V Praze se loni prodalo nejvíce nových bytů za poslední čtyři roky

02. ledna 2012, 16:22 - MediaFax
02. ledna 2012, 16:22

Developeři v projektech s 50 a více byty prodali v Praze v roce 2011 celkem 3455 nových bytů, což představuje meziroční nárůst o 28,4 procenta, bytů bylo prodáno nejvíce za poslední čtyři roky. Vyplývá to z analýzy developerské společnosti Ekospol, o které firma blíže informovala dnes.

Foto: Martin Siebert

Hlavním stimulem poptávky bylo podle firmy zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) z 10 na 14 procent od 1. ledna 2012. Celkový počet 3455 prodaných bytů v novostavbách se z hlediska dlouhodobého vývoje nejvíce blíží roku 2008. Tehdy se v Praze prodalo 3409 nových bytů.

Úplně opačný je ale vývoj z hlediska jednotlivých čtvrtletí. Zatímco v roce 2008 bylo ještě první čtvrtletí pozůstatkem realitního boomu a ve všech dalších kvartálech pak prodeje postupně klesaly, vývoj v roce 2011 můžeme rozdělit na dvě poloviny. V prvním pololetí prodeje přibližně odpovídaly trendu předchozího roku, ve druhém ale došlo ke skokovému nárůstu. To byl právě efekt zvyšování DPH,“ vysvětlil Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva firmy Ekospol.

Podle něj se ukazuje, že očekávání některých developerů, kteří si od zvýšení DPH slibovali především doprodání stovek dokončených a reálně neprodejných bytů, byla lichá. Poptávka se podle Korce chovala racionálně a na odbyt šly především byty s vhodně nastavenou cenou, tedy v drtivé většině případů do 50 tisíc Kč za metr čtvereční včetně DPH. “Nyní bude zajímavé sledovat, jak se developeři poperou s novou realitou. Pokud někdo v koutku duše doufal, že se díky DPH budou opakovat nejlepší léta realitního boomu, tak musí být zklamán. Trh ukázal, že přirozená úroveň poptávky po novostavbách v Praze je někde okolo hranice 3000 bytů ročně,“ uvedl ředitel.

Rok 2012 bude podle Korce především ve znamení boje největších developerů o tržní podíly. Na poptávku přitom budou působit navzájem protichůdné stimuly – na jedné straně předzásobení z konce roku 2011 a možné obavy o vývoj ekonomiky, na straně druhé ale další plánované zvyšování DPH na minimálně 17,5 procenta a také končící proces deregulace nájemného.

Jsem spíše optimistou. Od druhého čtvrtletí se lidé znovu budou soustředit na DPH a její další plánované zvýšení. Tolik bytů, jako vloni, se letos asi neprodá, ale hranici 3000 prodaných bytů by prodeje i v letošním roce překročit měly. Meziroční pokles odhaduji na maximálně 10 procent,“ uzavřel Korec.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít