Válka je mír

 Páral 21. října 2015, 13:31  -  Pavel Páral
21. října 2015, 13:31

A mír je válka. George Orwell dobře věděl, že opakování je matka politické mazanosti a veřejnost se dá zpracovávat do úplného otupení. A tak, když Andrej Babiš hájí dnes při projednávání státního rozpočtu ve Sněmovně sedmdesáti miliardový deficit při očekávaném slušném růstu ekonomiky o dvě a půl procenta v příštím roce, ani to moc nepřekvapí.

Pro ty z nás, pro něž válka fakt není mír, jde o rozpočet procyklický a to velmi. V dobrých dobách, kdy se mají vytvářet rezervy na doby zlé, dělá vláda Babiše a Sobotky další, zbytečné dluhy a zakládá mandatorní výdaje, které budou tížit veřejné finance i v dalších letech. Ano, je pravda, že proti deficitu plánovanému na letošní rok ve výši sto miliard korun vypadá pokles na sedmdesát miliard solidně.

Jenže letošní růst povede zřejmě k tomu, že se skutečný schodek bude pohybovat někde kolem osmdesáti miliard a to už je ten pokrok opravdu směšný a je zřejmé, že vláda přínos letošního hospodářského růstu bez skrupulí projídá.

Rozdíl mezi původně na jaře plánovaným a skutečným výběrem daní díky letošnímu mimořádnému růstu by měl být v příštím roce o minimálně 25 miliardy vyšší a rozpočtový schodek by měl být hluboko pod padesáti miliardami.

Jako vlk s kolouškem

Vláda si však s mimořádným přilepšením přes prázdniny poradila jak hladový vlk s kolouškem. Strukturální deficit, kterým lze měřit pro, nebo proticykličnost dosáhne pořád 1,4 procenta HDP, což je skoro trojnásobek hodnoty evropského fiskálního paktu, k němuž se ve volbách dnešní vládní partaje hlásily.

A to ještě je rozpočet hodně napnutý a stojí na předpokladech, které se nemusí naplnit. Například počítá s dvěma miliardami z elektronické evidence tržeb, která se tak nějak rozplývá v oblacích. Rovněž naděje na šest miliard z kontrolních hlášení DPH, s nimiž rozpočet počítá (původně ministerstvo financí slibovalo minimálně dvanáct) je dost nejistá.

A také tlak na další sociální výdaje ze strany vládních sociálních demokratů, zejména ministryně Marksové, je enormní. A to Sněmovní volby budou až v roce 2017.

Takže ta část daňových poplatníků, co státu opravdu něco platí, aniž by dostávala, může s děsem očekávat první nástřely dalšího rozpočtu na jaře příštího roku. V téhle politické konstelaci je vláda šetřit nebude.


Čtěte další komentáře autora:

Pavel Páral: Sluncem a větrem k renesanci uhlí

Množte se, jak chcete

Český zázrak a fiskální slepota


Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít