Article, show

V Unii jsou podnikatelé slyšet

31. října 2005, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
31. října 2005, 00:00

EUROPOSLANEC JAN ZAHRADIL: Daňové reformy a sociální stát, to jsou nyní dvě hlavní témata pro podnikatelský lobbing na půdě Evropského parlamentu. Tvrdí to český europoslanec Jan Zahradil. Zájmy firem zde hájí především Sdružení malých a středních podniků, jehož se ODS stala nedávno členem.

EUROPOSLANEC JAN ZAHRADIL: Daňové reformy a sociální stát, to jsou nyní dvě hlavní témata pro podnikatelský lobbing na půdě Evropského parlamentu. Tvrdí to český europoslanec Jan Zahradil. Zájmy firem zde hájí především Sdružení malých a středních podniků, jehož se ODS stala nedávno členem. * Jaká jsou konkrétní témata, kterými se dnes sdružení SME zabývá? Hlavním motivem současných diskuzí jsou daňové reformy a revize současného pojetí sociálního státu. Nicméně v Unii existuje dost silný proud, který pod pláštíkem těchto pozitivních a nutných opatření chce pouze zavádět další a další byrokratická či restriktivní opatření. Ta jsou skryta do různých „bohulibých“ cílů, jako je ochrana životního prostředí, ochrana spotřebitele, ochrana zaměstnanců a podobně. * Dá se proti této politice nějak účinně bojovat?

I přes silný tlak určitých lobby se proti tomu bojovat dá. Evropský parlament například zamítl návrhy některých norem, přičemž jako odstrašující příklad bych uvedl již mediálně přetřásanou směrnici o ochraně pracovníků proti záření, která pocházela z dílny českého eurokomisaře Vladimíra Špidly. Jako nestravitelná se ukázala i směrnice o softwarových patentech, alespoň v té podobě, v jaké byla předložena Evropskému parlamentu. Nakonec i předseda Evropské komise Barosso v poslední době vyhlásil program určité mírné deregulace v mezích zákona. Oznámil, že zhruba šedesát směrnic, které se v ní tvořily, bude pozastaveno a nebude se pokračovat v přijímání. Tyto kroky jsou důsledkem měnící se situace a postojů v rámci Unie. Samozřejmě, že ke změně této atmosféry přispívá významnou rolí právě SME.

* Které připravované směrnice v současné době by mohly nejvíce ovlivnit podnikání?

Nyní se připravují dvě směrnice, nad nimiž se v Evropském parlamentu odehrává velká diskuze, a já doufám, že do ní právě podnikatelské kruhy zásadním způsobem zasáhnou. Jednou je směrnice o liberalizaci trhu se službami, která již byla smetena. Tam se ukazuje, že některé země skutečně nejsou ochotny přistoupit na uskutečnění jednotného evropského trhu. Druhou směrnicí je takzvaná REACH, tedy směrnice o nakládání a registraci chemických látek. Tady jsme například v úzkém kontaktu se Svazem chemického průmyslu ČR. Svaz by byl ochoten souhlasit s touto směrnicí v určité modifikované podobě, která nebude pro náš chemický průmysl likvidační. Zatím to ale vypadá, že pokud by byla tato směrnice přijata v současné navržené podobě, tak by její dopady byly v řádu miliard korun. Především malé a střední podniky by prakticky přestaly existovat, protože by se s takovým dopadem nevyrovnaly.

* Neprosazují firmy ze „staré patnáctky“ své zájmy i proti zájmům našich podnikatelů? Ačkoli to vypadá překvapivě, my máme osobní dobré zkušenosti s podnikatelskými svazy na celoevropské úrovni. Všechny tyto organizace jsou stoupenci deregulace a liberalizace, zvláště srovná-li se to s přístupem evropských úředníků nebo vlád v některých evropských státech, v nichž tyto svazy rovněž působí. Využíváme rozsáhlých akcí, které podnikatelské svazy, ať již jsou to již zmiňovaní chemici, softwarové firmy či zástupci automobilového průmyslu a mnozí jiní, pořádají v Bruselu na nejrůznějších úrovních. Daleko přínosnější než jednání s politiky je pro nás jednání právě s podnikatelským zastoupením. * Nedochází v evropských institucích ke střetům mezi zájmy velkých korporací a zájmy malého a středního podnikání?

Určitě k těmto střetům dochází. Projevilo se to například při projednávání již zmíněné směrnice o softwarových patentech či o liberalizaci náhradních dílů k automobilům. Teď je právě takovým módním tématem ochrana duševního vlastnictví, na niž se odvolávají velcí výrobci softwaru. Snažíme se k tomu přistupovat pragmatickým způsobem. Duševní vlastnictví je také produkt, ať již jde o automobilovou karoserii anebo software, na druhou stranu ochrana musí být v rozumné míře, aby nevedla ve svých důsledcích k zablokování trhu.

SDRUŽENÍ SME

Sdružení malých a středních podniků (Small and Medium Enterprises) je organizace v rámci Evropské unie. Hájí zájmy malých a středních podnikatelů v unijních orgánech, především v Evropské komisi a Evropském parlamentu, kde lobbuje za jejich zájmy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak…
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít