Ve Španělském sále budou dnes večer předána prestižní ocenění

10. listopadu 2010, 16:42 - Profit, TZ
10. listopadu 2010, 16:42

Dnes večer budou ve Španělském sále Pražského hradu slavnostně udělena nejvýznamnější ocenění firem a organizací - Národní cena kvality ČR a Národní ceny ČR za CSR.

Foto: Národní cena kvality

V programu Národní ceny kvality - jediné soutěži firem v ČR, která je organizována podle mezinárodně platných pravidel - získá titul Excelentní firma společnost ARAMARK s.r.o., jako Excelentní organizace budou společně oceněny Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje a Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje.

V programu Národní ceny ČR za CSR (Společenskou odpovědnost organizací) zvítězila v kategorii do 250 zaměstnanců společnost Vítkovice, a.s. a v kategorii nad 250 zaměstnanců společnost ČEZ, a.s.

Vítězové převezmou ocenění z rukou předsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky, předsedy Hospodářského výboru PSP ČR Milana Urbana, ministra vnitra Radka Johna, ministra životního prostředí Pavla Drobila, náměstka ministra průmyslu a obchodu Bedřicha Dandy, náměstkyně ministra školství Evy Bartoňové, náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky a řady dalších významných osobností.

Být konkurenceschopný na globálním trhu znamená především nabízet špičkovou kvalitu svých produktů. A právě to programy Národní ceny kvality zaručují. Získat takové ocenění pak pro firmu znamená významnou konkurenční výhodu, protože potenciální zákazníci vědí, že oceněný podnik musí splnit velmi přísné záruky kvality,“ zdůrazňuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, jehož resort Národní politiku kvality zastřešuje.

Národní cena kvality je nejvýznamnější ocenění jaké může firma či organizace získat. Je udělována v 80 zemích světa a jejího předávání se ujímají prezidenti států (např. v USA, Francii), hlavy monarchií (Švédsko, Velká Británie) a předsedové vlád (Japonsko). Prestiž tohoto ocenění se odvíjí od komplexnosti hodnocení. V programech Národních cen kvality není hodnocen jen jednotlivý parametr, ale jsou posuzovány všechny možné pohledy na firmu: kvalita managementu, kvalita výrobků, ekonomické výsledky, vztah k zaměstnancům, k zákazníkům a k celé společnosti.

Národní ceny kvality, umožňují objektivně porovnat firmy různých oborů a velikostí a bodově je ohodnotit,“ vysvětluje Robert Szurman, předseda Rady kvality ČR. “Každá firma či organizace, která se programu Národní ceny zúčastní a aplikuje EFQM model, získá okamžitě přehled o tom, jak si stojí v porovnání s konkurencí, kde jsou její silné stránky a kde naopak zaostává. Management tak získává neocenitelné informace pro zlepšování výsledků firmy.

Právě snaha o zlepšování vede v zahraničí management firem do účasti v Národních cenách kvality. Hlavním cílem účasti není - na rozdíl od všech ostatních soutěží - získat pouze cenu, nebo diplom. S účastí je spojeno využití nejlepšího manažerského nástroje Evropy - EFQM Excellence Modelu. Tento model, který dnes využívá přes 30.000 firem, podle nezávislých studií zlepšuje ekonomické výsledky o 40-60% ve srovnání s firmami, které model nevyužívají.

Účast v Národní ceně kvality není jednoduchá. Nestačí jen vyplnit nějaký dotazník a čekat na výrok poroty, nebo na výsledky SMS hlasování občanů. Národní cena vyžaduje přípravu a poctivou práci týmu lidí ve firmě,“ říká Pavel Ryšánek, předseda Sdružení pro oceňování kvality. “Na konci této práce však stojí stabilnější, perspektivnější a konkurenceschopnější firma s řádově lepšími ekonomickými výsledky.“

Kromě ocenění v Programu Národních cen kvality a Národních cen ČR za CSR budou na slavnostním večeru předána i další ocenění: Cena Anežky Žaludové, Manažer kvality roku 2010, Ceny kvality v sociálních službách a ocenění Práce postižených, Czech made a Ekologicky šetrný výrobek v Programu Česká kvalita.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít