V podnikání využívá pět jazyků

29. března 2005, 00:00 - PETR BÝM
29. března 2005, 00:00

LUCIE PILIPOVÁ, ŠÉFKA FIREM VIA PERFECTA A MEDITERRÁNEA Z Prahy do Lucemburku a pak do Washingtonu. Od doprovodných akcí summitu NATO v Praze, přes podporu opozičních aktivit nynějšího ukrajinského prezidenta Juščenka po prodej luxusních vil na Floridě.

LUCIE PILIPOVÁ, ŠÉFKA FIREM VIA PERFECTA A MEDITERRÁNEA

Z Prahy do Lucemburku a pak do Washingtonu. Od doprovodných akcí summitu NATO v Praze, přes podporu opozičních aktivit nynějšího ukrajinského prezidenta Juščenka po prodej luxusních vil na Floridě. Geograficky i věcně je podnikání Lucie Pilipové už na první pohled dost velkoryse pojaté.

V obchodním rejstříku je jméno Lucie Pilipové na mnoha místech. Její až nezvykle široké podnikatelské aktivity se však nakonec vyprofilovaly do dvou oblastí a tedy dvou firem. „Řekla bych, že dnes tři čtvrtiny mého podnikání představuje agentura Via Perfecta, která působí v oblasti public relations. Ten zbytek připadá na realitní kancelář Mediterránea,“ říká Pilipová.

NEJLEPŠÍ JSOU ÚSTNÍ REFERENCE

Všechny dosavadní etapy studijní i profesní kariéry Lucie Pilipové jen málokdy neměly internacionální přesah. Je absolventkou pražské Vysoké školy ekonomické, kde se věnovala mezinárodním vztahům a zahraničnímu obchodu. Ve studiích pokračovala na madridské Unversidad Complutense, což jí mimo jiné umožnilo přidat ke kvartetu jazyků, které už ovládala, ještě španělštinu.

To vše ve svých zaměstnáních (zmiňme třeba post ředitelky tiskového odboru ministerstva zahraničních věcí nebo práci pro španělská média) a později i v podnikání bohatě využila. Koneckonců i ve svém soukromém životě: dnes její rodina bydlí v Lucembursku, kde je manžel místopředsedou Evropské investiční banky.

Vlajková loď podnikatelky Pilipové - agentura Via Perfecta - je na trhu už přes osm let. Do značné míry se „udělala“ prostřednictvím doprovodných akcí summitů NATO a MMF v Praze. „V tomto byznysu jsou nejlepší ústní reference,“ uvádí spolumajitelka agentury. A protože v obou zmíněných organizacích hrají klíčovou roli Američané a Via Perfecta odvedla svou práci dobře, řada jejích zákazníků se dnes rekrutuje z USA včetně renomované „vlivové“ agentury DUTCO Worldwide. „Zaměřujeme se na akce, kde se u pořádající agentury předpokládá znalost diplomatického protokolu,“ vysvětluje Lucie Pilipová.

U zrodu druhé podnikatelské aktivity - realitní kanceláře Mediterránea - zase byly vztahy manželů Pilipových ke Španělsku. „Trávili jsme tam velkou část našich dovolených, později jsme se rozhodli koupit si na Costa del Sol nemovitost jako investici. Pak jsme při takových nákupech pomáhali přátelům a skončilo to založením pražské pobočky společností Mediterránea Real Estate Investment,“ líčí vznik Pilipová. Jde o realitní kancelář na českém trhu velmi specifickou: zabývá se prodejem rezidenčních nemovitostí jednak ve Španělsku, Portugalsku a Chorvatsku, jednak v USA. Časem se Mediterránea začala zabývat i developingem -dnes staví dva menší luxusní bytové projekty v Brně a Karlových Varech.

OBTÍŽNÝ MANŽEL

„Myslím, že nebýt manžela, jsem možná ve svém podnikání dále,“ říká s trochou nadsázky Lucie Pilipová. Vedle toho, že je matkou tří dětí, je totiž také manželkou Ivana Pilipa -někdejšího poslance, ministra financí a nakonec zmíněného místopředsedy Evropské investiční banky.

Podnikání manželů politických představitelů, to je dnes u nás téma velmi aktuální. „Je na místě podotknout, že podnikat jsem začala až poté, co manžel přešel do opozice,“ hájí se Lucie Pilipová. Podle ní se fenomén „manžel-politik“ na jejím podnikání projevil, ovšem takřka vždy negativně: „Před referendem o vstupu České republiky do Unie jsme vyhráli standardní výběrové řízení - šlo právě o komunikaci unijní problematiky tady u nás. A hned dva vysoce postavení politici neváhali psát do Bruselu a upozorňovat na mého manžela.“ Ten tyto intervence ustál, jiné zakázky ale podle Pilipové na politické kariéře jejího manžela ztroskotaly „někdy jenom proto, že mého muže někdo prostě neměl rád.“

Politická činnost Ivana Pilipa na české scéně před časem skončila, takže podobné epizody jsou už víceméně minulostí. Před Lucii Pilipovou ovšem jeho profesní kariéra postavila další problém. Rodina se přestěhovala do Lucemburska a tak vyvstala otázka, jakým způsobem odtud řídit společnosti, které sídlí takřka tisíc kilometrů daleko. Odpověď se našla díky moderní technice a technologiím. „Naštěstí brzy po našem stěhování otevřeli leteckou linku Lucemburk-Praha. Někdy jí říkáme Pilip Flight, protože ji naše rodina využívá opravdu často,“ usmívá se Pilipová.

Dnes ovšem už není potřeba být vždy fyzicky tam, kde o něco jde. „Hodně mi pomáhají nové komunikační prostředky, tuto oblast velmi pečlivě sleduji a skutečně jdu s dobou,“ zvážní Pilipová. Mobilní telefony, videotechnika a internet jí mimo jiné umožňují pracovat doma: „Je to dobré pro naši rodinu a také ušetřím za kancelář.“

ING. LUCIE PILIPOVÁ

Absolventka pražské Vysoké školy ekonomické. Po studiích pracovala také jako tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí. S podnikáním začala na sklonku devadesátých let, figurovala jako společník v řadě firem, například i v cateringové firmě Millenium. Dnes se zabývá především oblastí public relations a obchodem s realitami. Je matkou tří dětí a manželkou Ivana Pilipa, někdejšího ministra financí, který dnes Česko zastupuje v Evropské investiční bance. Žije v Lucembursku.

Foto popis| Podnikat začala až poté, co manžel přešel do opozice.

Foto autor| foto: Profit - Martin Siebert

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít