V tomhle domě straší!

02. července 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
02. července 2007, 00:00

VILA TOVÁRNÍKA KUNZE Nedaleko obce Hrabůvka, přibližně pět kilometrů od Hranic na Moravě, stojí zajímavá stavba. Vypadá jako zámeček, ve skutečnosti je to však vila továrníka Kunze. A ne ledajaká! Její výzdoba je totiž vskutku pohádková. Vila s příznačným názvem Kunzov se nachází na severním okraji obce Hrabůvka.

VILA TOVÁRNÍKA KUNZE

Nedaleko obce Hrabůvka, přibližně pět kilometrů od Hranic na Moravě, stojí zajímavá stavba. Vypadá jako zámeček, ve skutečnosti je to však vila továrníka Kunze. A ne ledajaká! Její výzdoba je totiž vskutku pohádková.

Vila s příznačným názvem Kunzov se nachází na severním okraji obce Hrabůvka. Je to napodobenina romantického hrádku nevelkých rozměrů z počátku 20. století. Hlavní budova je obklopena hradbou s množstvím věžiček, cingrlátek a okrasných prvků. Impozantním dojmem působí zejména vstupní brána s gotickým obloukem, střežená dvěma dobře živenými kamennými lvy. Největší překvapení však návštěvníky čeká na fasádě hlavní hranolové věže. Tu totiž zdobí reliéfy čertů, čaroděje a dokonce i ježibaby na koštěti.

Bezesporu originální stavba, vyprojektovaná českým architektem Vladislavem Mikolášem, je však dnes v dosti zanedbaném stavu. Za socialismu se do její údržby neinvestovalo a současní majitelé (několik fyzických osob) na opravy také nemají. Vilu proto nabízejí prostřednictvím pardubické realitní kanceláře M&M reality holding k prodeji. Cena je 4,9 milionu korun.

MISTR NA PUMPY

Stavebník vily, továrník Antonín Kunz, patřil mezi významné osobnosti Hranic na Moravě. Jeho doménou byly pumpy a vodní čerpadla. Začínal s výrobou malých strojů, brzy však proslul produkcí čerpadel s větrnou turbínou, které zcela ovládly tuzemský trh a vyvážely se i do mnoha zemí světa.

Hlavním sídlem Antonína Kunze byla vila v Hranicích, která zároveň sloužila jako administrativní centrum firmy. Jedná se rovněž o pozoruhodnou a bohatě zdobenou stavbu. Raritou je navíc skutečnost, že ji s architektem Josefem Pokorným projektoval i pozdější slavný český filmař Jan Kříženecký.

TÁBOR NA ZÁMKU

Zámeček Kunzov si továrník Kunz nechal postavit jako letní sídlo v letech 1907 až 1908. Podle některých informací se mělo dokonce jednat o zamýšlenou rezidenci pro Františka Ferdinanda d’Este; tyto údaje se však nezakládají na pravdě.

Vila sloužila majitelům továrny až do konce druhé světové války, kdy byla znárodněna. Byl do ní umístěn dětský letní tábor, o její údržbu se však nikdo příliš nestaral, a tak začala chátrat.

Po roce 1989, kdy stavbu získala společnost Femax, zbyla z původní noblesy už jen venkovní výzdoba. Úkol navrátit zámečku předválečný lesk tak pravděpodobně připadne až novému majiteli. Ten se hledá už několik let a původní cena devět milionů korun mezitím výrazně klesla.

Tabulka

POPIS OBJEKTU

název Kunzov

místo Hrabůvka

kraj Olomoucký

lokace č. p. 52

typ vila/zámeček

stav chátrající

využití ne

kult. památka od roku 1995

nabízí M&M reality holding

cena 4,9 milionu Kč

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít