V tomhle domě straší!

02. července 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
02. července 2007, 00:00

VILA TOVÁRNÍKA KUNZE Nedaleko obce Hrabůvka, přibližně pět kilometrů od Hranic na Moravě, stojí zajímavá stavba. Vypadá jako zámeček, ve skutečnosti je to však vila továrníka Kunze. A ne ledajaká! Její výzdoba je totiž vskutku pohádková. Vila s příznačným názvem Kunzov se nachází na severním okraji obce Hrabůvka.

VILA TOVÁRNÍKA KUNZE

Nedaleko obce Hrabůvka, přibližně pět kilometrů od Hranic na Moravě, stojí zajímavá stavba. Vypadá jako zámeček, ve skutečnosti je to však vila továrníka Kunze. A ne ledajaká! Její výzdoba je totiž vskutku pohádková.

Vila s příznačným názvem Kunzov se nachází na severním okraji obce Hrabůvka. Je to napodobenina romantického hrádku nevelkých rozměrů z počátku 20. století. Hlavní budova je obklopena hradbou s množstvím věžiček, cingrlátek a okrasných prvků. Impozantním dojmem působí zejména vstupní brána s gotickým obloukem, střežená dvěma dobře živenými kamennými lvy. Největší překvapení však návštěvníky čeká na fasádě hlavní hranolové věže. Tu totiž zdobí reliéfy čertů, čaroděje a dokonce i ježibaby na koštěti.

Bezesporu originální stavba, vyprojektovaná českým architektem Vladislavem Mikolášem, je však dnes v dosti zanedbaném stavu. Za socialismu se do její údržby neinvestovalo a současní majitelé (několik fyzických osob) na opravy také nemají. Vilu proto nabízejí prostřednictvím pardubické realitní kanceláře M&M reality holding k prodeji. Cena je 4,9 milionu korun.

MISTR NA PUMPY

Stavebník vily, továrník Antonín Kunz, patřil mezi významné osobnosti Hranic na Moravě. Jeho doménou byly pumpy a vodní čerpadla. Začínal s výrobou malých strojů, brzy však proslul produkcí čerpadel s větrnou turbínou, které zcela ovládly tuzemský trh a vyvážely se i do mnoha zemí světa.

Hlavním sídlem Antonína Kunze byla vila v Hranicích, která zároveň sloužila jako administrativní centrum firmy. Jedná se rovněž o pozoruhodnou a bohatě zdobenou stavbu. Raritou je navíc skutečnost, že ji s architektem Josefem Pokorným projektoval i pozdější slavný český filmař Jan Kříženecký.

TÁBOR NA ZÁMKU

Zámeček Kunzov si továrník Kunz nechal postavit jako letní sídlo v letech 1907 až 1908. Podle některých informací se mělo dokonce jednat o zamýšlenou rezidenci pro Františka Ferdinanda d’Este; tyto údaje se však nezakládají na pravdě.

Vila sloužila majitelům továrny až do konce druhé světové války, kdy byla znárodněna. Byl do ní umístěn dětský letní tábor, o její údržbu se však nikdo příliš nestaral, a tak začala chátrat.

Po roce 1989, kdy stavbu získala společnost Femax, zbyla z původní noblesy už jen venkovní výzdoba. Úkol navrátit zámečku předválečný lesk tak pravděpodobně připadne až novému majiteli. Ten se hledá už několik let a původní cena devět milionů korun mezitím výrazně klesla.

Tabulka

POPIS OBJEKTU

název Kunzov

místo Hrabůvka

kraj Olomoucký

lokace č. p. 52

typ vila/zámeček

stav chátrající

využití ne

kult. památka od roku 1995

nabízí M&M reality holding

cena 4,9 milionu Kč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít