Vánoční skvosty ze supermarketu

09. prosince 2011, 05:41 - Zina Plchová
09. prosince 2011, 05:41

Pokud vám někdo doporučí, abyste se po originálních dárcích pro letošní Vánoce poohlédli v supermarketu, asi vás napadne cosi o zvráceném vkusu. Dejte mu ale šanci: Třeba nemá na mysli ony chrámy nevkusu, ale setkání designových labužníků designSupermarketu, který bude v tomto týdnu hostit Praha.  

Foto: Šperky-Zorya-Vacek

Víc než 140 designérů představí od středy 7. do neděle 11. listopadu v Praze své výrobky z oblasti produktového designu, grafiky, skla, porcelánu, šperků a módy v rámci letošního designSupermarketu. K vidění bude i 73 uměleckých projektů a studií. To vše najdete na ploše 1 600 metrů čtverečních v Paláci Archa v pražské ulici Na Poříčí. „Letos máme řadu nových zajímavých tvůrců, kteří se v loňském roce festivalu neúčastnili,“ láká Zuzana Mašínová, jedna z organizátorů. „Někteří designéři si pro designSupermarket navíc připravili speciální kolekci,“ doplňuje.

V sekci šperků stojí za pozornost kousky z kolekce Virus Zdeňka Vacka a Daniela Pošty. Tato dvojice už bodovala na letošním Designbloku, kde získala hlavní cenu v kategorii Nejlepší šperk. Kolekce variuje téma viru či parazita, který se dokáže vázat na hostitele a využívat ho. „Studovali jsme chemické a biologické procesy, při kterých jsou různé objekty napadány cizorodými látkami,“ vysvětluje Daniel Pošta, podle kterého je možné šperky rozdělit na dvě části. „První tvoří prostorové studie šperků ze lněných lan porostlých křehkými kamencovými krystaly. Ve druhé části jsou tyto objekty transformovány do řetězů ze zlata a nerezu ve spojení se surovými diamanty, barokními perlami a pyrity,“ dodává.

Něco z haute couture

Na letošním designSupermarketu ale můžete kromě šperkovnice obohatit i svůj šatník. Zkuste si například něco z tvůrčí dílny držitelky Ceny Czech Grand Design pro nejlepšího módního designéra Hany Zárubové, která tvoří pod značkou No, oděvy z kolekce studia Leeda, značky Rysska, Anny Barošové či Zuzany Kubíčkové. Zajímavou volbou může být i originální nákupní taška ze série Cukroví od Fashion.lab, která ve sbaleném stavu připomíná koláč či dortík.

Tradičně silně zastoupený bude i produktový design. Své výrobky bude na designSupermarketu prezentovat například Papelote, ryze české papírnictví s vlastní manufakturou. Skrývá tvorbu grafické designérky a ilustrátorky Kateřiny Šachové, která se snaží oživit zapomenutou krásu papírnictví a papíru. Když ji doplnili manžel Filip Šach a Denisa Havrdová, rozhodli se přede dvěma lety založit značku Papelote. V jejím sortimentu dnes najdete originální diáře, obaly nebo i sešity.

Rozevláté vlasy z corianu

Pokud preferujete keramiku, neměli byste minout mísu na ovoce Flowbowl z corianu od Zbyňka Soukupa. Ten za její tvary, evokující prameny dlouhých ženských vlasů vlajících ve větru, získal nominaci na cenu šéfredaktorů Designbloku v kategorii Nejlepší nový výrobek. Nejde přitom o první povedený Soukupův objekt. Už v roce 2009 si totiž z Milána odvezl první cenu v soutěži LG Design Contest za „živou kostku“ (Living Cube), která je originální lampou a zároveň i dekorativním nočním stolkem.

Svůj prostor dostanou v Paláci Archa také grafická studia a méně známá jména. Market Líba kupříkladu nabídne prostor pro prezentaci všem těm mladým designérům, kteří nemají ucelené kolekce. A stejně jako každý rok nebudou chybět ani produkce umělecky orientovaných knižních vydavatelů, výstava retro nábytku nebo videoart zastoupený třeba venkovní instalací sdružení The Macula. Mezinárodní účast garantuje slovenský projekt Flowers for Slovakia.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít