V obchodech staré účtenky neprodají

21. března 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ, TOMÁŠ STINGL ROBERT ŠIMEK
21. března 2005, 00:00

KRÁCENÍ DANÍ Lze staré účtenky sehnat jen u benzinových pump, nebo i v běžných obchodech? Uspějí také tam zájemci o doklady, kterými si pak fiktivně zvyšují náklady? Profit tentokrát testoval prodejny s elektronikou a kancelářskými potřebami. Náš test v Profitu č.

KRÁCENÍ DANÍ

Lze staré účtenky sehnat jen u benzinových pump, nebo i v běžných obchodech? Uspějí také tam zájemci o doklady, kterými si pak fiktivně zvyšují náklady? Profit tentokrát testoval prodejny s elektronikou a kancelářskými potřebami.

Náš test v Profitu č. 5/2005 potvrdil, že na benzinových pumpách lze bez problémů získat staré účtenky. Někteří živnostníci si je pak započítají do nákladů a nelegálně si tak snižují daně.

Tentokrát jsme se zaměřili na další zboží, které firmy často zahrnují do nákladů - počítače, mobily nebo kopírovací techniku. A zjištění? Přesně opačné než v případě čerpadlářů. Zatímco na benzinkách jsme během několika hodin snadno sehnali velké množství účtenek, ve více než desítce navštívených pražských obchodů jsme nezískali ani jednu. Personál většinou vůbec nechápal, co chceme.

DO ARCHIVU, NEBO DO KOŠE

Test jsme začali v prodejně společnosti Formica v Korunní ulici, která nabízí kancelářskou techniku. „Co tím myslíte?“ reagoval muž za pultem, když jsme se oklikou ptali na staré doklady. Otevřeně jsme mu tedy vysvětlili, že chceme účtenky kvůli daním. „Aha. Ale my si dáváme sami všechno do nákladů,“ odvětil prodavač.

V Mobil Bazaru ve Francouzské ulici nám prodavačka chtěla vyhovět, ale žádné starší účtenky po ruce neměla. „Dala bych vám je, ale kolega je nahoře v prvním patře všechny archivuje.“

V nedaleké prodejně fotografických potřeb VK Foto měl provozovatel jasnou odpověď: „Co si nevezmou zákazníci, to hned házím do koše.“

Také v sousedním obchodu s výpočetní technikou B-Computers byla obsluha nekompromisní. „Nic takového dávat nesmím,“ řekl jednoznačným tónem mladý prodavač.

Nepochodili jsme ani v prodejně Elektro v Budečské ulici a u distributora mobilních telefonů Mobil Kurýr na náměstí Jiřího z Poděbrad.

SAMI BYCHOM SE O NĚ PORVALI

Se zajímavou reakcí jsme se setkali v prodejně GES Electronics na Vinohradské třídě, kam chodí nakupovat součástky například elektrikáři. Narozdíl od většiny ostatních obchodníků, místní prodavač zřejmě věděl, že se se starými účtenkami švindluje. Když jsme se na ně zeptali, pokrčil rameny a řekl, že asi momentálně žádné nemá. Pak ještě nahlédl do koše u pokladny, ale nic nenašel. „I kdybych nějaké měl, stejně bychom se o ně asi poprali. Já je totiž taky potřebuju,“ řekl.

Slušně, ale jednoznačně odmítl naši žádost prodavač v prodejně počítačů Marsson v Milešovské ulici. „Účtenky buď dáme hned zákazníkovi, nebo je zařadíme do naší vlastní evidence.“

Jistá si naopak nebyla prodavačka v provozovně Barvy Laky v Laubově ulici. „Zeptám se paní vedoucí,“ řekla snaživě a zmizela v zadní části obchodu. Po půl minutě se vrátila se střízlivějším výrazem. „Tak nic nemáme,“ oznámila po konzultaci s nadřízenou.

NEDAJÍ ANI VELCÍ

V malých prodejnách jsme tedy nezískali žádný účetní doklad. Zkusili jsme proto otestovat i větší nákupní střediska, kde by určitá anonymita mohla obsluhu svádět k případným výdělkům bokem. Jak jsme si totiž ověřili již na benzinových pumpách, staré účtenky se mnohde prodávají za peníze.

Zkusili jsme velkou prodejnu elektrotechniky Datart v pražském Nákupním centru Nový Smíchov. Bezcílně se tu prochází vždy několik prodavačů, a tak nebyl problém jednoho z nich oslovit a zeptat se, zdali by se nedaly sehnat nějaké účtenky za elektroniku z loňského roku. „Zkuste to na pokladně,“ odvětil bez zájmu.

Šli jsme tedy na jednu z několika otevřených pokladen. Zákazníků naštěstí nebylo moc, takže jsme se v klidu a beze svědků mohli zeptat: „Nemáte nějaké staré účtenky z loňského roku? Potřebuji do účetnictví, klidně vám za ně zaplatím.“ Pokladní s údivem pozdvihnul obočí a položil řečnickou otázku: „Kde bychom je, prosím vás, vzali?“ Protože v dohledu nejsou cizí uši, snažíme se rozvinout rozhovor na téma, jestli by se přece jen nedaly účtenky někde sehnat. Odpověď je však jednoznačná. Zákazníci si berou účtenky, protože je potřebují k případné reklamaci. Málokdo je proto u pultu zanechá.

Podobně jsme dopadli i v Electrowordu na Zličíně. Během naší návštěvy bylo relativně plno, u pokladen stále někdo postával a nebyl čas v klidu pohovořit s prodavačkami. Nakonec jsme se dostali na chvíli k osamocené ženě za kasou. Ta ale řekla, že účtenky k dispozici nemá a ani neví, že by bylo možné je někomu prodat.

BEZ ŠANCE

Test ukázal, že v obchodech staré účtenky k dostání nejsou. Naprostá většina prodavačů byla naším požadavkem překvapená. Živnostníci, kteří švindlují se zkreslováním nákladů, tedy staré doklady shánějí jinde. Ať už na zmíněných benzinkách, nebo třeba od příbuzných, kteří sami nepodnikají a účtenky od nakoupeného zboží nepotřebují.

Foto popis| Se sháněním starých účtenek jsme neuspěli ani v prodejně na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Foto autor| foto: Profit - Jiří Příhonský ( 2x)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít