V začarovaném kruhu

14. dubna 2011, 19:13 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
14. dubna 2011, 19:13

Předčasné volby zatím odmítá téměř 70 procent manažerů

Bylo by podle vás z hlediska reforem nejčistším řešením současné vládní krize vypsání předčasných voleb?

  • Ano - 27,3 %
  • Ne - 69,7 %
  • Nevím, nedokážu posoudit - 3,0 %

Vládní krize zaměstnávala v minulém týdnu nejen média a politiky. V přímém přenosu ji sledovala také řada účastníků Manažerského barometru. I když mnozí vyjádřili znechucení, většina respondentů – skoro sedmdesát procent – by se do vypisování předčasných voleb nehrnula. Nic by nevyřešily, a navíc by měly na reformy smrtící vliv. „Jsou drahé, zdržují a výsledek nebude lepší,“ shrnul názory této skupiny jeden z manažerů. Znechucení a skepse z úrovně politické scény se odrazila v nejednom komentáři. Zdaleka nejtvrdší je však tento: „Česká republika je ovládána strukturami organizovaného zločinu a česká politická scéna je – až na výjimky – jejich destilátem.“
Podle některých manažerů by bylo vypsání předčasných voleb teoreticky nejčistším řešením. Současné rozložení politických sil však neskýtá naději, že by to v praxi přineslo něco užitečného. „Při tomto rozložení by z nich nevzešla vláda se silným mandátem. Postupný plíživý rozklad ODS a nepříliš charismatické vedení ČSSD navíc snižuje pravděpodobnost jediné relativně stabilní formy vládnutí – velké koalice,“ píše manažer, který nastiňuje i další scénář. Domnívá se, že sebedestrukce Věcí veřejných a „poměrně úspěšné sebevražedné pokusy ODS“ by v případě předčasných voleb mohly vyvolat situaci, kdy jedinou koaliční možností bude spojení TOP 09 a ČSSD. Koalice knížete Schwarzenberga a Bohuslava Sobotky však i podle něj „už leží za hranicí představ těch nejšílenějších hollywoodských scenáristů“. Otázkou, co by volby přinesly, se zabývá i další příspěvek. „Nic nevyřeší, leda by ČSSD vytvořila otevřenou koalici s KSČM. Pak ovšem na reformy můžeme zcela zapomenout,“ uvádí se v něm. Pokud se manažeři zamýšlejí nad osudem reforem, tak spíše skepticky. „Deklarovaná rozpočtová zodpovědnost byla zredukována pouze na zvýšení daní, proklamovaný boj proti korupci se z důvodů existence jiných, ,důležitějších‘ témat (jako například udržení pozic a křesel) nekoná. Na světlo světa vystupuje jeden skandál za druhým, přičemž jejich síla a četnost stále nabývá na rozsahu,“ píše jeden z nich. Další zmiňuje nekompetentnost některých ministrů s tím, že ti schopní a důvěryhodní by se dali spočítat na prstech jedné ruky.
Bez podpory široké veřejnosti se reformy dělat nedají, zdůrazňuje i jiný respondent, podle něhož už ztratil důvěru i premiér Nečas. Podle dalšího by předčasné volby byly toxické nejen pro reformy ale i pro státní majetek. „V našem trvale zakaleném rybníce by to byl jen další rok nejistoty. Teď v něm máme stále ještě neprivatizované penzijní peníze a také velký kus zdravotnických. Po půlroce předvolebních dějů a dalším půlroce hledání by tam zbylo jen toxické bahno.“ Početná skupina manažerů se ohrazuje proti akcentu vládní krize – podle nich je to spíše nechutná fraška. „Převelká gesta, dramatická prohlášení, tragické výrazy… Vždyť je to všechno jen divadlo,“ shrnuje jeden z účastníků ankety. A jiný doplňuje, že přece „není možné vyhlašovat předčasné volby pokaždé, když má nějaký ministr problémy se svou minulostí. Prostě je dohnala jejich špatná minulost,“ píše s dovětkem, že takových ministrů již bylo a bohužel ještě bude asi dost.
Pro jiné manažery jsou nicméně předčasné volby jediným řešením. Tato koalice už podle nich zcela ztratila či promarnila reformní potenciál. „Nečasova vláda ztratila jakoukoli legitimitu dále vládnout,“ uvádějí s tím, že nemá potřebnou sílu a že z hlediska reforem nemá její další existence smysl. „Z původních návrhů se staly parodie a je vysoká pravděpodobnost, že nová politická reprezentace, která vzejde z voleb do Poslanecké sněmovny (pravděpodobně předčasných), případné schválené ,reformy‘ zruší nebo výrazně modifikuje,“ zmiňuje jeden příspěvek.
Zdá se, že tu máme začarovaný kruh, píše další manažer. V případě nových voleb se podle něj nic nezmění. Po uplynutí povolebního hájení opět vyplují na povrch další aféry a skandály, vláda se místo reforem opět zaměří na vzájemné hádky a obhajobu získaných pozic, křehká koalice se znovu rozpadne. Jeden z manažerů uvádí, že už mu zbývá jenom legrace. V tomto duchu navrhuje znovuzavedení monarchie, a to zejména jako účinné zbraň na snižování korupce. Královská rodina podle něj představuje výrazně méně lidí než současných 281 poslanců a senátorů plus „stovky dalších, pro úplatky natažených rukou“.

Odpovědělo celkem 132 manažerů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít