Václav Klán: zakladatel dnešních Klánovic

07. ledna 2010, 04:18 - Robert Šimek
07. ledna 2010, 04:18

Český podnikatel Václav Klán pracoval zprvu jako písař. V 70. letech 19. století ale začal obchodovat s pozemky a získal značné jmění. Východně od Prahy založil roku 1878 vilovou čtvrť, z níž vznikly dnešní Klánovice.

Klánovice jsou od roku 1974 nejvýchodnější pražskou městskou částí. Leží asi 20 kilometrů od centra města uprostřed největšího lesa na území Prahy, zvaného Vidrholec. Ten vznikl v 17. století na místě zaniklých vesnic Žák, Hol, Lhota nad Úvalem a Slavětice, jejichž zkázu způsobila třicetiletá válka v letech 1618 až 1648.

Místem již od středověku vedla důležitá obchodní cesta z Prahy na Moravu (dnešní silnice Praha-Kolín), bylo tedy jen otázkou času, kdy je znovu někdo oživí. Až do 70. let 19. století patřily zdejší pozemky rodu Lichtenštejnů. Roku 1874 je ale koupil pražský obchodník s nemovitostmi Václav Klán, který na nich do čtyř let založil novou vilovou čtvrť s názvem Klánovice.

Skála nad zlato

Václav Klán se narodil roku 1839 v Černošicích u Prahy. Vyučil se písařem a koncem 60. let 19. století nastoupil jako zapisovatel k okresnímu soudu ve Zbraslavi. Po roce 1870 se ale jeho profesní dráha zcela změnila. Vzdálená teta mu odkázala zdánlivě bezcenný kus skalnatého pozemku u Radotína, o nějž však brzy projevila zájem těžební společnost, která zde chtěla dobývat vápenec. Díky stavebnímu rozmachu nedalekého Smíchova cena skaliska mnohonásobně vzrostla a Klán na jeho prodeji získal značné jmění.

Za utržené peníze koupil statek v Modřanech, na němž krátký čas hospodařil. I na tyto pozemky ale záhy našel kupce. Zájem projevila rodina Schwarzenbergů, která chtěla na jižním okraji Prahy postavit parní pilu. Klán slavil další úspěch a obchodu s realitami se začal věnovat ve velkém.

Levně nabyl, draze prodal

Rok 1873 byl z hospodářského hlediska pro Rakousko-Uhersko krizový. Lidé neměli dostatek volných peněz, často se je proto snažili získat prodejem domů, zahrad či polností. Ceny pozemků rychle klesaly a Klán je velmi levně skupoval. Když jejich hodnota po několika měsících stoupla, zisk byl opět obrovský.

Do Klánova majetku se dostala i část lesa u Šestajovic, která byla po vykácení přeměněna na pole a rozprodána zemědělcům. Podnikatel si lokalitu oblíbil, roku 1874 proto koupil v dražbě i sousední les Vidrholec o výměře 13 kilometrů čtverečních za cenu 52 tisíc zlatých.

Klán dobře věděl, že se mu tato investice vyplatí, protože místem již od roku 1845 vedla železnice a právě se zde budovala silnice spojující Brandýs nad Labem a Říčany. Požádal tedy o povolení k parcelaci a roku 1878 dostal souhlas.

Vily v lese Vidrholci

V květnu 1878 vyšel v tisku inzerát, který informoval o rozprodávání velkostatku u Velkých Jiren a založení nové osady Klánovice. Zájem o pozemky byl značný a ještě do konce roku se ve Vidrholci začaly stavět první domy.

VÁCLAV KLÁN (narozen 1839)
Narodil se 5. listopadu 1839 v Černošicích. V 70. letech 19. století pracoval jako soudní písař, dědictví po tetě ho ale přivedlo k obchodu s realitami. Výhodně prodal skalisko u Radotína, pozemky v Modřanech a značné jmění získal i za hospodářské krize roku 1873. O rok později koupil les Vidrholec, jehož parcelací vznikla roku 1878 osada Klánovice. Po tomto úspěchu ale již neměl štěstí. Nevyšlo mu několik investic a zemřel v Českých Budějovicích v naprosté chudobě. Přesné datum úmrtí není známo.

O pět let později byla otevřena i železniční zastávka Jirny-Koloděje, později přejmenovaná na Klánovice. Vilová čtvrť se měla původně skládat z osmnácti usedlostí, stavební práce ale neustávaly ani na přelomu 19. a 20. století a z osady brzy vznikla obec. Roku 1899 byl založen tzv. Okrašlovací spolek, který se zasloužil mimo jiné o zbudování pískových chodníků, a roku 1911 zde vyrostla i kaple Nanebevzetí Panny Marie.

Do začátku první světové války bylo v Klánovicích již devadesát vil, sedm restaurací a velký penzion. Oblast byla plně elektrifikována a patřila k nejoblíbenějším vilovým čtvrtím v okolí Prahy.

Komunistická stopka

Největší rozmach Klánovic ale přišel až ve 20. letech minulého století. Návrh na úpravu lokality vypracoval pražský architekt Rudolf Utěšil a roku 1924 vznikly v obci i menší lázně. Jejich součástí byl bazén, kolonáda, restaurace s tanečním parketem, tři altány, kuželník a penzion. Mezi stálé hosty patřila řada prominentů a areál si získal značnou popularitu. Po druhé světové válce byl ovšem vyvlastněn a budovy pouze chátraly. Strženy byly roku 1988.

Dalším významným počinem bylo založení golfového hřiště, o něž se postaral pražský Golf Club již ve 30. letech 20. století. Mělo mít osmnáct jamek a podle dobových ohlasů patřilo k nejkrásnějším v Evropě. Fungovalo ale opět jen do nástupu komunistů, kteří golf neuznávali a plochu zalesnili.

Dobře nedopadl ani Václav Klán, kterého po založení Klánovic opustilo podnikatelské štěstí. Nevyšlo mu několik investic, finančně se vyčerpal a zemřel v bídě v Českých Budějovicích.

Prameny: Městská část Praha – Klánovice, Wikipedia.cz, Klanovice.ic.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít