V Praze už není blaze

08. října 2010, 16:53 - Hamřík Miloslav
08. října 2010, 16:53

Nová studie "V Praze je blaze" ukázala, že tradiční pohled Čechů, Moravanů a Slezanů na hlavní město a hlavně na obyvatele Prahy ztratil již své opodstatnění. Mínění, že Pražáci mají vysoké platy, totiž již tak zcela neplatí.

Autor: Archív Profit

Vědci ze Sociologického ústavu Akadamie věd totiž dospěli ke dvěma závěrům. Jednak zjistili, že rozdíly v příjmech mezi Prahou a ostatními částmi republiky již deset let nerostou a jednak ceny v Praze narostly natolik, že pro místní obyvatele jsou relativně dražší než pro obyvatele jiných regionů.

Příkladem může být cena metru čtverečního u bytu ve starším paneláku. V Praze stál skoro 43 000 korun, ale například v Jihlavě jen 21 000 korun. Zatímco rozdíl v příjmech je mezi oběma městy jen 40 procent, rozdíl v ceně bydlení je víc jak 100 procent. Stejně tak víc zaplatí lidé v Praze za pronájem bytu a to až o 81 procent více. Relativně nejdražší jsou pro obyvatele z Prazy služby jako kadeřník, lístek do kina nebo parkovné a již zmíněné bydlení.

Autoři této práce Tomáš Kostelecký a Martina Mikeszová srovnávali, co průměrný Pražan a průměrný obyvatel Jihlavska za svou výplatu nakoupit. Výsledkem bylo zjištění, že pražské ceny byly skoro vždy vyšší. Jedinými dvěmi vyjímkami bylo vodné a stočné a taktéž vajíčka. „Zjednodušeně lze říct, že co průměrná pražská domácnost ušetří na jídle a službách spojených s bydlením, může vydat na pořízení bydlení, nájemné nebo splátky půjček na bydlení,“ říkají sociologové. Upozorňují dále na fakt, že ekonomicky silné období, které Praha zažívala během uplynulých dvaceti let může skončit. Problémy na pražském trhu práce pak připraví obyvatele o nadprůměrné pražské příjmy, ale povinnost platit jim vysoké náklady na život v Praze jim zůstanou. I nadále tak zřejmě poroste počet lidí, které lze klasifikovat jako skupinu chudých. Dnes do ní spadají již nejen nezaměstnaní, ale i důchodci nebo dělníci či nekvalifikovaní zaměstnanci.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít