V lednu se otevře trh s plynem, pokročí i trh s elektřinou

30. prosince 2004, 00:00 - ČTK
30. prosince 2004, 00:00

Největší odběratelé plynu v Českérepublice si podle nedávno schválené novely energetického zákonabudou moci od ledna vybrat svého dodavatele. Od ledna pokročírovněž liberalizace trhu s elektřinou, svého dodavatele si budoumoci vybrat všichni odběratelé s výjimkou domácností.

Prodomácnosti se trh s elektřinou otevře 1. ledna 2006, o rokpozději i trh s plynem.

Svého obchodníka s plynem si od ledna budou moci vybratzákazníci, odebírající více než 15 milionů kubických metrůzemního plynu ročně, elektrárny na plyn a producenti vyrábějícíelektřinu a teplo kombinovaným způsobem. Ostatní zákazníky svýjimkou domácností čeká liberalizace trhu za rok.

Konečnému zákazníkovi přinese liberalizace trhu s energiímožnost volby svého dodavatele - obchodníka s energií. Současněna něj přejde i vyšší míra osobní odpovědnosti za výběrdodavatele a charakter podepsané smlouvy.

Například domácnosti tak budou moci za dva roky rozhodovat,kterému obchodníkovi svěří ročně 20.000 korun, které představujípodle informací Teplárenského sdružení průměrné roční výdajedomácností za plyn a elektřinu. V České republice plyn v současnédobě využívá více než 2,5 milionu domácností.

Podle ředitelky České plynárenské unie Marty Ptáčkové byodběratelé plynu zahájení liberalizace neměli pocítit. „Odvětvíje připraveno učinit taková opatření, aby zákazníci nepocítili,že se v plynárenství něco děje. Nepochybně nebude narušenabezpečnost a spolehlivost dodávek,“ uvedla.

Postupným otevíráním trhu s plynem vznikají podmínky prosoutěž. Otevření trhu, oddělení přepravních a distribučníchaktivit od obchodních si vyžádá stamilionové investice. Do rokaby měl například dovozce plynu Transgas oddělit své přepravní askladovací aktivity od obchodních. Obdobný krok musí k 1. lednu2007 učinit distribuční společnosti, které oddělí distribuční aobchodní činnost.

Podle nedávného prohlášení místopředsedy představenstvaTransgasu Martina Herrmanna si celý trh vyžádá včetně investic doplynárenských sítí příští rok několik miliard. Podle odborníkůtak liberalizace k poklesu cen spíše nepovede.

V mnoha zemích, kde se trh již otevřel, se pokles cennedostavil nebo byl jen krátkodobý. Podle člena představenstvaTransgasu Jana Nehody jsou tuzemské ceny plynu na srovnatelnéúrovni s cenami v ostatních zemích Evropské unie, ceny prodomácnosti jsou však zhruba o třetinu níže. „Lze protopředpokládat, že pro průmyslové zákazníky nebudou ceny vnejbližší době ani klesat, ani stoupat, pro domácnosti všakpravděpodobně porostou,“ uvedl v posledním výtisku firemníhočasopisu.

Od příštího roku bude rovněž otevřen celý elektroenergetickýtrh s výjimkou domácností. Lednové otevření bude čtvrtým krokem zpěti v procesu liberalizace, který začal v roce 2002. „Očekáváme,že se na trhu objeví další obchodníci, kteří se zaměří právě nasegment malých zákazníků z řad podnikatelů i z řad domácností,“uvedl k situaci na trhu v příštím roce generální ředitelspolečnosti ČEZ Martin Roman. Podle odhadů ČEZ si oddělenídistribuce a obchodu s elektřinou vyžádá rovněž miliardovéinvestice.

Liberalizace trhu s plynem i s elektřinou souvisí se vstupemČeské republiky do Evropské unie. V zemích EU trvá uvolňovánítrhu s energiemi již několik let.

Česká republika má společně s dalšími 17 státy rozšířenéEvropské unie zpoždění v přijímání příslušné normy. V říjnuEvropská komise rozeslala dopisy, v nichž státy upozorňuje, že sejim nepodařilo včas zanést právní úpravy do národních zákonů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít