Vaše dotazy, naše odpovědi

29. října 2002, 00:00 - Zdenka Holcmanová, daňová a účetní poradkyně, Praha
29. října 2002, 00:00

Podnikatel - plátce DPH je při ukončení registrace povinen odvést DPH z veškerého majetku, který nakoupil a kde uplatnil DPH. Z jaké ceny se určuje DPH z pořizovací, nebo ze zůstatkové? Jak se zůstatková cena určí (je to podle nějakého předpisu)? Je možné zůstatkovou cenu určit i tak, že majetek bude prodán do „bazaru“ a DPH se odvede z utržené částky?

Petr H., Praha

Doporučuji podrobně se seznámit se zněním § 5 odst. 5 zákona č. 588/1992 Sb., o dani z přidané hodnoty, v platném znění. Zde je stanoveno, že „plátce je povinen při zrušení registrace odvést daň z obchodního majetku, evidovaného nebo který měl být evidován ke dni zrušení registrace, u kterého uplatnil odpočet daně, případně odpočet daně z obratu nebo dovozní daně nebo který pořídil za ceny bez daně nebo daně z obratu….“ Citace dále pokračuje u jakého obchodního majetku a z jaké ceny v souvislosti s dříve uplatněným odpočtem (podle § 19a odst. 1, či odst. 3) se daň vypočítá. Daň se odvádí ze zůstatkové ceny, zjištěné podle zvláštního předpisu, kterým je § 25 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, v platném znění, kterým je stanoveno oceňování jednotlivých druhů majetku. Zůstatková cena odpisovaného majetku je rozdíl mezi jeho vstupní cenou a celkovou výší uplatněných odpisů. Jestliže vlastník majetek prodá, ať už do „bazaru“ nebo jiné osobě, prodá ho za cenu prodejní. Prodej majetku je zdanitelným plněním, při kterém plátce DPH vypočítá z prodejní ceny. Tato cena nemá z hlediska DPH žádný vliv na zůstatkovou cenu prodaného majetku při zrušení registrace. Neboť vlastník prodává buď jako plátce DPH, a pak odvede daň z prodejní ceny. Majetek vyřadí v důsledku prodeje. Pokud následně dojde ke zrušení registrace plátce DPH, pak již DPH ze zůstatkové ceny tohoto majetku neodvádí, neboť ho již nemá v evidenci (je přece prodán). Nebo napřed vypořádá DPH při zrušení registrace (odvede DPH ze zůstatkové ceny) a pak prodává jako neplátce opět za cenu prodejní. Při prodeji tedy majetek vyřadí z obchodního majetku v důsledku prodeje. Při zrušení registrace plátce DPH vlastník majetek nevyřazuje, nýbrž o odvedenou DPH zvýší jeho zůstatkovou (či vstupní) cenu a odpisuje dále ze zvýšené zůstatkové ceny nebo zvýšené ceny vstupní. Podle toho zda používá odpisy rovnoměrné (zvyšuje se vstupní cena), nebo zrychlené (zůstatková cena).

Mohlo by vás zajímat

  • Je o mě zájem, říká expremiér Jiří Paroubek v Euro TV

  • Pavel Ryba - muž, který Čechům prodá ročně tunu zlata

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

Hry pro příležitostné hráče