V USA kvete byznys s poukázkami na jídlo

31. července 2009, 14:54 - Eva Jarešová
31. července 2009, 14:54

Hospodářská recese

V USA se vlivem hospodářské krize začíná stávat velký byznys z vládních potravinových poukázek. Počet Američanů, kteří nákupy proviantu jejich prostřednictvím financují, se v dubnu letošního roku oproti stejnému období loni zvýšil zhruba o dvacet procent. Jak informovala americká média v čele s deníkem USA Today, v přibližně třísetmilionové populaci využívalo na jaře této služby téměř třicet devět milionů lidí. Spotřebitelskému trendu se pružně přizpůsobily i americké potravinové řetězce. Stále více z nich se na poukázkovou klientelu začíná orientovat, mezi nimi 7-Eleven, Family Dollar nebo Target.
Například společnost Family Dollar Stores, která provozuje stejnojmennou síť obchodů orientovanou na lidi s omezenými příjmy, nyní oznámila rekordní výdělky. Za třetí čtvrtinu letošního fiskálního roku, která skončila v květnu, zaznamenala nárůst čistého zisku o třicet pět procent na téměř 88 milionů dolarů. Ve stejném období loni činily její zisky necelých šedesát pět milionů dolarů. Potravinové poukázky představují podle CEO Howarda Levina pro jeho společnost „významnou příležitost.“
Podobně konkurenční síť Target se rozhodla rozšířit příjem potravinových poukázek do všech ze svých 1700 obchodů. Až dosud je akceptovala pouze v některých z nich. „Je to správný krok,“ uvedl výkonný viceprezident společnosti Joe Portera. Zákazníci podle něj o možnost platit poukázkami žádali už zhruba šest měsíců. Potravinové poukázky vydává stát potřebným lidem v podobě takzvaných Electronic Benefit Transfers, což jsou v podstatě debetní karty. Ty mohou lidé použít pouze na nákup potravin a navíc jen v obchodech, které splňují alespoň některé z požadovaných podmínek. Mezi nimi je pravidelný prodej minimálně tří druhů potravin v každé ze čtyř kategorií, jakými jsou pečivo, mléčné výrobky, ovoce a zelenina a maso nebo ryby. Navíc musí jít alespoň zčásti o potraviny určené k rychlé spotřebě, nikoli pouze předmražené či jinak konzervované. Na kartu nelze nakupovat alkohol, tabák, kosmetiku nebo vitaminy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít