V Praze se loni prodalo nejvíce nových bytů za poslední čtyři roky

02. ledna 2012, 16:22 - MediaFax
02. ledna 2012, 16:22

Developeři v projektech s 50 a více byty prodali v Praze v roce 2011 celkem 3455 nových bytů, což představuje meziroční nárůst o 28,4 procenta, bytů bylo prodáno nejvíce za poslední čtyři roky. Vyplývá to z analýzy developerské společnosti Ekospol, o které firma blíže informovala dnes.

Foto: Martin Siebert

Hlavním stimulem poptávky bylo podle firmy zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) z 10 na 14 procent od 1. ledna 2012. Celkový počet 3455 prodaných bytů v novostavbách se z hlediska dlouhodobého vývoje nejvíce blíží roku 2008. Tehdy se v Praze prodalo 3409 nových bytů.

Úplně opačný je ale vývoj z hlediska jednotlivých čtvrtletí. Zatímco v roce 2008 bylo ještě první čtvrtletí pozůstatkem realitního boomu a ve všech dalších kvartálech pak prodeje postupně klesaly, vývoj v roce 2011 můžeme rozdělit na dvě poloviny. V prvním pololetí prodeje přibližně odpovídaly trendu předchozího roku, ve druhém ale došlo ke skokovému nárůstu. To byl právě efekt zvyšování DPH,“ vysvětlil Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva firmy Ekospol.

Podle něj se ukazuje, že očekávání některých developerů, kteří si od zvýšení DPH slibovali především doprodání stovek dokončených a reálně neprodejných bytů, byla lichá. Poptávka se podle Korce chovala racionálně a na odbyt šly především byty s vhodně nastavenou cenou, tedy v drtivé většině případů do 50 tisíc Kč za metr čtvereční včetně DPH. “Nyní bude zajímavé sledovat, jak se developeři poperou s novou realitou. Pokud někdo v koutku duše doufal, že se díky DPH budou opakovat nejlepší léta realitního boomu, tak musí být zklamán. Trh ukázal, že přirozená úroveň poptávky po novostavbách v Praze je někde okolo hranice 3000 bytů ročně,“ uvedl ředitel.

Rok 2012 bude podle Korce především ve znamení boje největších developerů o tržní podíly. Na poptávku přitom budou působit navzájem protichůdné stimuly – na jedné straně předzásobení z konce roku 2011 a možné obavy o vývoj ekonomiky, na straně druhé ale další plánované zvyšování DPH na minimálně 17,5 procenta a také končící proces deregulace nájemného.

Jsem spíše optimistou. Od druhého čtvrtletí se lidé znovu budou soustředit na DPH a její další plánované zvýšení. Tolik bytů, jako vloni, se letos asi neprodá, ale hranici 3000 prodaných bytů by prodeje i v letošním roce překročit měly. Meziroční pokles odhaduji na maximálně 10 procent,“ uzavřel Korec.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít