Vánoční dárek

09. ledna 2014, 12:00 - Miroslav Zámečník
09. ledna 2014, 12:00

Málokdo si uvědomuje, že na konci devatenáctého století byla východní Afrika „skoro prázdná“. Jednak tam bylo kvůli dobytčímu moru málo zvířat a jednak oproti současnému stavu zlomek lidské populace.

Dobové prameny hovoří o tom, že sedmioskarová africká romantika Sydneyho Pollacka „Out of Africa“ s Robertem Redfordem, Meryl Streepovou a Klausem-Maria Brandaurem v hlavních rolích byla do českých kin uvedena čtyři roky po svém natočení až v roce 1989.

Vzpomínky na Afriku, jak zní oficiální český název snímku, se tehdy staly druhým nejnavštěvovanějším filmem roku po Troškově „Slunci, senu a pár fackách“. Scéna, kdy Streepová přivírá a zase otevírá oči, vzhlížejíc k Redfordovi, který jí splachuje z plechového džbánu pěnu z vlasů a recituje přitom báseň Samuela Taylora Coleridge „The Rime of the Ancient Mariner“, je podle mě největší oslavou ženské krásy v mimořádně delikátním provedení, kam až moje paměť sahá. Posuďte sami, zda máme podobný vkus:

Po čtvrtstoletí od filmu jsem se díky dárku k Vánocům propracoval ke knižní předloze Dánky Karen Blixenové v angličtině. V knize je pasáž, kde popisuje, jak zkoušela rýmovat ve svahilštině, což Kikujové z její farmy neznali. I kvůli tomu ji opakovaně žádali, aby „mluvila jako déšť“, což si vzhledem k dlouhotrvajícím suchům interpretovala jako poklonu, neboť nedostatkový déšť byl vysoce ceněn. Znělo jim to hezky.

Poetiky je ta kniha plná, a to ve zvláštní angličtině, v níž Blixenová psala. Básně uměla zjevně dřív, než se naučila anglicky, to nejspíš až v dospělém věku. Opravdu hezké obrazy v jazyce, který umíte, ale není vlastní. Zčásti se to dostalo i do filmu, kdy se prý Streepová (která namluvila „voice-over“) učila ten zvláštní slovosled a akcent odposlechem nahrávek čtení, které Blixenová kdysi pořádala.

Další studium

Pro toho, kdo má rád Afriku, vyvolává tahle knížka potřebu dalšího studia. Pozoruhodný je třeba postřeh, jakou roli hráli v keňské kolonii Somálci, kteří představovali klíčový personál domácnosti. Na plantáži pracovali domorodí Kikujové, které měla Blixenová zjevně ráda a založila školu pro jejich děti, kdežto Somálci, kdysi prodloužená ruka arabských otrokářů a lovců slonoviny, původními obyvateli mírně řečeno pohrdali. A to kromě Masajů (kteří do jižní Keni dospěli sotva jedno století před Evropany), neboť Masajové nikdy nedopustili dostat se do otroctví. Pokud Araby a jejich somálské předvoje přímo neporazili, prý raději umřeli. A to byl zdroj somálské úcty. Kde jinde se tohle dočtete?

Neuvědomujeme si ani to, že na konci 19. století byla východní Afrika „skoro prázdná“, což se přeneslo i do doby, kterou zažila v dvacátých letech Blixenová. Způsobil to dobytčí mor, jejž Italové dovezli do své kolonie Eritreje v roce 1887. Ten naprosto zdecimoval nejen všechna stáda afrických pastoralistů, ale také samotné pastevecké kmeny. Mor zlikvidoval do značné míry i původní africké sudokopytníky. Ještě v padesátých letech tohoto století byla ve skutečnosti migrace divokých zvířat v ekosystému „velkého Serengeti“ na hranici dnešní Tanzánie a Keni paradoxně mnohem méně početná než teď, ovšem jen v rezervacích a parcích.

Jak Afrika kdysi vypadala

V sousední německé Tanganyice (dnešní Tanzánii) projížděl Rakušan Oscar Baumann na začátku 90. let předminulého století dnešním územím národního parku Serengeti a pozoroval, jak dvě třetiny Masajů vymřely hlady anebo na neštovice. Na keňské vysočině, která měla pro Evropany vynikající klima (pořád jaro, nikdy horko, žádná malárie), žila v době Blixenové drtivá většina bílých kolonistů, jichž v Keni ovšem nebylo v roce 1921 ani deset tisíc (Keňa neměla ani dva a půl milionu obyvatel). Dnes v Keňské republice žije přes 44 milionů lidí, zatímco počet obyvatel v Česku se za tu dobu zvýšil asi o půl milionu. Pozoruhodné je, že „bílých“je dnes v Keni více než v roce 1921, asi trojnásobně.

Karen Blixenová byla nucena kvůli ztrátám prodat svoji farmu a plantáž v roce 1931, její bungalov je dnes složkou Keňského národního muzea a nachází se v aglomeraci Nairobi, asi patnáct kilometrů od centra. Kupte si tu knihu, pokud vás zajímá, jak Afrika kdysi vypadala. Takovému nostalgickému tripu se máloco vyrovná. A pusťte si znovu scénku s Meryl Streepovou, jak si nechá omývat vlasy…


Čtěte další komentáře Miroslava Zámečníka:

Máme rádi Kavkaz

Ubližujeme sami sobě

Tři dobré zprávy z přírody


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás…
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít