Vaječná internacionála

18. listopadu 2014, 10:50 - Blahoslav Hruška, Euro
18. listopadu 2014, 10:50

Tak jsme si prý udělali ostudu před celou Evropou, pravil ministr financí Andrej Babiš poté, co na německého prezidenta Joachima Gaucka omylem přistálo vejce. Nebo úlomek skořápky. Prý byl otřesen, on sám o ničem takovém neví. Ponechme stranou, že ani Babiš očitým svědkem „vajíčkiády“ nebyl. Sepisovatel Rychlých tužek ho včera v době, kdy mělo dojít k hanebnému útoku, potkal na zmrzlině v pasáži Světozor.

A ostuda? Pro Zemana určitě. Každý politik, který má nějaké zkušenosti z Evropy, ale musí vědět, že pískání a sem tam nějaké to rajče nebo vejce patří k normálním projevům pouliční demokracie. Jestli něco ukázal včerejší happening v místech, kde před 25 lety došlo k řádění policejních mlátiček, pak to, jak jsme se za to čtvrtstoletí globalizovali.

Svolávání přes facebook, stánky neziskovek, pouliční divadlo, alegorické průvody nebo dvě pódia, kde se střídaly kapely – to klidně mohl být obrázek z pouliční party někde v Madridu, Berlíně nebo třeba Kyjevě. Stejně tak jako ta vejce. Se 17. listopadem to samozřejmě nemělo nic společného. Nebo jinak: pojítkem možná bylo právě to, že takové akce nám připadají natolik běžné, že už si je s naší „sametovou“ revolucí nikdo nespojí.

Fakt, že se na Národní nechodíme bavit a vzpomínat, ale znova i demonstrovat, to jen umocňuje. Koneckonců i v těch protestech už pějeme internacionálu. Školství, jaderná energie, chudoba, Putin, práva homosexuálů – samá globální témata. Řečeno s Václavem Klausem, až nefér nečeská.

Druhý Havel

Jedinou ryze českou stopou včerejších vzpomínkových akcí byl fakt, že zatímco Zemanovi se na Albertově pískalo, ostatní prezidenti sklidili potlesk. Vida, další internacionální rozměr. Světoví tím ale nebudeme.

Maximálně o nás v Evropě napíšou, že nám zoufale chybí nějaký ten druhý Havel. Je to sice politický kýč, ale aspoň mezinárodně srozumitelný. Buďme za něj rádi. Ona slova o vyprázdněné politice se vykládají o dost snadněji než to, že už zase chceme házet do koše politiky, kteří si nevidí do pus(s)y.


Další komentáře:

Obnošení prezidenti

Cameo místo nekrologu

Kde jsou cenové signály?

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít