V Praze už není blaze

08. října 2010, 16:53 - Hamřík Miloslav
08. října 2010, 16:53

Nová studie "V Praze je blaze" ukázala, že tradiční pohled Čechů, Moravanů a Slezanů na hlavní město a hlavně na obyvatele Prahy ztratil již své opodstatnění. Mínění, že Pražáci mají vysoké platy, totiž již tak zcela neplatí.

Autor: Archív Profit

Vědci ze Sociologického ústavu Akadamie věd totiž dospěli ke dvěma závěrům. Jednak zjistili, že rozdíly v příjmech mezi Prahou a ostatními částmi republiky již deset let nerostou a jednak ceny v Praze narostly natolik, že pro místní obyvatele jsou relativně dražší než pro obyvatele jiných regionů.

Příkladem může být cena metru čtverečního u bytu ve starším paneláku. V Praze stál skoro 43 000 korun, ale například v Jihlavě jen 21 000 korun. Zatímco rozdíl v příjmech je mezi oběma městy jen 40 procent, rozdíl v ceně bydlení je víc jak 100 procent. Stejně tak víc zaplatí lidé v Praze za pronájem bytu a to až o 81 procent více. Relativně nejdražší jsou pro obyvatele z Prazy služby jako kadeřník, lístek do kina nebo parkovné a již zmíněné bydlení.

Autoři této práce Tomáš Kostelecký a Martina Mikeszová srovnávali, co průměrný Pražan a průměrný obyvatel Jihlavska za svou výplatu nakoupit. Výsledkem bylo zjištění, že pražské ceny byly skoro vždy vyšší. Jedinými dvěmi vyjímkami bylo vodné a stočné a taktéž vajíčka. „Zjednodušeně lze říct, že co průměrná pražská domácnost ušetří na jídle a službách spojených s bydlením, může vydat na pořízení bydlení, nájemné nebo splátky půjček na bydlení,“ říkají sociologové. Upozorňují dále na fakt, že ekonomicky silné období, které Praha zažívala během uplynulých dvaceti let může skončit. Problémy na pražském trhu práce pak připraví obyvatele o nadprůměrné pražské příjmy, ale povinnost platit jim vysoké náklady na život v Praze jim zůstanou. I nadále tak zřejmě poroste počet lidí, které lze klasifikovat jako skupinu chudých. Dnes do ní spadají již nejen nezaměstnaní, ale i důchodci nebo dělníci či nekvalifikovaní zaměstnanci.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít