Van Rompuy: Eurozóna je připravena poskytnout Řecku výplatu další tranše pomoci

22. listopadu 2011, 08:59 - MediaFax
22. listopadu 2011, 08:59

Ministři financí eurozóny jsou podle předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuye připraveni podepsat výplatu šesté tranše záchranné pomoci Řecku ve výši osmi miliard eur na svém příštím zasedání na konci listopadu. Informovala o tom v pondělí večer agentura Reuters.

Foto: Miloslav Hamřík

Nově jmenovaný řecký premiér Lukas Papadimos na setkání s Van Rompuyem zopakoval své rozhodnutí o provedení všech rozpočtových opatření, které požaduje Evropská unie i Mezinárodní měnový fond. “Eurogroup by měla být schopna se dohodnout na dalším jednání o výplatě šesté tranše půjčky Řecku,“ uvedl Van Rompuy po schůzce s řeckým premiérem s odkazem na další tranši z celkem 110 miliard eur, které byly Aténám loni schváleny.

Pokud jde o širší situaci v eurozóně, je jasné, že prožíváme těžké období,“ řekl Van Rompuy. “Všechny orgány EU musí udělat vše, co je v jejich pravomoci a silách, při plném respektování svých mandátů, k obnovení důvěry, stability, růstu a zaměstnanosti,“ dodal předseda Evropské rady.

Papadimos v pondělí ubezpečil i šéfa Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa, že Řecko bude plnit dohody z říjnového eurosummitu. Barroso uvedl, že se EK vynasnaží podporovat řeckou vládu a její úsilí. „Co se týká písemného závazku, tak neexistuje žádná pochybnost, že řecká vláda tento slib poskytne. Šéfové stran, které podporují vládu, se již hlasováním o důvěře vládě vyslovili pro podporu vlády a tedy i programu,“ uvedl po setkání s Barrosem v Bruselu Papadimos na dotaz, kdy Řecko písemně potvrdí plnění dohod z říjnového eurosummitu.

Evropská komise minulý týden v úterý zopakovala, že Řecko musí předložit písemné potvrzení, že je odhodláno k reformám, aby se zbavilo svého dluhu. Písemné potvrzení požadovaných opatření od Řecka vyžaduje rovněž i tzv. Euroskupina a Mezinárodní měnový fond (MMF).

Nyní je obtížný čas pro řecké občany. Doufám, že Řekové tuto přechodnou vládu podpoří a že budou chápat, proč musí být činěna tato tvrdá opatření,“ uvedl Barroso. “Vynasnažíme se, abychom podporovali tuto přechodnou řeckou vládu a řecké úsilí. Musí pro to být ale splněno to, že Řecko si chce pomoci samo, že má skutečně zájem na velkém celonárodním konsenzu,“ upozornil Barroso.

Existují dva základní cíle pro nadcházející měsíce. Zaprvé musí být druhý program finanční pomoci Řecku pro příští tři roky uzavřen do konce tohoto roku. Dále by měla být na počátku roku 2012 dobrovolná výměna dluhopisů soukromých investorů,“ podotkl Barroso s tím, že bezprostředním úkolem je učinit nezbytné kroky k výplatě šesté tranše.

Barroso také ocenil odvahu řeckého premiéra, že funkci přijal v takto těžkém období pro svou zemi. Reformy a úspory spojené s půjčkami od partnerů totiž s sebou přinášejí obrovský odpor řeckého obyvatelstva. “Myslím, že bychom si měli všichni uvědomit, že naši evropští partneři a Mezinárodní měnový fond se zavazují k financování Řecka po dlouhou dobu. A to je důvod, proč se očekává odpovídající závazek, a to nejen této vlády, ale také od politických vůdců obou stran, které ji podporují, “ dodal Papadimos.

Řecko čeká na tranši finančních prostředků ve výši osmi miliard eur od zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. Peníze musí dostat do poloviny prosince, jinak nebude schopné dostát svým závazkům vůči věřitelům. Řecko má nyní novou vládu národní jednoty, která má v zemi prosadit nutné reformy výměnou za zahraniční finanční pomoc. Nové volby by se v Řecku měly konat 19. února příštího roku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít