V Řitce nás to nebavilo. Ale zůstaneme tam

15. září 2014, 12:00 - Petr Holec
15. září 2014, 12:00

ODS má smysl pro stále absurdnější humor a správné načasování. „V Řitce vás to už nebavilo?“ ptá se v novém videoklipu ODS herec Marian Labuda v roli šoféra náklaďáku (reminiscence na film Vesničko má středisková) stopaře jménem Petr Fiala, jehož nabírá u vesnické cedule s nápisem Řitka. „Asi jsme si tu návštěvu zasloužili. Ale naštěstí už zase stoupáme nahoru,“ odpovídá mu optimisticky Fiala vulgo předseda ODS.

Fakt? Šéf ODS zřejmě mluví o jiné straně, což u politiků bývá v módě. Poslední průzkumy volebních preferencí totiž ODS stabilně dávají zhruba bídných sedm procent, které utrhla i v loňských sněmovních volbách, načež fiasko hrdě stvrdila i v letošních eurovolbách. Zdá se, že strašidelná sedmička už k ODS patří stejně jako Roman Janoušek nebo Jana Nagyová.

Ještě mizerněji ale pro ODS vypadá poslední průzkum SANEP týkající se volebních preferencí v Praze, historické bašty strany, kde v lepších časech (pro ni) suverénně vítězila i s 52 procenty: ten ji mezi rozhodnutými voliči přisuzuje 9,8 procenta a volební potenciál 10,7 procenta, ve srovnání s posledními pražskými volbami tedy další pád o 14 procent.

Takhle dopadla strana, jíž dvacet let automaticky patřil pražský primátor a bez jejíhož razítka necinkla v hlavním městě ani koruna. Takže svým způsobem má vlastně Fiala pravdu: ODS není v Řitce, ale v řiti – můžu-li si po profesorově vzoru dovolit jemné lingvistické hrátky.

V ODS ale nemají problém pouze s volebními preferencemi a výsledky. Strana má zvláštní talent vybírat si volební témata s časovým zpožděním. Například v letošních eurovolbách mámila voliče peticí proti euru v době, kdy se trend jeho vnímání Čechy otočil; s odezníváním nejakutnější krize eurozóny, kdy lidé euro brali jako banánové peníze, a následným oslabením koruny intervencí ČNB, jež zdražila vše od dovolené až po dovoz, začala popularita eura naopak růst. Reakce ODS? Billboardy se sloganem: Silná koruna. Výsledek? Z devíti europoslanců ve volbách v roce 2009 získala teď ODS europoslance d-v-a.

Staré hříchy

ODS ale vládne i dalšími talenty. Když nyní krátce před volbami uspořádala sjezd v Karlíně, který nebyl ničím jiným než PR, omlouval se za to veřejně její místopředseda Martin Kupka s vysvětlením, že ODS tuhle mediální a PR dobu nestvořila, ale musí se jí prostě podřídit a proto se v partaji sešli. A sakra: zlá a politicky vyprázdněná doba nutí stranu plnou fantastických idejí i lidí k PR falším! Máme snad brečet?

Zřejmě ano. Protože ODS se netrefila ani se zmíněným PR sjezdem: jako hlavní poselství voličům prodávala, že má nový program. Jenže ODS nestáhl k sedmi procentům špatný program, který stejně nezná ani většina jejích členů, ale její kádry a z nich vycházející zlodějská značka. ODS prostě stále zůstává synonymem Janouška, Hrdličky, Nagyové a Oulického. Ano, politika je nefér. Většina z těchto lidí už z ODS odešla, zlodějská reputace však stranu ničí dál.

Možná to ale zas tak nefér není, i reputace totiž funguje s časovým zpožděním. ODS velkolepě kradla už v době, kdy ještě měla čistou reputaci a vyhrávala volby. Teď moc nekrade (i proto, že je ve sněmovně i v Praze v opozici), reputaci má ale zlodějskou a volby prohrává. Řekněme, že se prostě vykupuje za staré hříchy.


Další komentáře autora:

Tady (ne)volíme Karla

Volím Ano, ty neznám

Hlavně hezky česky


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští…
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Technologie
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít