Ve stopách Goethovy milenky

14. ledna 2008, 00:00 - Robert Šimek
14. ledna 2008, 00:00

Severočeská obec Pnětluky leží přibližně 15 kilometrů jihozápadně od Litoměřic. Spadá pod sousední Podsedice, kdysi ale bývala samostatným statkem. Navíc v ní stojí zámek, který navštěvovala i slavná Ulrika von Levetzow.

Zámek Pnětluky

Severočeská obec Pnětluky leží přibližně 15 kilometrů jihozápadně od Litoměřic. Spadá pod sousední Podsedice, kdysi ale bývala samostatným statkem. Navíc v ní stojí zámek, který navštěvovala i slavná Ulrika von Levetzow.

Podsedicím dnes náleží celkem čtyři obce – Obřice, Děkovka, Chrášťany a Pnětluky. Mezi největší zdejší památky patří bývalá brusírna českých granátů a nedaleká zřícenina hradu Oltářík. Pnětlucký zámek je oproti tomu téměř ne známý a většina průvodců se o něm (neprávem) nezmiňuje.

Jednoduchá patrová stavba s mansardovou střechou z poloviny 18. století sice na první pohled nevypadá nijak zvláštně. Budova je zchátralá, ozdobné římsy na fasádě se rozpadají a okolní zpustlý park již dávno nevybízí k příjemným procházkám. Přesto má zámek svého genia loci a je znát, že na něm kdysi pobývala zámožná šlechta.

 POPIS OBJEKTU

  název - zámek Pnětluky

  místo - Podsedice

  kraj - Ústecký

  lokace - střed obce

  typ - zámek

  stav - chátrající

  využití - žádné

  kult. památka - od roku 1958

  nabízí - Reality Hyrman

  cena - 2,55 milionu Kč

  kontakt - www.reality-hyrman.cz

Návštěva mladé dámy První zmínka o vsi Pnětluky pochází z roku 1376, kdy byl jejím majitelem Bušek z Frýdlantu. Tvrz se zde poprvé uvádí roku 1542, kdy zdejší panství koupil Albrecht Kaplíř ze Sulevic, ale existovala patrně již dříve. V první polovině 18. století vznikl rozšířením původní tvrze jednoduchý barokní zámek, který byl později několikrát upravován. Největší slávy se dočkal po roce 1858, kdy ho získala bohatá rodina Rauchů. Její členové byli v příbuzenském vztahu s barony von Levetzow, na Pnětluky proto několikrát zavítala i někdejší Goethova milenka Ulrika (jejím hlavním sídlem byly nedaleké Třebívlice). Zámek v Pnětlukách postupně vlastnili Franz Rauch, Gustav Rauch a Adalbert Rauch  (synovec Ulriky von Levetzow). Po druhé světové válce ale šťastné chvíle pro objekt skončily. Přišlo znárodnění a někdejší šlechtická rezidence se změnila v byty zaměstnanců státního statku. Z rezidence byty**

Nastalo rychlé chátrání, protože do údržby nikdo neinvestoval. Po roce 1989, kdy se zámek znovu dostal do soukromých rukou, tedy již z předválečné noblesy nezbylo téměř nic. Současní majitelé (několik fyzických osob) na rekonstrukci peníze nemají, pokoušejí se tedy objekt prodat. Aktuální cena je 2,55 milionu korun a společnost Reality Hyrman, která prodej zprostředkovává, doporučuje zámek k bydlení nebo podnikání.

Budova má 16 pokojů, tři koupelny a k obývání je možné upravit i půdy. Spojení s Prahou je dobré (vzdálenost asi 60 kilometrů), jedinou nevýhodou tak zůstává nutná rekonstrukce. Případný zájemce by si tedy měl připravit přibližně desetkrát vyšší sumu než je pořizovací cena.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít