V srpnu rostla česká výroba rychlejším tempem

01. září 2011, 12:01 - Profit, TZ
01. září 2011, 12:01

Růst českého výrobního sektoru v srpnu se po delší době do jisté míry oživil. Sezónně upravené aktuální údaje PMI®, zpracované pro banku HSBC společností Markit, svědčí o nejsilnějším nárůstu výroby za tři měsíce.

Foto: [[http://Profimedia.cz|Profimedia.cz

Hlavní Výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru. Hodnoty nad 50 bodů poukazují na všeobecné zlepšení podnikatelských podmínek. PMI se oproti červencovému minimu ve výši 53,4 bodu nezměnil, což však maskuje rychlejší nárůst jak nových zakázek, tak výroby. Příspěvek těchto dvou složek však byl vymazán slabším výkonem v oblasti dodacích lhůt dodavatelů, zaměstnanosti a zásob vstupů na skladě.

Objem nových zakázek roste již déle než dva roky a výjimkou nebyl ani poslední sledovaný měsíc. Tempo růstu navíc nabralo slušné obrátky, oproti červenci, kdy kleslo na nejnižší úroveň za 19 měsíců.

Oživení v zakázkách v srpnu táhlo růst výroby. Tempo růstu bylo nejsilnější od května a bylo zhruba v souladu s dlouhodobým průměrem průzkumu (od července 2001). Výroba stoupá každý měsíc od srpna 2009.

Rozpracovanost v srpnu nadále stoupala, tak jako každý měsíc od října 2009. Tempo růstu rozpracovanosti pokleslo na nejnižší úroveň za 19 měsíců, ale zůstalo celkově silné. To přispělo k dalšímu nárůstu zaměstnanosti, která tak stoupá nepřetržitě již 18 měsíců.

„Tempo zlepšování výrobních podmínek se v srpnu v České republice víceméně nezměnilo a zůstalo nad dlouhodobým průměrem hlavního PMI. Výroba se vymanila z trendu zpomalování, který jsme viděli v posledních šesti měsících, a v srpnu rostla rychlejším tempem. Ještě pozitivnější je skutečnost, že nové zakázky si rovněž polepšily oproti dlouhodobému průměru, a to hlavně díky silnému růstu nových exportních zakázek. Výrobci jsou ovšem podle všeho opatrní, co se výhledu na budoucí růst týče, neboť během sledovaného měsíce tempo najímání lehce omezili. Tato přetrvávající opatrnost by se dala vysvětlit viditelným oslabením globálního obchodního cyklu a horšími výrobními podmínkami v eurozóně (v srpnu spadl hlavní výrobní index PMI pod neutrální hranici 50 bodů). Oslabení globálního růstu se rovněž nadále promítá do slabšího tempa růstu cen vstupů, ovšem čeští výrobci přenesli větší část zvyšujících se nákladů na koncového zákazníka, neboť ceny hotových výrobků během měsíce rostly,“ okomentoval výrobní průzkum PMI v České republice Dr. Murat Ulgen, hlavní ekonom HSBC pro střední & východní Evropu a subsaharskou Afriku. Tlak na dodavatelské řetězce v srpnu prudce polevil. Tempo prodlužování dodacích lhůt vstupů bylo velmi povlovné a nejméně výrazné za poslední dva roky, kdy se nepřetržitě zhoršuje výkonnost dodavatelů. Zčásti se do toho promítl pomalejší nárůst nákupní aktivity českých výrobců, jimž během sledovaného měsíce lehce poklesly zásoby vstupů. Inflační tlaky ceny vstupů českých výrobců nadále oslabovaly; průměrné ceny vstupů rostly nejslabším tempem od ledna 2010. Tempo inflace průběžně zpomaluje od té doby, co v březnu dosáhlo historického maxima průzkumu. Naopak ceny účtované za hotové české výrobky rostly v srpnu nejvýraznějším tempem za tři měsíce.  

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít