V Unii to není žádná slast

16. ledna 2006, 00:00 - PETR GOLA
16. ledna 2006, 00:00

PODNIKATELSKÉ PROSTŘEDÍ Výkonnost ekonomiky je přímo ovlivněna podnikatelským prostředím. Pokud stát nabízí dobré zázemí pro byznys, zažívá hospodářský růst celá země. V žebříčku Světové banky však státy Unie v tomto ohledu nedopadly zrovna nejlépe.

PODNIKATELSKÉ PROSTŘEDÍ

Výkonnost ekonomiky je přímo ovlivněna podnikatelským prostředím. Pokud stát nabízí dobré zázemí pro byznys, zažívá hospodářský růst celá země. V žebříčku Světové banky však státy Unie v tomto ohledu nedopadly zrovna nejlépe.

Podnikatelé a malé firmy jsou hnacím motorem ekonomiky. V regionech, kde se daří drobným živnostníkům, je například nezaměstnanost nižší, než je celostátní průměr. Podnikatelé pomáhají ekonomickému rozvoji, jsou aktivní a vydělané peníze dále investují. Přínos drobných podnikatelů je tedy nesporný. Podmínky pro podnikání však podle Světové banky nejsou v Evropské unii zrovna nejlepší.

V první desítce celosvětového žebříčku sestaveného podle podnikatelského prostředí jsou pouze dva státy Unie. Česká republika se umístila na 41. místě. Často kritizované tuzemské zázemí pro podnikání je tak lepší než v Portugalsku, Francii, Maďarsku, Polsku, Slovinsku, Itálii a Řecku. Světová banka v loňském roce zkoumala podnikatelské prostředí v celkem 155 zemích světa. Hodnocené oblasti jsou uvedeny v samostatném rámečku.

DOBRÉ PODMÍNKY = VÝKONNÁ EKONOMIKA

Jedním ze základních ukazatelů síly ekonomiky je výše hrubého domácího produktu. HDP vyjadřuje hodnotu veškerého vyprodukovaného zboží a služeb v ekonomice během jednoho roku.

Nejvyšší hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele v Evropě vykazuje malé Lucembursko. Na dalších místech jsou nečlenské země - Norsko, Švýcarsko - a Irsko a Švédsko. Tedy země, které patří do první dvacítky zemí s nejlepšími podnikatelskými podmínkami na světě (s výjimkou Lucemburska, které ovšem nebylo hodnoceno).

Lze říci, že když mají občané patřičné podmínky k podnikání, zažívá hospodářský růst celá země. Ekonomiku tak stimulují všechny kroky směřující k podpoře podnikání. Dalším důležitým faktorem je vzdělanost obyvatelstva, fungující infrastruktura či podnikavost občanů. Ekonomický rozvoj je potom souběhem všech dílčích charakteristik dané země.

Nejvyšší podpora podnikání je ve Spojených státech amerických a na Novém Zélandu. Američané často zakládají nové firmy a zdravě riskují. Případný neúspěch je neodradí a zkouší to stále dál. Při případném krachu se otřepou a znovu postaví na nohy. Jestliže je propustí zaměstnavatel, zkusí něco sami vymyslet a podnikat. Američané jsou zvyklí se o sebe sami postarat a nespoléhat se na stát.

IRSKÝ DESETILETÝ „BOOM“

Za posledních deset let vykázalo Irsko z členských zemí OECD nejvyšší průměrný roční růst HDP. Hlavními stimuly ekonomiky byly nízké daně a vzdělané obyvatelstvo. Irsko nabízí velmi dobré podmínky pro vstup zahraničního kapitálu. Jeho velkou výhodou je neutralita a poloha v bezpečné oblasti. Všechny politické strany napříč politickým spektrem výrazně podporují zahraniční investice.

V Unii nenajdeme liberálnější ekonomiku, než je irská. Irsko se také může pochlubit druhou nejnižší sazbou daně z příjmů právnických osob (12,5 procenta). Rovněž zde fungují zrychlené odpisy, které umožňují odepsat až 100 procent investice už v prvním roce.

KRITÉRIA PRO UMÍSTĚNÍ V ŽEBŘÍČKU

  • Založení společnosti (počet nutných administrativních úkonů při založení podniku, rychlost splnění všech potřebných úkonů a finanční náročnost na založení nové společnosti). *

Fungování trhu práce (legislativní úprava pracovněprávních vztahů, možnost propouštění, administrativní složitost zaměstnávání pracovníků, možnost využívání nestandardních pracovních smluv, zákonná pracovní doba či délka výpovědní lhůty). * Právní ochrana (průměrná délka obchodních sporů, náklady na soudní řízení, vymahatelnost práva). * Úpadkové právo (návratnost investic ze společností v konkurzu, délka konkurzního řízení a administrativní náročnost prokázání dlužné pohledávky). * Ochrana majetku (legislativní úprava majetkových vztahů, délka zápisů na jednotlivých úřadech - např. katastrální úřady). * Daňové zatížení (počet daní, časová náročnost výpočtu daňové povinnosti, výše daňových sazeb). * Úvěrové možnosti (možnosti získání v dané zemi úvěru - bankovního či obchodního a náklady spojené se splácením úvěru). * Přístup pro zahraniční investory (právní a legislativní podmínky pro vstup zahraničního kapitálu do země, počet omezení v jednotlivých sektorech národního hospodářství). * Běžný obchodní styk (hodnocení neformálního obchodního styku). * Licenční politika a výzkum.

PODNIKATELSKÉ PROSTŘEDÍ VE SVĚTĚ  (za rok 2005)

pořadí

země

1.

 Nový Zéland

2.

 Singapur

3.

 USA

4.

 Kanada

5.

 Norsko

6.

 Austrálie

7.

 Hongkong

8.

 Dánsko

9.

 Velká Británie

10.

 Japonsko

11.

 Irsko

12.

 Island

13.

 Finsko

14.

 Švédsko

15.

 Litva

16.

 Estonsko

17.

 Švýcarsko

18.

 Belgie

19.

 Německo

20.

 Thajsko

24.

 Nizozemí

26.

 Lotyšsko

30.

 Španělsko

32.

 Rakousko

37.

 Slovensko

41.

 Česko

42.

 Portugalsko

44.

 Francie

52.

 Maďarsko

54.

 Polsko

63.

 Slovinsko

70.

 Itálie

80.

 ŘeckoPramen: Světová banka

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít