V Německu je padělkem každý dvanáctý prodaný výrobek

04. listopadu 2004, 00:00 - čtk
04. listopadu 2004, 00:00

Problém padělaného a pirátského zboží v Německu roste. Podle statistik je každýdvanáctý prodaný výrobek v Německu padělaný.

Problém padělaného apirátského zboží v Německu roste. Podle statistik je každýdvanáctý prodaný výrobek v Německu padělaný. Německá policie acelníci se snaží proti trhu s napodobeninami bojovat hlavněkontrolami v tržnicích a obchodech i kontrolami dováženého zboží.Pracovníci Celního kriminálního úřadu v Kolíně ale připouštějí,že po rozšíření EU se jejich úloha ztížila.

Odpadly totiž celní kontroly na hranicích. „Když nemůžemekontrolovat na hranicích, zvýšili jsme počet kontrolníchmobilních jednotek ze 44 na 60 a provádíme kontroly vevnitrozemí,“ řekl ČTK pracovník úřadu. Kontrolují se taknapříklad kamiony na hlavních příjezdových trasách do Německa.Bandy, které se snaží zaplavit trh napodobeninami, je podle nějtřeba udržovat v neustálém napětí.

Ovoce přináší i spolupráce s poškozovanými firmami. Řadarenomovaných firem, jejichž zboží bývá napodobováno, má totižvlastní oddělení či detektivy, kteří sledují situaci na trhu a vevelkoobchodě a zjišťují, zda se někde neobjevují padělky. Vynoří-li se na trhu pirátské výrobky, informují o tom policii acelníky.

Podle statistik Ústředního úřadu pro ochranu průmyslovýchpráv a práv podnikatelů (ZGR) počet falšovaného zboží na trhuroste. Zatímco v roce 2002 byly v Německu zabaveny padělkynejrůznějšího zboží v hodnotě 76,16 milionu eur (2,4 miliardyKč), loni už hodnota zabaveného zboží činila 177,98 milionu eur. Loni se v Německu na zabavených padělcích podílely sportovníoblečení a oděvy pro volný čas, které tvořily téměř čtvrtinuzabaveného zboží, a to 23,29 procenta. Napodobuje se hlavně známéa drahé oblečení, například značky Ralph Lauren nebo PierreCardin, Diesel či sportovní značka Adidas. Často jsou padělánymódní doplňky známých společností, třeba kabelky, jejichž podílčinil 20,48 procenta veškerého zabaveného zboží.

Téměř 15 procent zabavených padělků připadá na hodinky ašperky, ale pašují se i parfémy a kosmetika, cigarety, léky,náhradní díly na automobily, nosiče dat, počítače nebo potraviny. Koncem října odhalila policie ve Stuttgartu obchod snapodobeninami známých parfémů, například značek Hugo Boss, Guccinebo Lacoste, který vedla Slovenka. Policisté při razii zabavilipadělky za 11.000 eur.

Padělané zboží se do Německa nejvíce dováží z Thajska, jehožpodíl na německém trhu s padělky dosahuje 24,85 procenta. Celní muzeum v Hamburku nedávno otevřelo výstavu nazvanou“Skutečně falešné“ o padělcích, která se rostoucím problémempirátské ekonomiky zabývá a dokumentuje, jaké škody každápašovaná cigareta, kabelka nebo boty způsobí ekonomice státu. Podle odhadů připravuje trh s padělky světovou ekonomiku o280 miliard eur a 200.000 pracovních míst ročně.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít