Ve vyhnanství ze Silicon Valley

14. září 2007, 21:44 - Mgr. Petr Dašek
14. září 2007, 21:44

Radomil Novák nesouhlasí s odůvodněním pražské centrály

Radomil Novák, bývalý šéf kanceláře CzechInvest v kalifornském Silicon Valley, považuje rozhodnutí pražské agenturní centrály o zrušení této kanceláře za kontraproduktivní. O ukončení její činnosti nebylo dle Nováka rozhodnuto na základě analýzy efektivnosti jednotlivých kanceláří, ale na základě osobních zájmů člena vedení agentury. Ta zrušení jedné ze dvou amerických kanceláří odůvodnila tím, že dotyčná filiálka dosud nezajistila žádný dokončený projekt. „Tvrzení, že kancelář v Silicon Valley neměla projekty a zástupce v Kalifornii byl pouze pověřen komunikací na projektech generovaných přes ústředí v Praze, je klamáním veřejnosti,“ uvedl Novák s tím, že obě letos zahájené investice technologických firem Solectron a Quadbase jsou v interní databázi CzechInvestu vedeny jako projekty generované zastoupením v Kalifornii a rozhodnutí dalších dvou firem v oblasti mikroelektroniky a softwaru očekává v nejbližším období.
„V roce 2006 kancelář v Silicon Valley generovala celkem 21 poptávek. Zhruba osmdesát procent jich bylo přímo spojeno s výzkumem, vývojem a službami,“ tvrdí Novák. Uznává však, že od konce roku 2000 do roku 2004 prožívalo Silicon Valley recesi v průmyslu informačních technologií.
„O to více zarážející je vyklízet pozice v době oživování IT průmyslu, v období rekordního počtu poptávek v oblasti vyspělých technologií a služeb a transformace České republiky na znalostní ekonomiku. Je to signál, že o technologicky vyspělé a inovační projekty nemáme zájem. Nebo na ně nejsme dostatečně připraveni,” tvrdí Novák.
K dalším argumentům pro zrušení zastoupení Česka na západním americkém pobřeží patří dle ředitele divize podnikatelských nemovitostí a investic CzechInvestu Michala Koryčánka skutečnost, že firmy, jež sídlí v Silicon Valley, mají převážně ústředí v jiném státě USA. „Nevhodné umístění pobočky vyplývá i ze skutečnosti, že několik měsíců po jejím otevření došlo k pádu akcií technologických firem a ke splasknutí internetové bubliny,“ doplnil Koryčánek.
CzechInvest hodlá na základě výsledků analýzy efektivnosti, kterou si agentura nechala vypracovat až po uzavření kalifornské kanceláře, rozhodnout o případném umístění druhého zahraničního zastoupení v USA. „Nově se připravuje ve spolupráci s CzechTradem vytvoření společných kanceláří. V některých státech totiž fungují zástupci obou organizací nezávisle na sobě. Spojením činností a vytvořením jedné kanceláře dojde k vyšší efektivitě a lepší prezentaci ČR,“ dodala mluvčí CzechInvestu Lucie Králová.
Agentura CzechInvest má centrálu v Praze, třináct regionálních kanceláří po celé České republice a sedm zastoupení ve světě: v Americe, Velké Británii, Německu, Belgii, Francii, Číně a Japonsku. Radomil Novák působil ve funkci generálního ředitele CzechInvestu v letech 2004 až 2005. Jako ředitel zahraničního zastoupení v Kalifornii v letech 2000 až 2003 a následně mezi roky 2006 a 2007.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít