V Semilech se pravdy nebojí

13. října 2008, 08:00 - Dušan Šrámek
13. října 2008, 08:00

SVOBODNÝ PŘÍSTUP K INFORMACÍM - Podnikatelé potřebují ke svému podnikání informace, a to včetně těch z veřejné správy.

Které úřady jsou nejvíce vstřícné a kde vás naopak bez sebemenšího vysvětlení vykopnou ze dveří?

Přestože zákon o svobodném přístupu k informacím platí již osm let, pro řadu státních úřadů či obcí jako kdyby neexistoval. Nejvíce otevřená veřejnosti byla v uplynulém roce radnice města Semily, nejuzavřenější je naopak stavební úřad magistrátu v Karlových Varech. Vyplývá to z výsledků již šestého ročníku soutěže Otevřeno a Zavřeno, kterou každoročně vyhlašuje sdružení Otevřená společnost.

VÝSLEDKY SOUTĚŽE

Kategorie Otevřeno 1. cena: město Semily

2. cena: Veřejný ochránce práv a obec Němčovice

3. cena: obec Grygov

Kategorie Zavřeno

1. cena v oblasti „přístup k informacím“:

stavební úřad magistrátu v Karlových Varech

1. cena v oblasti „svoboda projevu, šíření

informací“: Lhotka nad Labem

Zajíc bez pytle

Semily to u desetičlenné poroty vyhrály i z toho důvodu, že tamní radnice transparentně zveřejňuje veškerá výběrová řízení a informace o veřejných zakázkách. To je podle duchovního otce soutěže Oldřicha Kužílka důležité jak pro podnikatele, tak i pro běžné občany.

Cenu za otevřenost převzala také zástupkyně Veřejného ochránce práv Jitka Seitlová. Úřad ombudsmana totiž vydal stanovisko, kterým odkázal na platný zákon o obcích, podle něhož se veřejnost může zúčastňovat jednání jednotlivých zastupitelstev. V minulosti se často stávalo, že o tom některá zastupitelstva nejprve hlasovala a účast veřejnosti někdy zamítla. Na základě stížností občanů se do věci vložil právě úřad ombudsmana. Posléze ve smyslu jeho stanoviska vydalo metodický pokyn ministerstvo vnitra. Některé samosprávy jej však podle Kužílka stále nerespektují.

Cenu Otevřeno získalo také zastupitelstvo obce Němčovice. Veškerá jednání tam totiž probíhají on-line na webových stránkách. Občané se navíc mohou při jednání přihlašovat prostřednictvím Skype nebo ICQ. Připomínkami se pak „v přímém přenosu“ zabývají zastupitelé. Další obcí, která od poroty získala cenu Otevřeno, se stal Grygov. Především proto, že má web, kde lze nalézt vše potřebné.

Dále od obce dále…

Odstrašujícím příkladem se naopak stal stavební úřad magistrátu v Karlových Varech, kde nerespektují ani názor nadřízeného orgánu. Přitom se jednalo v podstatě o banalitu. Žadateli nebylo vyhověno v poskytnutí informace o stavebním dozoru u jedné ze staveb v krajském městě. „Podal jsem stížnost k nadřízenému orgánu. Krajský úřad následně úřadu stavebnímu uložil informaci podat. Ten ale jeho rozhodnutí nerespektoval. A tak se kolečko opakovalo – šestkrát,“ popisuje Kužílek.

Až kuriózních rozměrů dosahuje jednání místní samosprávy v obci Lhota nad Labem. Ze sedmi zvolených zastupitelů jich pět stojí na straně starosty, dva jsou v opozici. Jednání zastupitelstva pak probíhají tak, že jsou pozváni pouze „starostovi“ muži. „Ti dva opozičníci se to nějak dozvědí a přijdou také. Po marných pokusech o vyhození zůstanou. V následném zápisu ale nejsou zahrnuti do hlasování. Je tam uvedeno, že byli omluveni,“ řekl Kužílek.

Tím to ale nekončí. Nárok na dotaci za ekologické vytápění mají jenom ti občané, kteří se nevyjadřují špatně o obci. A vánoční dar od obce je přislíben zase jen těm z nich, kteří nejsou s obcí v soudním sporu.

A jak dopadly ústřední orgány státní správy? U veřejnosti to na plné čáře projelo ministerstvo pro místní rozvoj, které nereagovalo asi na dvacet stížnosti a deset žádostí o informaci. Pro úřad, který má pod palcem většinu evropských dotací, to není dobrá vizitka.

Mohlo by vás zajímat

Bývalý výkonný ředitel Central Group Aleš Novotný u soudu

Soud snížil tresty za daňové úniky v kauze Central Group

Výlov největšího českého rybníka Rožmberk

Zelená nafta i pro rybníkáře. Novela zákona o spotřebních daních míří do Senátu

 Karlovarská korunní

Krúpova Arca kupuje Korunní. Stává se dvojkou trhu

 Právník Martin Aschenbrenner (PRK Partners).

Finance do firmy, to je jako transfuze krve

Sídlo společnosti British American Tobacco (divize pro Západní Evropu) v bavorském Bayreuthu

Rodí se tabákový gigant. BAT za zbytek Reynoldse nabízí přes bilion korun

 ilustační foto

Euro kleslo vůči dolaru na sedmiměsíční minimum

  • Anastázie Harris: Anglii zbývá už jen královna

  • Vratislav Strašil: Auta sice milujeme a žijeme z nich,…

  • Vladimír Beneš: Jediný neurochirurg, po kterém…

  • Jan Vančura: krejčí miliardářů

  • Lenka Vejválková: Jak funguje zákulisí fashion byznysu

  • Euro Business Express

  • Josef Bernard: Stát Škodovce hodně pomohl

  • James Cusumano: Pochybuji, že Elvis žije

  • Vlastimil Harapes: Nemám rád cyklostezky a nejraději bych…

Hry pro příležitostné hráče