VAŠE DOTAZY - NAŠE ODPOVĚDI

10. listopadu 2003, 00:00 - admin
10. listopadu 2003, 00:00

V Profitu č. 45 jste psali na téma krácení dovolené. Mám konkrétní situaci: zaměstnanec si vybere dovolenou, potom "hodí" 3 neomluvené absence. Normálně mu strhnu 3x3 dny dovolené. Mohu mu za těch 9 dnů strhnout z výplaty odpovídající částku, čili je povinen i v tomto případě část již vyplacené dovolené vrátit?

KRÁCENÍ DOVOLENÉ

Jan Votava

Ano. Za každou neomluveně zameškanou směnu (pracovní den) může zaměstnavatel zaměstnanci krátit dovolenou na zotavenou o jeden až tři dny. (Ust. § 11 odst. 2 věty prvé nařízení vlády č. 108/1994 Sb., v plat. znění.) Zaměstnavatel může srazit ze mzdy náhradu mzdy za dovolenou na zotavenou, na niž zaměstnanec ztratil nárok. (Ust. § 121 odst. 1 písm. g) zák. práce resp. § 12 odst. 1 písm. g) zákona o mzdě.)

Richard W. Fetter, právník

DOVOZ Z ČÍNY

Jaká je výše cla na bytové klimatizace (ekologické chladivo R 407c)? Je stejná při dovozu z Číny jako z ostatních zemí? Jaký je rozdíl? Jsou nějaké další podmínky a omezení dovozu - například dovozní kvóty, nutnost zkoušek z české zkušebny, povolení, platba cla předem apod.?

V případě vyclívání klimatizačního zařízení čísla 8415 celního sazebníku bude použita smluvní celní sazba tři procenta. Jestliže původ zboží bude v rozvojové zemi (Čína), bude použita preferenční celní sazba “-padesát procent“ smluvní celní sazby. V obou případech bude použita základní sazba DPH 22 %. Zařízení nesmí obsahovat regulované látky. Jejich dovoz je zákonem č. 86/2002 Sb. zakázán.

AUTA NA TRHU EU

Jaké clo se bude platit na motorová vozidla od 1. 5. 2004, tedy se vstupem ČR do EU? Bude se moci vozidlo pouze odhlásit, např. v SRN, převézt a přihlásit u nás sSTK, nebo se bude platit nějaké clo nebo poplatky či něco jiného? Již dnes je v zemích společenství vybudován jednotný vnitřní trh. Mezi jednotlivými zeměmi společenství probíhá volný pohyb zboží, ať už jde o průmyslové nebo zemědělské výrobky. Zboží vyrobené v jedné členské zemi vystupuje na trhy dalších členských zemí bez jakýchkoli překážek. Přesun zboží mezi členskými zeměmi EU není považován za zahraniční obchod. Již dnes má občan, žijící v SRN, možnost si zakoupit například motocykl v Itálii a bez vyřizování celních formalit ho užívat v SRN. Až se ČR stane členskou zemí EU, bude toto pravidlo platit i zde.

Generální ředitelství cel

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít