Vánoce, čas klidu a pohody?

23. prosince 2002, 00:00 - Nikoleta Alivojvodič, foto ČTK
23. prosince 2002, 00:00

Nenechte se uštvat a užívejte si kouzelné atmosféry svátků Vánoční svátky jsou ideální příležitostí pro odpočinek v kruhu rodinném a nejmilejších přátel. My ale, místo abychom je prožili v klidu a nerušené pohodě, necháváme se každoročně "uštvat" nakupováním, uklízením, vařením a pečením.

Nenechte se uštvat a užívejte si kouzelné atmosféry svátků

Vánoční svátky jsou ideální příležitostí pro odpočinek v kruhu rodinném a nejmilejších přátel. My ale, místo abychom je prožili v klidu a nerušené pohodě, necháváme se každoročně „uštvat“ nakupováním, uklízením, vařením a pečením.

Každý rok slavíme Vánoce, ale mnozí o nich vědí jen to, že je nutné nakoupit dárky, uklidit byt, sehnat kapra, udělat bramborový salát, napéct cukroví a ozdobit stromek. Ono pravé kouzlo tradičních obyčejů a zvyků se již dávno vytratilo. Zbyly jen třistakrát opakované televizní pohádky. Není divu, že se mnohdy na sváteční pohodu ani netěšíme - když vlastně žádná není. Vystřídal ji stres, spěch a únava. Gruntujeme, vaříme, utrácíme a nevíme, co dřív. Komu se pak chce předstírat pohodu a veselí? Přesto existuje způsob, jak se tomuto šílenství vyhnout a užít si plnými doušky kouzelné atmosféry volných dnů a snad i prvních sněhových vloček. Ignorujte vyčerpávající „tradice“ spotřebitelské společnosti, vytvořte si své vlastní rituály a vychutnejte si čas strávený s rodinnou a přáteli.

Původ vánočních obyčejů

Vánoce jsou nemladšími svátky připomínající průběh Kristova života. V Římě se poprvé slavily až v roce 336 (některé prameny uvádějí rok 365). Svůj původ mají v keltských oslavách zimního slunovratu, které představovaly vítězství boha Slunce nad Zimou, zrození nového života a pokoření smrti. Z doby Keltů pochází například víra ve zlaté prasátko, jmelí, pečení vánočního cukroví a prorokování života a smrti pomocí rozkrojeného jablka. Také zvyk zdobení stromečků je z těchto dávných dob. Při oslavách zimního slunovratu krášlili Keltové zelené stromy symbolizující věčný život nejrůznějšími ozdobami, ovocem a ořechy. V českých krajích zdomácněl tento obyčej až v 19. století. Mnohem starší je tradice stavění Betléma, za kterou vděčíme sv. Františku z Assisi, který na začátku 13. století poprvé živě zpodobnil narození Ježíše Krista. První kostelní jesličky ve střední Evropě byly postaveny v roce 1560 v jezuitském kostele sv. Klimenta na Starém Městě pražském.

Od Božího hodu až po Křest Páně

Štědrý den, který se v západní církvi označuje jako vigilie (předvečer slavnosti), je posledním adventním svátkem. Věřící o tomto dni dodržují přísný půst a přinášejí tak oběť Bohu. Je to způsob jejich poděkování za narození božího syna, Ježíše Krista. Kdysi se o Štědrém dni dodržoval zvyk obdarovávání žebráků a chudých. Od 19. století se nedílnou součástí oslav staly i dárky pro děti. I když tedy svátky vánoční začínají až v den Narození Páně (25. prosince), mnozí z nás kladou daleko větší důraz na oslavy 24. prosince než na Boží hod vánoční. O přesném dni, měsíci a roku, kdy se narodil Ježíš, se už od počátku křesťanství vedly spory. Dokonce se předpokládá, že je datum jeho narození, uváděné v církevním kalendáři, pravděpodobně vypočítáno mylně. Ať tak či onak, den Narození páně (Boží hod vánoční) je prvním a nejdůležitějším vánočním svátkem. Na něj navazuje osm dalších významných dnů. Svatý Štěpán (26. 12.) je spojen především s koledou. Kdysi se totiž věřilo, že může pomoci ovlivnit osud. Postupem času tyto zvyky vymizely a koledování se stalo zábavou pro děti, ale i skrytou žebrotou dospělých koledníků. Sv. Jan Evangelista (27. 12.) je dnem lásky a porozumění. Střídá ho den dětí - svátek Mláďátek (28. 12.). Následuje sv. Silvestr (31. 12), Obřezání Páně (1. 1.) a Tři králové (6. 1.). Od roku 1960 uzavírá seznam vánočních svátků Křest Páně o první neděli po svátku Tří králů.

(Pramen: Valpurga Vavřinová - Malá encyklopedie Vánoc)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít