Válka v Iráku by mohla prodloužit recesi americké ekonomiky

07. října 2002, 00:00 - Eva Martínková
07. října 2002, 00:00

Názory na to, zda se americká a potažmo i světová ekonomika definitivně probudily a chystají opětný růst, se liší. Ceny akcií na světových trzích stále zaznamenávají nejhlubší propad od černého pátku na newyorské burze v roce 1933. Mnozí ekonomové předvídají, že již příští rok by mohla americká ekonomika růst tempem 3,0 až 3,5 procenta.

Názory na to, zda se americká a potažmo i světová ekonomika definitivně probudily a chystají opětný růst, se liší. Ceny akcií na světových trzích stále zaznamenávají nejhlubší propad od černého pátku na newyorské burze v roce 1933.

Mnozí ekonomové předvídají, že již příští rok by mohla americká ekonomika růst tempem 3,0 až 3,5 procenta. Podle týdeníku The Economist jsou to však pouze kýžená očekávání. Bublina růstu akciových trhů z let devadesátých, účetní podvody předních firem a v neposlední řadě události kolem 11. září 2001 odkryly v americké ekonomice slabiny, které nejsilnější ekonomiku světa zavedly do recese. Ekonomická krize není ještě u konce. Tuto skutečnost vzal na vědomí i Mezinárodní měnový fond, který snížil očekávání růstu americké ekonomiky pro příští rok na 2,2 procenta. Lépe by na tom neměla být ani ekonomika Evropské unie, které analytici měnového fondu pro příští rok předvídají růst 2,3 procenta. O pravděpodobnosti zhruba stejného ekonomického vývoje USA a Evropy svědčí i dlouhodobá situace na euro-dolarovém trhu, kde nedochází k výrazným pohybům. Dolar osciluje kolem úrovně 0,98 za euro. Jaké však bude skutečné oživení americké ekonomiky a zda vůbec nastane, rozhodne případná válka na Blízkém východě. T a by se v ekonomice mohla obrazit mnoha způsoby. Kvůli obavám o plynulé zásobování ropou by cena tzv. černého zlata prudce stoupla. To by způsobilo růst inflace a pokles hospodářské aktivity. Jak upozorňuje analytik Volksbank Vladimír Pikora, obyvatelstvo by zřejmě opět sledovalo válku v přímém přenosu doma u televize a internetu, čímž by klesla spotřeba a tržby. T o by vyústilo v pokles cen akcií a následně i dolaru. Jedním si můžeme být jisti. I kdyby se splnily pesimistické prognózy a recese ve Spojených státech by pokračovala, nasadily by USA spolehlivý a osvědčený lék: snížení daní i úrokových sazeb.

Ztráty hlavních amerických indexů (v %)

Třetí čtvrtletí 2002

S&P500 18

Nasdaq 20

Dow Jones 18

Ztráty na londýnské, pařížské a německé burze za třetí čtvrtletí činily více než 30 procent

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít