V Řitce nás to nebavilo. Ale zůstaneme tam

15. září 2014, 12:00 - Petr Holec
15. září 2014, 12:00

ODS má smysl pro stále absurdnější humor a správné načasování. „V Řitce vás to už nebavilo?“ ptá se v novém videoklipu ODS herec Marian Labuda v roli šoféra náklaďáku (reminiscence na film Vesničko má středisková) stopaře jménem Petr Fiala, jehož nabírá u vesnické cedule s nápisem Řitka. „Asi jsme si tu návštěvu zasloužili. Ale naštěstí už zase stoupáme nahoru,“ odpovídá mu optimisticky Fiala vulgo předseda ODS.

Fakt? Šéf ODS zřejmě mluví o jiné straně, což u politiků bývá v módě. Poslední průzkumy volebních preferencí totiž ODS stabilně dávají zhruba bídných sedm procent, které utrhla i v loňských sněmovních volbách, načež fiasko hrdě stvrdila i v letošních eurovolbách. Zdá se, že strašidelná sedmička už k ODS patří stejně jako Roman Janoušek nebo Jana Nagyová.

Ještě mizerněji ale pro ODS vypadá poslední průzkum SANEP týkající se volebních preferencí v Praze, historické bašty strany, kde v lepších časech (pro ni) suverénně vítězila i s 52 procenty: ten ji mezi rozhodnutými voliči přisuzuje 9,8 procenta a volební potenciál 10,7 procenta, ve srovnání s posledními pražskými volbami tedy další pád o 14 procent.

Takhle dopadla strana, jíž dvacet let automaticky patřil pražský primátor a bez jejíhož razítka necinkla v hlavním městě ani koruna. Takže svým způsobem má vlastně Fiala pravdu: ODS není v Řitce, ale v řiti – můžu-li si po profesorově vzoru dovolit jemné lingvistické hrátky.

V ODS ale nemají problém pouze s volebními preferencemi a výsledky. Strana má zvláštní talent vybírat si volební témata s časovým zpožděním. Například v letošních eurovolbách mámila voliče peticí proti euru v době, kdy se trend jeho vnímání Čechy otočil; s odezníváním nejakutnější krize eurozóny, kdy lidé euro brali jako banánové peníze, a následným oslabením koruny intervencí ČNB, jež zdražila vše od dovolené až po dovoz, začala popularita eura naopak růst. Reakce ODS? Billboardy se sloganem: Silná koruna. Výsledek? Z devíti europoslanců ve volbách v roce 2009 získala teď ODS europoslance d-v-a.

Staré hříchy

ODS ale vládne i dalšími talenty. Když nyní krátce před volbami uspořádala sjezd v Karlíně, který nebyl ničím jiným než PR, omlouval se za to veřejně její místopředseda Martin Kupka s vysvětlením, že ODS tuhle mediální a PR dobu nestvořila, ale musí se jí prostě podřídit a proto se v partaji sešli. A sakra: zlá a politicky vyprázdněná doba nutí stranu plnou fantastických idejí i lidí k PR falším! Máme snad brečet?

Zřejmě ano. Protože ODS se netrefila ani se zmíněným PR sjezdem: jako hlavní poselství voličům prodávala, že má nový program. Jenže ODS nestáhl k sedmi procentům špatný program, který stejně nezná ani většina jejích členů, ale její kádry a z nich vycházející zlodějská značka. ODS prostě stále zůstává synonymem Janouška, Hrdličky, Nagyové a Oulického. Ano, politika je nefér. Většina z těchto lidí už z ODS odešla, zlodějská reputace však stranu ničí dál.

Možná to ale zas tak nefér není, i reputace totiž funguje s časovým zpožděním. ODS velkolepě kradla už v době, kdy ještě měla čistou reputaci a vyhrávala volby. Teď moc nekrade (i proto, že je ve sněmovně i v Praze v opozici), reputaci má ale zlodějskou a volby prohrává. Řekněme, že se prostě vykupuje za staré hříchy.


Další komentáře autora:

Tady (ne)volíme Karla

Volím Ano, ty neznám

Hlavně hezky česky


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít