V květnu nastala hlavní lázeňská sezona

19. května 2003, 00:00 - Antonín Daněk, Jiří Glet - právníci
19. května 2003, 00:00

Lázeňskou péči hradí pojištěnci zdravotní pojišťovna, bez návrhu lékaře si ji pacient hradí sámLázeňská péče je významnou součástí zdravotní péče, jenž je poskytována pojištěncům veřejného zdravotního pojištění v lázeňských zařízeních. U mnohých onemocnění je nezbytnou součástí léčby a nepochybně přispívá ke zlepšení zdravotního stavu pojištěnců.

Lázeňskou péči hradí pojištěnci zdravotní pojišťovna, bez návrhu lékaře si ji pacient hradí sám

Lázeňská péče je významnou součástí zdravotní péče, jenž je poskytována pojištěncům veřejného zdravotního pojištění v lázeňských zařízeních. U mnohých onemocnění je nezbytnou součástí léčby a nepochybně přispívá ke zlepšení zdravotního stavu pojištěnců.

V případě zájmu pojištěnce o poskytnutí lázeňské péče registrující praktický lékař pečlivě posoudí zdravotní stav a zjistí-li, že odpovídá určitému typu lázeňské péče, podá návrh příslušné zdravotní pojišťovně na tuto léčbu. Při hospitalizaci podává návrh na lázeňskou péči ošetřující lékař. Může se jednat o komplexní nebo o příspěvkovou lázeňskou péči. V návrhu na lázeňskou péči registrující praktický lékař uvede, ve kterých lázních doporučuje pojištěnci lázeňskou péči poskytnout a uvede i lázně náhradní. Návrh na lázeňskou péči posuzuje revizní lékař příslušné zdravotní pojišťovny, který musí vyhodnotit, zda jsou dodrženy podmínky dané zákonem a kritéria dle indikačního seznamu pro lázeňskou péči o dospělé, děti a dorost. Návrh na lázeňskou péči příslušný revizní lékař sice ve většině případů zpravidla schválí, může jej však i upravit nebo zamítnout.

Komplexní lázeňská péče

Při komplexní lázeňské péči hradí příslušná zdravotní pojišťovna svému pojištěnci plné náklady na vyšetření, léčení, ubytování a stravu, a to ve standardní úrovni nasmlouvané s poskytovateli lázeňské péče. Ubytování je pacientům poskytováno dle možnosti a kapacity lázní ve dvou kategoriích, v kategorii A a kategorii B. Obě kategorie představují dvoulůžkový pokoj se základním vybavením, přičemž v kategorii A je sociální zařízení přímo součástí pokoje, v kategorii B je sociální zařízení dostupné v rámci ubytovacího zařízení. Další vybavení pokoje, například jednolůžkový pokoj, lednice nebo televize, je posuzováno jako nadstandard, za který si musí pacient doplatit úhradou lázeňskému zařízení. Na doplatek za nadstandardní vybavení pokoje musí být pacient upozorněn před nástupem na lázeňské léčení. Strava je v lázeňském zařízení připravována podle smluvního ujednání, a to dle takzvaného „lázeňského dietního systému“. Pojištěnec si z vlastních prostředků hradí lázeňský poplatek a zpravidla rovněž cestovné. Tento druh lázeňské péče se dříve lidově nazýval „křížkové lázně“, a proto je rovněž pojištěnci po dobu poskytování lázeňské péče vystavena pracovní neschopnost. Doba léčení u většiny diagnóz trvá 21 nebo 28 dnů. Doba platnosti návrhu, během níž musí pacient nastoupit k lázeňskému léčení, je buď jeden měsíc od data vystavení návrhu (takzvaný I. stupeň naléhavosti), nebo tři měsíce od data vystavení návrhu (takzvaný II. stupeň naléhavosti). Prvním stupněm naléhavosti jsou označovány ty případy, kdy je dodržení termínu jednoho měsíce nutné vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěnce nebo u překladů z nemocničního lůžka přímo do lázeňského léčení. Druhým stupněm naléhavosti s termínem tří měsíců jsou označovány všechny ostatní návrhy komplexní lázeňské léčby. Dětem a dorostu do 15 let je poskytována komplexní lázeňská péče, kterou nastupují nejpozději do 6 měsíců ode dne vystavení návrhu. Příspěvková lázeňská péče je jim poskytována jen na žádost rodičů. Předvolánku lázeňského zařízení musí pacient obdržet minimálně pět pracovních dnů před skutečným nástupem do lázeňského zařízení. Pokud dojde k události, která zabraňuje pojištěnci nastoupit do lázeňského zařízení - například z důvodu vlastního onemocnění či závažných rodinných důvodů - musí o tom neprodleně uvědomit nejen příslušnou zdravotní pojišťovnu, jenž jej do lázní vyslala, ale rovněž lázeňské zařízení.

Příspěvková lázeňská péče

Při příspěvkové lázeňské péči hradí příslušná zdravotní pojišťovna svému pojištěnci náklady na standardní vyšetření a léčení. Pojištěnec si hradí sám ze svých finančních prostředků stravování, ubytování, cestovné a lázeňský poplatek. Zajištění ubytování a stravování si pacient vyřizuje sám přímo v lázních, popřípadě prostřednictvím cestovních kanceláří. Ubytovat a stravovat se může pojištěnec přímo v lázeňském zařízení nebo mimo něj. Pokud byla pojištěnci revizním lékařem zdravotní pojišťovny schválena příspěvková lázeňská péče, může si zvolit v rámci indikačního seznamu lázeňské zařízení sám. Schválený návrh na příspěvkovou lázeňskou péči si pojištěnec může převzít osobně na příslušné pojišťovně, nebo může být jejím prostřednictvím přímo odeslán na adresu zvoleného lázeňského zařízení. Návrh na lázeňskou péči může pojištěnec rovněž osobně předat přímo v lázních nebo zaslat prostřednictvím cestovní kanceláře. Pacient je vyzván k nástupu do lázeňského zařízení nejpozději do šesti měsíců ode dne vystavení návrhu. U příspěvkové lázeňské péče se délka pobytu řídí indikačním seznamem a nemůže být kratší než 21 dnů. I u tohoto druhu lázeňské péče musí pacient obdržet předvolánku minimálně pět pracovních dnů před skutečným nástupem do lázeňského zařízení. Po dobu poskytování tohoto druhu lázeňské péče není pacientovi vystavena pracovní neschopnost. Je-li zaměstnancem, musí si vzít dovolenou, popřípadě neplacené volno.

Samoplátecká lázeňská péče

Občan může pobývat v lázeňském zařízení i mimo rámec zdravotního pojištění. Jedná se o takzvanou samopláteckou formu lázeňské péče. Samoplátce k jejímu poskytnutí nepotřebuje žádný návrh od ošetřujícího lékaře, ale zařizuje si a hradí pobyt v lázních včetně léčebných procedur sám. V tomto případě si vybírá formu lázeňské péče podle vlastního uvážení a finančních možností z široké nabídky jednotlivých lázeňských zařízení.

Lázně Luhačovice na jižní Moravě mají již 300letou tradici. Nejznámějšími minerálními prameny tu jsou Vincentka (na fotografii), Aloiska, Ottovka a pramen dr. Šťastného. Pacienti si zde léčí především onemocnění dýchacího ústrojí, ale také nemoci trávicího a oběhového ústrojí, poruchy výměny látkové, pohybového aparátu a nemoci onkologické.

FOTO: ADRIENA BINKOVÁ

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít