V práci jako v ráji

25. listopadu 2002, 00:00 - Karolina Kamberská
25. listopadu 2002, 00:00

Nudná šeď není povinným vybavením našich kanceláří Tmavě šedý koberec. Bílé stěny s několika univerzálně použitelnými obrázky nebo plakáty. Bílý nebo černý kancelářský nábytek. Černé kožené křesílko a skleněný konferenční stolek. Něco vám to připomíná? Možná vaši kancelář, a taky kancelář vašich obchodních partnerů?

Nudná šeď není povinným vybavením našich kanceláří

Tmavě šedý koberec. Bílé stěny s několika univerzálně použitelnými obrázky nebo plakáty. Bílý nebo černý kancelářský nábytek. Černé kožené křesílko a skleněný konferenční stolek. Něco vám to připomíná? Možná vaši kancelář, a taky kancelář vašich obchodních partnerů? A taky tu, ve které jste seděla deset let před tím, než jste začala podnikat?

Tenkrát jste s tím těžko mohla něco dělat, protože ne každý šéf nechává svým podřízeným volnou ruku v zařizování svého pracovního místa. Koneckonců, co kdyby paní Vomáčková vymalovala svou kancelář starorůžově, pak dala výpověď a její stůl by obsadil její nástupce - drsný chlapík. Vzpomínám si ovšem i na šéfa, který mi zakázal mít na pracovním stole malou kytku v květináči - je to prý lapač prachu. Univerzálnost, nenápadnost, šeď. Tak vypadá většina našich pracovišť. Pokud vám to vyhovuje, máte vyhráno, protože šedí se jistě nedá nic zkazit. Mnohým z nás ale strohost nesedí, a rádi by si i svou kancelář přetvořili tak, aby v nich vzbuzovala pocity pohody a dobré nálady. Pokud podnikáte, jste sama svou paní, a tak vám v popuštění fantazie nic nebrání - když dodržíte tři základní pravidla, která už jste si dávno osvojila v pracovním oblékání. I kancelář má svůj „business look“, který vyžaduje dodržování tradičních pravidel dobrého vkusu. Jsou to: jemnost, elegance a jednoduchost.

Jemnost

znamená, že byste se měla vyhnout příliš křiklavým a vulgárním barvám. I když jste si třeba svůj domov s chutí zařídila „po mexicku“, plný červené, oranžové, zářivě modré a jiných výrazných barev, měla byste ve své kanceláři být podstatně opatrnější. V y se v rudě vymalovaném prostoru můžete cítit dobře, ale vaše obchodní partnery by tato barva jistě vyděsila. Máte-li ráda teplé barvy, nemusíte se jich rozhodně vzdávat, jen vybírejte jejich nenápadnější odstíny. Pokud se rozhodnete pro jemnou meruňkovou nebo žlutou, máte mnoho možností, jak si s interiérem vyhrát. Meruňkové stěny mohou skvěle doplnit světlemodré detaily - a barva nábytku může zůstat bílá. Žlutým stěnám velmi dobře prospívá šedomodrá barva na koberci i doplňcích. Světle zelené i světle modré stěny si krásně rozumějí s bílou barvou - i tady dobře využijete bílý nábytek. Jste-li ovšem milovnice růžové, v práci byste si ji měla odpustit, protože tato barva mnoho lidí, zvláště mužů, provokuje a znervózňuje. Škoda. U koberců zachovávejte nenápadné, spíše tmavší barvy i struktury. S výběrem dalšího textilu do místnosti buďte opatrná - pokud nejste ctitelkou žaluzií, klidně použijte lehké závěsy, ale jejich vzor by měl být velmi jemný a nenápadný, pokud vůbec nějaký - závěsy s kopretinami a tulipány si ponechte do kuchyně.

Elegance

To, že se rozhodnete své pracoviště zlidštit, neznamená, že byste se měla nechat zlákat přezdobenými lesklými replikami starožitných lamp a telefonů, kterých je v poslední době na trhu jako máku. Když se chcete zbavit té nejobyčejnější pracovní lampy, která dosud hyzdila svou nenápaditostí váš stůl, vezměte to jako příležitost. A obejděte několik obchodů, abyste objevila tu pravou. Měla by mít čistou, jednoduchou linii, barvu, která udělá krásnou „tečku“ za vaším interiérovým snažením a měla by vás okouzlit! Divíte se, proč by zrovna pracovní lampa měla okouzlovat? V tom případě jste už asi dlouho nenavštívila žádný obchod s osvětlením. Najít takovou, která vás potěší pokaždé, když na ni sklouznete pohledem, není žádný problém. Rozmyslete se, jestli je vaše kancelář především vaší pracovnou, anebo také reprezentační místností, kde přijímáte různé obchodní návštěvy. Podle toho si totiž můžete dovolit prostředí více či méně „domácké“. Reprezentační místnost vyžaduje více strohé solidnosti - což ale neznamená, že byste měla raději zůstat u šedi a strohosti. Tak jako v módě, i v zařizování interiéru si můžete zvolit mezi elegancí mondénní, a elegancí odlehčenější. Lehká proutěná křesílka s veselými polštářky, přírodní dřevo stolku i skříněk, to všechno patří spíše k odlehčenému stylu. Reprezentativní kancelář naopak dobře doplníte solidně působícím nábytkem z tmavého dřeva. Pokud máte ráda ušlechtilé tvary funkcionalistického nábytku, máte v podstatě vyhráno.

Jednoduchost

Chcete-li se soustředit na práci i na jednání, neměla by místnost obsahovat spousty drobností, odvádějících pozornost. Reprodukované obrázky na stěnách (nemluvě o kalendářích či plakátech!) nahraďte dvěma kvalitními obrazy či grafikami, vázičky se starými suchými květinami a slaměné vazby raději převezte na chalupu. Do kanceláře si pořiďte jednu štíhlou vázu, kterou vyberete se stejnou péčí, jako stolní lampu - a při cestě z oběda se dvakrát týdně stavte v květinářství za rohem pro růži, gerberu nebo jinou svou oblíbenkyni. Pokud vám to finance dovolí, právě u řezaných květin se omezovat nemusíte. Denně čerstvý pugét růží, opojně vonící ze dveří pracovny, může být stejně dobrou vizitkou úspěšné podnikatelky jako nablýskaný vůz před domem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít