Ve vyhnanství ze Silicon Valley

14. září 2007, 21:44 - Mgr. Petr Dašek
14. září 2007, 21:44

Radomil Novák nesouhlasí s odůvodněním pražské centrály

Radomil Novák, bývalý šéf kanceláře CzechInvest v kalifornském Silicon Valley, považuje rozhodnutí pražské agenturní centrály o zrušení této kanceláře za kontraproduktivní. O ukončení její činnosti nebylo dle Nováka rozhodnuto na základě analýzy efektivnosti jednotlivých kanceláří, ale na základě osobních zájmů člena vedení agentury. Ta zrušení jedné ze dvou amerických kanceláří odůvodnila tím, že dotyčná filiálka dosud nezajistila žádný dokončený projekt. „Tvrzení, že kancelář v Silicon Valley neměla projekty a zástupce v Kalifornii byl pouze pověřen komunikací na projektech generovaných přes ústředí v Praze, je klamáním veřejnosti,“ uvedl Novák s tím, že obě letos zahájené investice technologických firem Solectron a Quadbase jsou v interní databázi CzechInvestu vedeny jako projekty generované zastoupením v Kalifornii a rozhodnutí dalších dvou firem v oblasti mikroelektroniky a softwaru očekává v nejbližším období.
„V roce 2006 kancelář v Silicon Valley generovala celkem 21 poptávek. Zhruba osmdesát procent jich bylo přímo spojeno s výzkumem, vývojem a službami,“ tvrdí Novák. Uznává však, že od konce roku 2000 do roku 2004 prožívalo Silicon Valley recesi v průmyslu informačních technologií.
„O to více zarážející je vyklízet pozice v době oživování IT průmyslu, v období rekordního počtu poptávek v oblasti vyspělých technologií a služeb a transformace České republiky na znalostní ekonomiku. Je to signál, že o technologicky vyspělé a inovační projekty nemáme zájem. Nebo na ně nejsme dostatečně připraveni,” tvrdí Novák.
K dalším argumentům pro zrušení zastoupení Česka na západním americkém pobřeží patří dle ředitele divize podnikatelských nemovitostí a investic CzechInvestu Michala Koryčánka skutečnost, že firmy, jež sídlí v Silicon Valley, mají převážně ústředí v jiném státě USA. „Nevhodné umístění pobočky vyplývá i ze skutečnosti, že několik měsíců po jejím otevření došlo k pádu akcií technologických firem a ke splasknutí internetové bubliny,“ doplnil Koryčánek.
CzechInvest hodlá na základě výsledků analýzy efektivnosti, kterou si agentura nechala vypracovat až po uzavření kalifornské kanceláře, rozhodnout o případném umístění druhého zahraničního zastoupení v USA. „Nově se připravuje ve spolupráci s CzechTradem vytvoření společných kanceláří. V některých státech totiž fungují zástupci obou organizací nezávisle na sobě. Spojením činností a vytvořením jedné kanceláře dojde k vyšší efektivitě a lepší prezentaci ČR,“ dodala mluvčí CzechInvestu Lucie Králová.
Agentura CzechInvest má centrálu v Praze, třináct regionálních kanceláří po celé České republice a sedm zastoupení ve světě: v Americe, Velké Británii, Německu, Belgii, Francii, Číně a Japonsku. Radomil Novák působil ve funkci generálního ředitele CzechInvestu v letech 2004 až 2005. Jako ředitel zahraničního zastoupení v Kalifornii v letech 2000 až 2003 a následně mezi roky 2006 a 2007.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít