V Ruzyni vyroste nový komplex

12. září 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
12. září 2005, 00:00

PRAŽSKÉ LETIŠTĚ Okolí ruzyňského letiště se opět zahustí. Do roku 2007 tam chce developerská skupina ECM v rámci projektu Europort vybudovat nový hotel, konferenční centrum, obchodní jednotky, parkovací místa a další služby. Plánované investiční náklady přesáhnou jednu miliardu korun.

PRAŽSKÉ LETIŠTĚ Okolí ruzyňského letiště se opět zahustí. Do roku 2007 tam chce developerská skupina ECM v rámci projektu Europort vybudovat nový hotel, konferenční centrum, obchodní jednotky, parkovací místa a další služby. Plánované investiční náklady přesáhnou jednu miliardu korun. Jak v příštích letech změní projekt okolí letiště v Praze-Ruzyni? Podle manažera projektu Ondřeje Bursíka spočívá hlavní význam Europort projektu v jeho maximální víceúčelovosti. Celý komplex totiž nabídne nejen 235 hotelových pokojů ke krátkodobému ubytování, ale také například konferenční prostory s kapacitou 250 lidí, 500 parkovacích míst a zhruba 3200 metrů čtverečních plochy pro maloobchodní jednotky či široké spektrum služeb. Ty doplní stávající nabídku na největším českém letišti. Partnerem společnosti ECM pro provozování hotelu bude mezinárodní hotelový řetězec Marriott Hotels International. Jednou z největších výhod Europortu bude jeho přímé napojení na hlavní komunikační trasy v těsné blízkosti letiště a synergické propojení se všemi hlavními letištními terminály. Komplex totiž bude stát vedle budovy před současnou příletovou a odletovou halou. Na dosah i pro pěší pak bude nový terminál, který se otevře na přelomu letošního a příštího roku. Napojení na stávající infrastrukturu letiště zajistí krytá estakáda, na kterou se Europort napojí lávkou pro pěší. Projekt nemyslí pouze na hotelové hosty, ale také na návštěvníky letiště, účastníky konferencí a zaměstnance letiště nebo firem sídlících v jeho areálu. „Naším hlavním záměrem je efektivní propojení a vzájemná synergie všech částí projektu s okolní letištní infrastrukturou tak, aby byly všechny služby snadno a rychle dostupné všem,“ dodal Buršík. MODERNÍ STAVBA

Modernímu pojetí projektu odpovídá i jeho stavební ztvárnění, které spojuje efektivní využití prostoru s elegancí a netradičními prvky. Centrální částí komplexu bude prosklené atrium se zelení, ze kterého bude přístup k výtahům do dvou křídel hotelu a do obchodní galerie. Atrium rovněž zajistí funkci protihlukové stěny, takže hoteloví hosté nebudou rušeni ruchem letiště. Významnou komunikační spojnici s letištěm vytvoří i estakáda v úrovni druhého nadzemního podlaží, po které se návštěvníci dostanou přímo do prostor obchodní galerie.

Parkovací místa budou situována jednak kolem objektu a v jižní části v rámci vícepodlažního krytého parkingu. Europort bude disponovat celkem sedmi nadzemními a jedním podzemním podlažím. Přízemí a první patro budovy pak obsadí obchodní galerie, která kromě potravin nabídne také obchody s oblečením, obuví, kosmetikou, tradičními českými suvenýry, šperky, hudbou nebo knihami.

Nebudou zde ale chybět ani služby jako prodejna květin, novinový stánek, banka a bankomat, cestovní kancelář, půjčovna aut nebo kadeřnictví. Samozřejmostí jsou také restaurace nebo kavárna. V podzemním podlaží budou umístěny technické zázemí a hospodářsko-technické provozy.

KONFERENCE PŘÍMO NA LETIŠTI

Developer projektu Europort si hodně slibuje od konferenčního centra, které bude součástí komplexu. To nabídne celkem 480 metrů čtverečních variabilních ploch a umožní pořádání firemních akcí, seminářů, školení a konferencí. Největší konferenční sál bude mít kapacitu 250 osob a lze jej pomocí pohyblivých příček rozdělit na tři zasedací místnosti. Všechny konferenční prostory jsou standardně vybaveny audiovizuální technikou.

Samozřejmostí je napojení konferenčního centra na hotel. Nákupní galerie pak bude přístupná nejen hotelovým hostům či účastníkům konferencí, ale všem zaměstnancům i návštěvníkům letiště. Parkoviště rozšíří stále nedostatečnou nabídku parkovacích míst v okolí letiště.

REALIZACI PROJEKTU ZPOZDILY SPORY

Nový hotel a další prostory, které nabízí projekt Europort, už mohly na Ruzyni dávno sloužit veřejnosti, kdyby jeho výstavbu nezpozdily spory. Už v roce 1999 vyhrála tendr na výstavbu multifunkčního komplexu u pražského letiště společnost ECM. Po třech letech příprav však majitel pozemků - Česká správa letišť (ČSL) - ukončil spolupráci s ECM a začala jednat s francouzskou firmu Bouygues Bartiment. Důvodem ukončení spolupráce byla údajně skutečnost, že developer chtěl v rámci projektu vybudovat více kancelářských prostorů, než byla původní představa. Spor sice skončil u soudu, nakonec však došlo k dohodě mezi oběma stranami.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít