VAŠE DOTAZY - NAŠE ODPOVĚDI

10. listopadu 2003, 00:00 - admin
10. listopadu 2003, 00:00

V Profitu č. 45 jste psali na téma krácení dovolené. Mám konkrétní situaci: zaměstnanec si vybere dovolenou, potom "hodí" 3 neomluvené absence. Normálně mu strhnu 3x3 dny dovolené. Mohu mu za těch 9 dnů strhnout z výplaty odpovídající částku, čili je povinen i v tomto případě část již vyplacené dovolené vrátit?

KRÁCENÍ DOVOLENÉ

Jan Votava

Ano. Za každou neomluveně zameškanou směnu (pracovní den) může zaměstnavatel zaměstnanci krátit dovolenou na zotavenou o jeden až tři dny. (Ust. § 11 odst. 2 věty prvé nařízení vlády č. 108/1994 Sb., v plat. znění.) Zaměstnavatel může srazit ze mzdy náhradu mzdy za dovolenou na zotavenou, na niž zaměstnanec ztratil nárok. (Ust. § 121 odst. 1 písm. g) zák. práce resp. § 12 odst. 1 písm. g) zákona o mzdě.)

Richard W. Fetter, právník

DOVOZ Z ČÍNY

Jaká je výše cla na bytové klimatizace (ekologické chladivo R 407c)? Je stejná při dovozu z Číny jako z ostatních zemí? Jaký je rozdíl? Jsou nějaké další podmínky a omezení dovozu - například dovozní kvóty, nutnost zkoušek z české zkušebny, povolení, platba cla předem apod.?

V případě vyclívání klimatizačního zařízení čísla 8415 celního sazebníku bude použita smluvní celní sazba tři procenta. Jestliže původ zboží bude v rozvojové zemi (Čína), bude použita preferenční celní sazba “-padesát procent“ smluvní celní sazby. V obou případech bude použita základní sazba DPH 22 %. Zařízení nesmí obsahovat regulované látky. Jejich dovoz je zákonem č. 86/2002 Sb. zakázán.

AUTA NA TRHU EU

Jaké clo se bude platit na motorová vozidla od 1. 5. 2004, tedy se vstupem ČR do EU? Bude se moci vozidlo pouze odhlásit, např. v SRN, převézt a přihlásit u nás sSTK, nebo se bude platit nějaké clo nebo poplatky či něco jiného? Již dnes je v zemích společenství vybudován jednotný vnitřní trh. Mezi jednotlivými zeměmi společenství probíhá volný pohyb zboží, ať už jde o průmyslové nebo zemědělské výrobky. Zboží vyrobené v jedné členské zemi vystupuje na trhy dalších členských zemí bez jakýchkoli překážek. Přesun zboží mezi členskými zeměmi EU není považován za zahraniční obchod. Již dnes má občan, žijící v SRN, možnost si zakoupit například motocykl v Itálii a bez vyřizování celních formalit ho užívat v SRN. Až se ČR stane členskou zemí EU, bude toto pravidlo platit i zde.

Generální ředitelství cel

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít