Válka o Palermo

02. prosince 2011, 16:19 - Pavel Páral
02. prosince 2011, 16:19

Babiš volí příliš silná slova na to, jak mlhavou má minulost

Razantní vstup jednoho z nejbohatších lidí v Česku do politiky vyvolal poprask a hodně protichůdné reakce veřejnosti i již etablovaných politiků. Není divu. Protikorupční rétorika v Česku už nějaký čas vyvolává emoce a nutno říci, že oprávněné, protože českého kradlákova má už asi každý dost. Ale také proto, že když zrovna Andrej Babiš hovoří o své křišťálové čistotě, vyvolává v mnoha lidech pobouření a vzpomínky na jiného křišťálově čistého politika a miliardářova přítele Stanislava Grosse.
Jistě, můžeme žít legendou Eugene Francoise Vidocqa, polepšeného galejníka a zakladatele francouzské kriminální policie Sureté, který před dvěma sty lety vyčistil Paříž od zločinu, protože znal praktiky podsvětí a využil je proti němu. Babiš dobře ví, jak se obchoduje se státem, protože většina jeho nejvýnosnějších aktiv při budování impéria připlula pod křídla Agrofertu ze státního přístavu a za okolností, které jsou obdobně nejasné a nedovysvětlené jako Babišovy dnešní řeči o Palermu všude kolem nás. Opravdu chce využít tuhle svoji zkušenost k boji proti korupci? Zatím to spíše vypadá jako válka klanů o křeslo palermského starosty.
Nemusíme ale hned soudit příliš přísně. Polepšený hříšník může být opravdu lepší deseti spravedlivých. Jenže jen pokud je polepšený a netváří se, že si nic nepamatuje. Týdeník Euro zmapoval Babišovy podnikatelské aktivity a příliš známek polepšení nenašel. Impérium Agrofertu bylo budováno prozíravě, bez fatálních omylů, ale také v příšeří, v němž se doposud nerozsvítilo. Například ovládnutí chemiček sdružených v holdingu Aliachem bez vynaložení jediné vlastní koruny v dobách korupční říše Stanislava Grosse musí u běžného pozorovatele vyvolávat pochybnosti, zda by něco takového zvládl kdokoli, kdo nemá opravdu „nadstandardní“ vztahy s erárem.
Existují však nejen dávno prachem zapadané případy. Impérium Andreje Babiše svírá v těsných kleštích celý český zemědělský sektor. Ovládá velkou část trhu vstupů v podobě hnojiv či krmiv. I výstupů v podobě skladovacích kapacit a zpracovatelských závodů na rostlinnou i živočišnou produkci. Přesto si vymohl na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, že podíly Agrofertu na relevantních trzích nebudou zveřejněny, protože jde o obchodní tajemství. O žádné obchodní tajemství přitom nejde, jde o zásadní veřejnou informaci, z níž je možné odvodit, zda tenhle potravinářský a chemický gigant náhodou není v pozici, kdy dokáže zásadně ovlivňovat marže farmářů a přečerpávat tak třeba výraznou část dotací na zemědělskou výrobu do svých firem s dominantním podílem na trhu. Zemědělci i konkurenční potravináři zatím mlčí, protože věří, že jim Babišova síla dokáže vynutit lepší cenové podmínky v obchodních řetězcích. ÚOHS přitom není zdaleka stejně vstřícný k jiným firmám, jejichž tržní podíly jsou takto vysoké, a to vyvolává pochybnosti o jeho skutečné nezávislosti. Mimochodem již dvě období je tento úřad ve správě politiků blízkých ČSSD, straně Babišovi donedávna dosti blízké.
Podobně k pobavenému nadzvednutí obočí vede Babišův ostrý útok na ČEZ a jmenovitě na Martina Romana, který nevadil do okamžiku, kdy prolobboval silné omezení státní podpory využití biomasy v energetice. Zde hrozily masivní ztráty pro veřejné rozpočty i kapsy obyvatel, zato dobré zisky pro firmy spojené s produkcí a zpracováním biomasy v blízkém magnátově okolí.
Je prostě zjevné, že Andrej Babiš má co vysvětlovat a veřejnosti rozkrývat, pokud se chce ucházet o hlasy ve volbách. To nedělá a každý, kdo to po něm chce, je podle něj součástí českého Palerma. Jenže – a je nám to opravdu líto – z celého Babišova angažmá čiší dojem, že jde o prosazování obchodních zájmů politickými prostředky v poněkud orientálním stylu. Pokud se podezření potvrdí, současné miliardářovy aktivity se mohou obrátit v pravý opak původního záměru. Podnikání Agrofertu se z velké části odehrává v silně monopolizovaném, a proto i státem silně regulovaném prostředí a tomu, kdo zlobí, obviňuje a bez skrupulí šíří drby, které neumí podepřít doložitelnými fakty, se obvykle růžemi nestele. Letošní osmimiliardové zisky se zdaleka nemusejí opakovat. Prostředí pro Babišův core byznys se zhoršuje a úvěrové zatížení impéria je značné. Finanční otřesy v době rozpadající se eurozóny mohou být pro firmu značně nebezpečné. A agrosektor bude potřebovat pomoc státní ruky. Té ruky, již je tak snadné kousat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít