Vandalové? Víc škod než výtluky

09. března 2011, 02:31 - Tomáš Johánek
09. března 2011, 02:31

I na parkovišti může váš vůz někdo nabourat nebo poškrábat. Viník pak často zmizí. Nejvíce případů vandalismu eviduje Praha, naopak nejméně je jich ve východních Čechách. Jak zjištěnou škodu vykázat pojišťovně?

Foto: Profimedia

Vandalismus a letitý nešvar českých motoristů nabourat jiné zaparkované vozidlo a z místa nehody ujet způsobují ročně tisíce škod za desítky milionů korun. Až jedenáctkrát převyšují škody, které z havarijního pojištění hlásí řidiči v důsledku výtluků na silnicích. Vyplývá to z analýzy statistiky pojistných událostí motorových vozidel pojišťovny Generali.

Řidič se po návratu ke svému zaparkovanému vozidlu nestačí divit. Buďto se na něm podepsali vandalové nebo mu jej jiný motorista poškodil při svém parkovacím manévru. Z místa odjel, aniž by na sebe zanechal kontakt. Situace, která není v Česku nijak neobvyklá.

Největší počet škod na zaparkovaných vozidlech evidují likvidátoři pojišťovny Generali v Praze. Za loňský rok se jednalo takřka o 1 200 škod za 20 milionů korun. Jednou z příčin může být vysoká koncentrace automobilů. Svou roli jistě sehrává i anonymita, kterou lidem hlavní město poskytuje. Druhou příčku nelichotivého žebříčku zaujímá se 480 škodami za šest milionů korun severní Morava. Se stejnou výší škod, ale jejich nižší frekvencí následují střední Čechy. Klienti Generali jich zde nahlásili na 330. Naopak nejbezpečnějším regionem jsou z pohledu škod na zaparkovaných vozidlech východní Čechy, kde bylo vloni nahlášeno na 180 případů za dva miliony korun.

Jak své auto před vandaly chránit?

Ochrana je velice obtížná. Přesto dodržování jistých pravidel při parkování může značně zmírnit riziko poškození v době nepřítomnosti řidiče.

Umožňuje-li to situace:

* Parkovat na hlídaných parkovištích

* Vyhýbat se tmavým a neosvětleným místům

* Dbát na patřičný rozestup

* Vyhýbat se při parkovaní místům, kde se zužuje vozovka

* Neparkovat v nepřehledných místech

Škodu nahlaste co nejdřív

Hlášení škody je třeba učinit co nejdříve. V pozici poškozeného nebo je-li uplatněna náhrada z vlastního havarijního pojištění nebo některého z připojištění, je třeba nahlásit škodu dříve, než klient začne zajišťovat opravu vozidla. Nahlášení škody lze provést písemně na formuláři příslušné pojišťovny.

Většina pojistitelů dnes již umožňuje nahlášení škody po telefonu nebo přes webové stránky. V případě telefonického hlášení obdrží klient číslo škody zpravidla okamžitě po jejím zaregistrování. V případech hlášení prostřednictvím formuláře nebo přes webové stránky bývá klient o čísle škody informován zpravidla dopisem, případně e-mailem nebo SMS zprávou. Prohlídka vozidla je nezbytnou podmínkou pro stanovení a vyplacení pojistného plnění. Prohlídku provádějí po domluvě s klientem specializovaní pracovníci pojišťovny nebo jejích partnerských společností, v některých případech může provést prohlídku i smluvní opravce pojišťovny. Po doložení všech požadovaných dokladů a prokázání nároku na náhradu škody dochází k samotnému výpočtu výše pojistného plnění. Následně je pojistné plnění po odečtení spoluúčasti zasláno oprávněné osobě na uvedenou adresu nebo na doložený bankovní účet.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít