V USA kvete byznys s poukázkami na jídlo

31. července 2009, 14:54 - Eva Jarešová
31. července 2009, 14:54

Hospodářská recese

V USA se vlivem hospodářské krize začíná stávat velký byznys z vládních potravinových poukázek. Počet Američanů, kteří nákupy proviantu jejich prostřednictvím financují, se v dubnu letošního roku oproti stejnému období loni zvýšil zhruba o dvacet procent. Jak informovala americká média v čele s deníkem USA Today, v přibližně třísetmilionové populaci využívalo na jaře této služby téměř třicet devět milionů lidí. Spotřebitelskému trendu se pružně přizpůsobily i americké potravinové řetězce. Stále více z nich se na poukázkovou klientelu začíná orientovat, mezi nimi 7-Eleven, Family Dollar nebo Target.
Například společnost Family Dollar Stores, která provozuje stejnojmennou síť obchodů orientovanou na lidi s omezenými příjmy, nyní oznámila rekordní výdělky. Za třetí čtvrtinu letošního fiskálního roku, která skončila v květnu, zaznamenala nárůst čistého zisku o třicet pět procent na téměř 88 milionů dolarů. Ve stejném období loni činily její zisky necelých šedesát pět milionů dolarů. Potravinové poukázky představují podle CEO Howarda Levina pro jeho společnost „významnou příležitost.“
Podobně konkurenční síť Target se rozhodla rozšířit příjem potravinových poukázek do všech ze svých 1700 obchodů. Až dosud je akceptovala pouze v některých z nich. „Je to správný krok,“ uvedl výkonný viceprezident společnosti Joe Portera. Zákazníci podle něj o možnost platit poukázkami žádali už zhruba šest měsíců. Potravinové poukázky vydává stát potřebným lidem v podobě takzvaných Electronic Benefit Transfers, což jsou v podstatě debetní karty. Ty mohou lidé použít pouze na nákup potravin a navíc jen v obchodech, které splňují alespoň některé z požadovaných podmínek. Mezi nimi je pravidelný prodej minimálně tří druhů potravin v každé ze čtyř kategorií, jakými jsou pečivo, mléčné výrobky, ovoce a zelenina a maso nebo ryby. Navíc musí jít alespoň zčásti o potraviny určené k rychlé spotřebě, nikoli pouze předmražené či jinak konzervované. Na kartu nelze nakupovat alkohol, tabák, kosmetiku nebo vitaminy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí…
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít