V tomhle domě straší!

02. července 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
02. července 2007, 00:00

VILA TOVÁRNÍKA KUNZE Nedaleko obce Hrabůvka, přibližně pět kilometrů od Hranic na Moravě, stojí zajímavá stavba. Vypadá jako zámeček, ve skutečnosti je to však vila továrníka Kunze. A ne ledajaká! Její výzdoba je totiž vskutku pohádková. Vila s příznačným názvem Kunzov se nachází na severním okraji obce Hrabůvka.

VILA TOVÁRNÍKA KUNZE

Nedaleko obce Hrabůvka, přibližně pět kilometrů od Hranic na Moravě, stojí zajímavá stavba. Vypadá jako zámeček, ve skutečnosti je to však vila továrníka Kunze. A ne ledajaká! Její výzdoba je totiž vskutku pohádková.

Vila s příznačným názvem Kunzov se nachází na severním okraji obce Hrabůvka. Je to napodobenina romantického hrádku nevelkých rozměrů z počátku 20. století. Hlavní budova je obklopena hradbou s množstvím věžiček, cingrlátek a okrasných prvků. Impozantním dojmem působí zejména vstupní brána s gotickým obloukem, střežená dvěma dobře živenými kamennými lvy. Největší překvapení však návštěvníky čeká na fasádě hlavní hranolové věže. Tu totiž zdobí reliéfy čertů, čaroděje a dokonce i ježibaby na koštěti.

Bezesporu originální stavba, vyprojektovaná českým architektem Vladislavem Mikolášem, je však dnes v dosti zanedbaném stavu. Za socialismu se do její údržby neinvestovalo a současní majitelé (několik fyzických osob) na opravy také nemají. Vilu proto nabízejí prostřednictvím pardubické realitní kanceláře M&M reality holding k prodeji. Cena je 4,9 milionu korun.

MISTR NA PUMPY

Stavebník vily, továrník Antonín Kunz, patřil mezi významné osobnosti Hranic na Moravě. Jeho doménou byly pumpy a vodní čerpadla. Začínal s výrobou malých strojů, brzy však proslul produkcí čerpadel s větrnou turbínou, které zcela ovládly tuzemský trh a vyvážely se i do mnoha zemí světa.

Hlavním sídlem Antonína Kunze byla vila v Hranicích, která zároveň sloužila jako administrativní centrum firmy. Jedná se rovněž o pozoruhodnou a bohatě zdobenou stavbu. Raritou je navíc skutečnost, že ji s architektem Josefem Pokorným projektoval i pozdější slavný český filmař Jan Kříženecký.

TÁBOR NA ZÁMKU

Zámeček Kunzov si továrník Kunz nechal postavit jako letní sídlo v letech 1907 až 1908. Podle některých informací se mělo dokonce jednat o zamýšlenou rezidenci pro Františka Ferdinanda d’Este; tyto údaje se však nezakládají na pravdě.

Vila sloužila majitelům továrny až do konce druhé světové války, kdy byla znárodněna. Byl do ní umístěn dětský letní tábor, o její údržbu se však nikdo příliš nestaral, a tak začala chátrat.

Po roce 1989, kdy stavbu získala společnost Femax, zbyla z původní noblesy už jen venkovní výzdoba. Úkol navrátit zámečku předválečný lesk tak pravděpodobně připadne až novému majiteli. Ten se hledá už několik let a původní cena devět milionů korun mezitím výrazně klesla.

Tabulka

POPIS OBJEKTU

název Kunzov

místo Hrabůvka

kraj Olomoucký

lokace č. p. 52

typ vila/zámeček

stav chátrající

využití ne

kult. památka od roku 1995

nabízí M&M reality holding

cena 4,9 milionu Kč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít