Ve Francii se platí i daň z bydlení

22. března 2004, 00:00 - PETR GOLA publicista
22. března 2004, 00:00

Přinášíme další část seriálu o daňových, penzijních a bankovních systémech členských států EU, poměrech na trhu práce a investičních možnostech. Podle Indexu ekonomické svobody, který každoročně sestavuje Světová banka, patří Francii osmá příčka.

Daňové systémy zemí Evropské unie - 4. díl

Přinášíme další část seriálu o daňových, penzijních a bankovních systémech členských států EU, poměrech na trhu práce a investičních možnostech.

Podle Indexu ekonomické svobody, který každoročně sestavuje Světová banka, patří Francii osmá příčka. Index se sestavuje na základě jednoduchosti či složitosti daňových zákonů, času potřebného k založení firmy či toho, jakou část pracovní doby zabere podnikateli jednání s úřady. Francouzský systém rozhodně stojí za bližší nahlédnutí. V zemi existují přímé daně (daň z příjmů fyzických osob, daň ze společností, daň z majetku), přímé místní daně (např. obchodní daň, daň z nemovitostí, daň z bydlení, daň z činnosti) a nepřímé daně (DPH, poplatky a kolky, spotřební daně).

Daň z příjmů fyzických osob

Ve Francii se daň z příjmů počítá za všechny osoby žijící v jedné domácnosti. V daňovém přiznání, které se vyplňuje jednou ročně, se sečtou veškeré příjmy (ze závislé činnosti, z nemovitostí, finančních aktiv atd.) za všechny členy této domácnosti. Existují samozřejmě odčitatelné položky, obdobné jako ve všech členských státech EU. Domácnosti s nižšími příjmy dostávají ve Francii od státu příspěvek (alespoň jeden z členů domácnosti ovšem musí být výdělečně činný). V praxi to funguje tak, že se výše příspěvku automaticky odečítá z částky dlužné daně. Jestliže je výsledek záporný, obdrží poplatník rozdíl šekem. Po odečtení odčitatelných položek se aplikuje příslušná sazba dle příjmového pásma (viz tabulka). Stálé provozovny daní zisk vždy ve Francii. Pobočky daní zisk dle smlouvy mezi mateřskou společností a pobočkou. Zisky vytvořené stálými provozovnami francouzských společností vzahraničí nejsou ve Francii zdaňovány. Při výpočtu daně se od výnosů odečtou odčitatelné náklady. Největší položku představují odpisy. Rovnoměrné odpisové sazby ve Francii jsou 33,33 procenta při životnosti tři roky, 20 procent při pěti letech a 10 procent při 10 letech životnosti. Odčitatelnost některých nákladů je omezena. Odpisy jsou povoleny v případě, že jsou řádně doloženy. Výdaje spojené s propouštěním zaměstnanců ani očekávané ztráty plynoucí z dlouhodobých kontraktů nejsou odčitatelné od daňového základu. Manažerské odměny apodobné výdaje naopak odčitatelné jsou. Musí však být evidence, že příslušné služby byly skutečně poskytnuty. Standardní daň z příjmů právnických osob činí 33,33 procenta, snížená 15 procent. Sníženou sazbu uplatňují společnosti s maximálním obratem 7630 tisíc eur a s nejméně 75 procenty akciového kapitálu ve vlastnictví fyzických osob. Takové společnosti jsou rovněž osvobozeny od povinnosti hradit odvod ve výši 3,3 procenta. Průměrný počet hodin odpracovaných na plný úvazek činí 40,2 hodiny týdně, na zkrácený úvazek 23,1 hodiny týdně. Na částečný úvazek pracuje ve Francii 29,7 procenta žen, ale jen pět procent mužů.

Přímé místní daně

  • Daň obchodní - nejvýznamnější z místních daní, vyměřují ji místní orgány podle místa sídla společnosti. Obchodní daň se vybírá ročně avztahuje se na hodnotu nájemného z pronajatých kancelářských ploch, na hodnotu fixních aktiv, které společnost používá pro svou činnost a na roční objem vyplácených mezd. *

Daň z nemovitostí a z bydlení - pro vlastníky objektů, vyměřovaná uživatelům nekomerčních prostor (ať již jsou jejich vlastnictvím nebo jen v nájmu). Tyto daně vycházejí z nájemní hodnoty těchto prostor. * Daň z činnosti - vyměřuje se v rozpětí od nuly do čtyř procent. Místní orgány mohou rozhodnout o nevybrání nebo snížení daně v zájmu podpory určitých oblastí nebo činností. * Daň z majetku - je uvalena na movitý i nemovitý majetek fyzických osob, jehož hodnota přesahuje 720 tisíc eur.

DPH

Daň z přidané hodnoty se vztahuje na prodej zboží a služeb a platí ji zákazník. Ve Francii se DPH podílí na celkových daňových příjmech státu více než z poloviny. Obchodní společnosti inkasují daň při prodeji a platí daň při nákupu. Jestliže objem zaplacené daně je vyšší než inkasované, je rozdíl (na základě žádosti) vrácen. Standardní sazba DPH je 19,6 procenta, snížená 5,5 procenta nebo 2,1 procenta (například potraviny, léky či veřejná doprava). Pokud byla DPH vyměřena v jiné členské zemi Evropské unie, ve Francii se už nevybírá.

Bankovnictví a pojišťovnictví

Francouzskou ústřední bankou je Banque de France, která provádí také dohled nad úvěrovou politikou obchodních bank. Ve Francii existují depozitní banky a obchodní banky, rozdíly se však postupně stírají. Nejdůležitější obchodní banky s hustou sítí poboček po celé zemi jsou: BNP Paribas, Société Générale, Crédit Agricole Banque Populaire. Mezi 15 největšími evropskými bankami je BNP Paribas na 9. místě a Société Générale na 14. místě. Významnou událostí roku 2002 byla fúze bank Crédit Lyonnais a Crédit Agricole, která dále přispěla ke koncentraci francouzského bankovního systému. V zemi je také velice vyspělý pojistný trh. Všechny francouzské pojišťovny jsou soukromé. Dvě francouzské pojišťovny patří mezi 15 největších evropských pojišťoven. AXA na čtvrtém, AGF na 14. místě.

Investování

Vstup zahraničního kapitálu není omezován ani podmíněn žádnými zvláštními požadavky. Platí volný pohyb kapitálu. Role státu zůstává zachována v rámci investic v oblasti bezpečnosti a obrany státu a zabezpečení veřejného pořádku. Investiční pobídky jsou dílem v kompetenci regionů. Zahrnují dotace, daňové úlevy, služby, zaškolení personálu i poskytnutí pozemků se slevou nebo i zcela bezplatně. Rozvojové programy se postupně vypracovávají v rámci strategie zvýšení konkurenceschopnosti Francie schválené v roce 2002. Nejsou známy žádné politické či ekonomické faktory, které by nějakým zásadním způsobem negativně ovlivnily investiční klima v zemi. Z nových podniků 82 procenta nepřežijí první rok existence. Největší šanci na přežití mají podniky z oblasti poskytování služeb zdravotnictví, přesného strojírenství, některých oborů kvalifikované chemie a potravinářství.

Daň z příjmů fyzických osob

příjem (EUR) daň (%)
do 4 190 0
4 191 - 8 241 7,05
8 242 - 14 50519,74
14 506 - 23 48829,14
23 489 - 38 21738,54
38 218 - 47 13043,94
nad 47 131 49,58

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít