Válka je mír

 Páral 21. října 2015, 13:31  -  Pavel Páral
21. října 2015, 13:31

A mír je válka. George Orwell dobře věděl, že opakování je matka politické mazanosti a veřejnost se dá zpracovávat do úplného otupení. A tak, když Andrej Babiš hájí dnes při projednávání státního rozpočtu ve Sněmovně sedmdesáti miliardový deficit při očekávaném slušném růstu ekonomiky o dvě a půl procenta v příštím roce, ani to moc nepřekvapí.

Pro ty z nás, pro něž válka fakt není mír, jde o rozpočet procyklický a to velmi. V dobrých dobách, kdy se mají vytvářet rezervy na doby zlé, dělá vláda Babiše a Sobotky další, zbytečné dluhy a zakládá mandatorní výdaje, které budou tížit veřejné finance i v dalších letech. Ano, je pravda, že proti deficitu plánovanému na letošní rok ve výši sto miliard korun vypadá pokles na sedmdesát miliard solidně.

Jenže letošní růst povede zřejmě k tomu, že se skutečný schodek bude pohybovat někde kolem osmdesáti miliard a to už je ten pokrok opravdu směšný a je zřejmé, že vláda přínos letošního hospodářského růstu bez skrupulí projídá.

Rozdíl mezi původně na jaře plánovaným a skutečným výběrem daní díky letošnímu mimořádnému růstu by měl být v příštím roce o minimálně 25 miliardy vyšší a rozpočtový schodek by měl být hluboko pod padesáti miliardami.

Jako vlk s kolouškem

Vláda si však s mimořádným přilepšením přes prázdniny poradila jak hladový vlk s kolouškem. Strukturální deficit, kterým lze měřit pro, nebo proticykličnost dosáhne pořád 1,4 procenta HDP, což je skoro trojnásobek hodnoty evropského fiskálního paktu, k němuž se ve volbách dnešní vládní partaje hlásily.

A to ještě je rozpočet hodně napnutý a stojí na předpokladech, které se nemusí naplnit. Například počítá s dvěma miliardami z elektronické evidence tržeb, která se tak nějak rozplývá v oblacích. Rovněž naděje na šest miliard z kontrolních hlášení DPH, s nimiž rozpočet počítá (původně ministerstvo financí slibovalo minimálně dvanáct) je dost nejistá.

A také tlak na další sociální výdaje ze strany vládních sociálních demokratů, zejména ministryně Marksové, je enormní. A to Sněmovní volby budou až v roce 2017.

Takže ta část daňových poplatníků, co státu opravdu něco platí, aniž by dostávala, může s děsem očekávat první nástřely dalšího rozpočtu na jaře příštího roku. V téhle politické konstelaci je vláda šetřit nebude.


Čtěte další komentáře autora:

Pavel Páral: Sluncem a větrem k renesanci uhlí

Množte se, jak chcete

Český zázrak a fiskální slepota


Mohlo by vás zajímat

  • Dana Drábová: Chci být jako Thatcherová

  • Anastázie Harris: Anglii zbývá už jen královna

  • Vratislav Strašil: Auta sice milujeme a žijeme z nich,…

  • Vladimír Beneš: Jediný neurochirurg, po kterém…

  • Jan Vančura: krejčí miliardářů

  • Lenka Vejválková: Jak funguje zákulisí fashion byznysu

  • Euro Business Express

  • Josef Bernard: Stát Škodovce hodně pomohl

  • James Cusumano: Pochybuji, že Elvis žije

Hry pro příležitostné hráče