Van Rompuy: Eurozóna je připravena poskytnout Řecku výplatu další tranše pomoci

22. listopadu 2011, 08:59 - MediaFax
22. listopadu 2011, 08:59

Ministři financí eurozóny jsou podle předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuye připraveni podepsat výplatu šesté tranše záchranné pomoci Řecku ve výši osmi miliard eur na svém příštím zasedání na konci listopadu. Informovala o tom v pondělí večer agentura Reuters.

Foto: Miloslav Hamřík

Nově jmenovaný řecký premiér Lukas Papadimos na setkání s Van Rompuyem zopakoval své rozhodnutí o provedení všech rozpočtových opatření, které požaduje Evropská unie i Mezinárodní měnový fond. “Eurogroup by měla být schopna se dohodnout na dalším jednání o výplatě šesté tranše půjčky Řecku,“ uvedl Van Rompuy po schůzce s řeckým premiérem s odkazem na další tranši z celkem 110 miliard eur, které byly Aténám loni schváleny.

Pokud jde o širší situaci v eurozóně, je jasné, že prožíváme těžké období,“ řekl Van Rompuy. “Všechny orgány EU musí udělat vše, co je v jejich pravomoci a silách, při plném respektování svých mandátů, k obnovení důvěry, stability, růstu a zaměstnanosti,“ dodal předseda Evropské rady.

Papadimos v pondělí ubezpečil i šéfa Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa, že Řecko bude plnit dohody z říjnového eurosummitu. Barroso uvedl, že se EK vynasnaží podporovat řeckou vládu a její úsilí. „Co se týká písemného závazku, tak neexistuje žádná pochybnost, že řecká vláda tento slib poskytne. Šéfové stran, které podporují vládu, se již hlasováním o důvěře vládě vyslovili pro podporu vlády a tedy i programu,“ uvedl po setkání s Barrosem v Bruselu Papadimos na dotaz, kdy Řecko písemně potvrdí plnění dohod z říjnového eurosummitu.

Evropská komise minulý týden v úterý zopakovala, že Řecko musí předložit písemné potvrzení, že je odhodláno k reformám, aby se zbavilo svého dluhu. Písemné potvrzení požadovaných opatření od Řecka vyžaduje rovněž i tzv. Euroskupina a Mezinárodní měnový fond (MMF).

Nyní je obtížný čas pro řecké občany. Doufám, že Řekové tuto přechodnou vládu podpoří a že budou chápat, proč musí být činěna tato tvrdá opatření,“ uvedl Barroso. “Vynasnažíme se, abychom podporovali tuto přechodnou řeckou vládu a řecké úsilí. Musí pro to být ale splněno to, že Řecko si chce pomoci samo, že má skutečně zájem na velkém celonárodním konsenzu,“ upozornil Barroso.

Existují dva základní cíle pro nadcházející měsíce. Zaprvé musí být druhý program finanční pomoci Řecku pro příští tři roky uzavřen do konce tohoto roku. Dále by měla být na počátku roku 2012 dobrovolná výměna dluhopisů soukromých investorů,“ podotkl Barroso s tím, že bezprostředním úkolem je učinit nezbytné kroky k výplatě šesté tranše.

Barroso také ocenil odvahu řeckého premiéra, že funkci přijal v takto těžkém období pro svou zemi. Reformy a úspory spojené s půjčkami od partnerů totiž s sebou přinášejí obrovský odpor řeckého obyvatelstva. “Myslím, že bychom si měli všichni uvědomit, že naši evropští partneři a Mezinárodní měnový fond se zavazují k financování Řecka po dlouhou dobu. A to je důvod, proč se očekává odpovídající závazek, a to nejen této vlády, ale také od politických vůdců obou stran, které ji podporují, “ dodal Papadimos.

Řecko čeká na tranši finančních prostředků ve výši osmi miliard eur od zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. Peníze musí dostat do poloviny prosince, jinak nebude schopné dostát svým závazkům vůči věřitelům. Řecko má nyní novou vládu národní jednoty, která má v zemi prosadit nutné reformy výměnou za zahraniční finanční pomoc. Nové volby by se v Řecku měly konat 19. února příštího roku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít