Ve Francii se platí i daň z bydlení

22. března 2004, 00:00 - PETR GOLA publicista
22. března 2004, 00:00

Přinášíme další část seriálu o daňových, penzijních a bankovních systémech členských států EU, poměrech na trhu práce a investičních možnostech. Podle Indexu ekonomické svobody, který každoročně sestavuje Světová banka, patří Francii osmá příčka.

Daňové systémy zemí Evropské unie - 4. díl

Přinášíme další část seriálu o daňových, penzijních a bankovních systémech členských států EU, poměrech na trhu práce a investičních možnostech.

Podle Indexu ekonomické svobody, který každoročně sestavuje Světová banka, patří Francii osmá příčka. Index se sestavuje na základě jednoduchosti či složitosti daňových zákonů, času potřebného k založení firmy či toho, jakou část pracovní doby zabere podnikateli jednání s úřady. Francouzský systém rozhodně stojí za bližší nahlédnutí. V zemi existují přímé daně (daň z příjmů fyzických osob, daň ze společností, daň z majetku), přímé místní daně (např. obchodní daň, daň z nemovitostí, daň z bydlení, daň z činnosti) a nepřímé daně (DPH, poplatky a kolky, spotřební daně).

Daň z příjmů fyzických osob

Ve Francii se daň z příjmů počítá za všechny osoby žijící v jedné domácnosti. V daňovém přiznání, které se vyplňuje jednou ročně, se sečtou veškeré příjmy (ze závislé činnosti, z nemovitostí, finančních aktiv atd.) za všechny členy této domácnosti. Existují samozřejmě odčitatelné položky, obdobné jako ve všech členských státech EU. Domácnosti s nižšími příjmy dostávají ve Francii od státu příspěvek (alespoň jeden z členů domácnosti ovšem musí být výdělečně činný). V praxi to funguje tak, že se výše příspěvku automaticky odečítá z částky dlužné daně. Jestliže je výsledek záporný, obdrží poplatník rozdíl šekem. Po odečtení odčitatelných položek se aplikuje příslušná sazba dle příjmového pásma (viz tabulka). Stálé provozovny daní zisk vždy ve Francii. Pobočky daní zisk dle smlouvy mezi mateřskou společností a pobočkou. Zisky vytvořené stálými provozovnami francouzských společností vzahraničí nejsou ve Francii zdaňovány. Při výpočtu daně se od výnosů odečtou odčitatelné náklady. Největší položku představují odpisy. Rovnoměrné odpisové sazby ve Francii jsou 33,33 procenta při životnosti tři roky, 20 procent při pěti letech a 10 procent při 10 letech životnosti. Odčitatelnost některých nákladů je omezena. Odpisy jsou povoleny v případě, že jsou řádně doloženy. Výdaje spojené s propouštěním zaměstnanců ani očekávané ztráty plynoucí z dlouhodobých kontraktů nejsou odčitatelné od daňového základu. Manažerské odměny apodobné výdaje naopak odčitatelné jsou. Musí však být evidence, že příslušné služby byly skutečně poskytnuty. Standardní daň z příjmů právnických osob činí 33,33 procenta, snížená 15 procent. Sníženou sazbu uplatňují společnosti s maximálním obratem 7630 tisíc eur a s nejméně 75 procenty akciového kapitálu ve vlastnictví fyzických osob. Takové společnosti jsou rovněž osvobozeny od povinnosti hradit odvod ve výši 3,3 procenta. Průměrný počet hodin odpracovaných na plný úvazek činí 40,2 hodiny týdně, na zkrácený úvazek 23,1 hodiny týdně. Na částečný úvazek pracuje ve Francii 29,7 procenta žen, ale jen pět procent mužů.

Přímé místní daně

  • Daň obchodní - nejvýznamnější z místních daní, vyměřují ji místní orgány podle místa sídla společnosti. Obchodní daň se vybírá ročně avztahuje se na hodnotu nájemného z pronajatých kancelářských ploch, na hodnotu fixních aktiv, které společnost používá pro svou činnost a na roční objem vyplácených mezd. *

Daň z nemovitostí a z bydlení - pro vlastníky objektů, vyměřovaná uživatelům nekomerčních prostor (ať již jsou jejich vlastnictvím nebo jen v nájmu). Tyto daně vycházejí z nájemní hodnoty těchto prostor. * Daň z činnosti - vyměřuje se v rozpětí od nuly do čtyř procent. Místní orgány mohou rozhodnout o nevybrání nebo snížení daně v zájmu podpory určitých oblastí nebo činností. * Daň z majetku - je uvalena na movitý i nemovitý majetek fyzických osob, jehož hodnota přesahuje 720 tisíc eur.

DPH

Daň z přidané hodnoty se vztahuje na prodej zboží a služeb a platí ji zákazník. Ve Francii se DPH podílí na celkových daňových příjmech státu více než z poloviny. Obchodní společnosti inkasují daň při prodeji a platí daň při nákupu. Jestliže objem zaplacené daně je vyšší než inkasované, je rozdíl (na základě žádosti) vrácen. Standardní sazba DPH je 19,6 procenta, snížená 5,5 procenta nebo 2,1 procenta (například potraviny, léky či veřejná doprava). Pokud byla DPH vyměřena v jiné členské zemi Evropské unie, ve Francii se už nevybírá.

Bankovnictví a pojišťovnictví

Francouzskou ústřední bankou je Banque de France, která provádí také dohled nad úvěrovou politikou obchodních bank. Ve Francii existují depozitní banky a obchodní banky, rozdíly se však postupně stírají. Nejdůležitější obchodní banky s hustou sítí poboček po celé zemi jsou: BNP Paribas, Société Générale, Crédit Agricole Banque Populaire. Mezi 15 největšími evropskými bankami je BNP Paribas na 9. místě a Société Générale na 14. místě. Významnou událostí roku 2002 byla fúze bank Crédit Lyonnais a Crédit Agricole, která dále přispěla ke koncentraci francouzského bankovního systému. V zemi je také velice vyspělý pojistný trh. Všechny francouzské pojišťovny jsou soukromé. Dvě francouzské pojišťovny patří mezi 15 největších evropských pojišťoven. AXA na čtvrtém, AGF na 14. místě.

Investování

Vstup zahraničního kapitálu není omezován ani podmíněn žádnými zvláštními požadavky. Platí volný pohyb kapitálu. Role státu zůstává zachována v rámci investic v oblasti bezpečnosti a obrany státu a zabezpečení veřejného pořádku. Investiční pobídky jsou dílem v kompetenci regionů. Zahrnují dotace, daňové úlevy, služby, zaškolení personálu i poskytnutí pozemků se slevou nebo i zcela bezplatně. Rozvojové programy se postupně vypracovávají v rámci strategie zvýšení konkurenceschopnosti Francie schválené v roce 2002. Nejsou známy žádné politické či ekonomické faktory, které by nějakým zásadním způsobem negativně ovlivnily investiční klima v zemi. Z nových podniků 82 procenta nepřežijí první rok existence. Největší šanci na přežití mají podniky z oblasti poskytování služeb zdravotnictví, přesného strojírenství, některých oborů kvalifikované chemie a potravinářství.

Daň z příjmů fyzických osob

příjem (EUR) daň (%)
do 4 190 0
4 191 - 8 241 7,05
8 242 - 14 50519,74
14 506 - 23 48829,14
23 489 - 38 21738,54
38 218 - 47 13043,94
nad 47 131 49,58

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít