Vaše dotazy, naše odpovědi

28. července 2003, 00:00 - Ladislav Jouza, právník
28. července 2003, 00:00

Dovoz vína ze Slovenska Rád bych se informoval o podmínkách dovozu vína ze Slovenska. Jsme firma zabývající se prodejem vína a měli bychom zájem rozšířit "naši ponuku o vína" ze Slovenska. Jednalo by se asi o 1000 litrů sudového vína za měsíc.

Dovoz vína ze Slovenska

Rád bych se informoval o podmínkách dovozu vína ze Slovenska. Jsme firma zabývající se prodejem vína a měli bychom zájem rozšířit „naši ponuku o vína“ ze Slovenska. Jednalo by se asi o 1000 litrů sudového vína za měsíc. Jelikož jsme ještě neměli žádnou zkušenost s dovozem ze zahraničí, rád bych tímto požádal o informace o potřebných dokumentech a cenových podmínkách dovozu.

Na základě uzavřené dohody o celní unii se Slovenskou republikou je při vyclívání na zboží původem ze Slovenska použita preferenční celní sazba „bez cla“ a příslušná sazba DPH (případně dalších daní). Při dovozu vína čísla 2204 celního sazebníku, které by mělo přijít do oběhu v České republice, musí být splněny další podmínky uvedené v zákoně č. 115/1995 Sb. o vinohradství, ve znění zákona č. 216/2000 Sb., §9) e odst. l písni. b). Zásilku musí doprovázet osvědčení obsahující výsledky rozborů, vystavené příslušným inspekčním orgánem v zemi původu, prokazující, že dodávka splňuje požadavky na jakost stanovené předpisy platnými v zemi původu. Dále je toto zboží uvedeno v příloze žák. č. 62/2000 Sb. a může být na něj přijato ochranné opatření podle dílu 3 zákona.

Generální ředitelství cel

Příplatky za práci v odpoledních směnách

Pracuji v odpoledních směnách a zaměstnavatel mi za tuto práci odmítá vyplatit příplatky. Mám na ně nárok? Delší dobu jsem také pracoval bez nároku na příplatek ve vícesměnném provozu.

Příplatky za odpolední směnu nebo za vícesměnný provoz nejsou upraveny žádným právním předpisem. Zákon o mzdě však umožňuje, aby si zaměstnanec a zaměstnavatel dohodli v pracovní smlouvě nebo ve vnitřním mzdovém předpise další mzdová zvýhodnění, jimiž zaměstnavatel kompenzuje zvýšenou námahu, riziko nebo jiné znevýhodnění nebo ztížení pracovních podmínek. Jejich zahrnutí do smluvní mzdy plně závisí na dohodě zaměstnavatele se zaměstnancem. Jde například o práci v sobotu a v neděli, příplatky za práci v odpoledních směnách, vedení čety, práce ve výškách, rizikové příplatky, vícesměnný provoz, dělené směny a další zvýhodnění podle záměrů zaměstnavatele. Na tyto příplatky není tedy právní nárok a zaměstnavateli vzniká povinnost je hradit jen v případech, kdy jejich poskytování bylo výslovně sjednáno nebo stanoveno ve vnitřním mzdovém předpise.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít