V krizi přibývá podvodů

03. listopadu 2009, 14:26 - Pavla Hladká
03. listopadu 2009, 14:26

Společnosti by měly posílit kontrolní systémy zaměřené na prevenci a odhalování podvodů

V důsledku finanční krize se neustále zvyšuje riziko podvodného jednání v organizacích. Management některých firem může kvůli stanoveným cílům a splnění finančních ukazatelů použít nečestné praktiky. Nejčastěji formou „kreativního“ účetnictví a zkreslování finančních výkazů, aby vykázal vyšší tržby nebo lepší výsledky hospodaření. Důvodem může být „zlepšení“ finanční výkazů pro mateřské společnosti, banky, věřitele a další uživatele účetní závěrky. Podobně však mohou podvádět i jednotlivci.

Trend

Zkreslování finančních výkazů nebo manipulace s nimi mohou být prováděny kvůli poškození vnějších subjektů, akcionářů či věřitelů, nebo namířeny přímo proti organizaci – kupříkladu zpronevěra, vyvádění peněžních prostředků, krádeže, neoprávněné nakládání s majetkem zaměstnanci.
Podvodného jednání se však lze dopouštět i zvenku. Například dodavatelé materiálu a služeb, odběratelé, agenti a další smluvní partneři neoprávněnou vyšší či dvojí fakturací za tutéž dodávku, dodáním podřadného materiálu, zfalšováním hodnoty nebo kvality nakupovaného zboží, nabízením úplatků zaměstnancům. Forenzní šetření z prvního pololetí 2009 dokládají nárůst počtu podvodů v organizacích. Ty by proto měly posílit kontrolní systémy zaměřené na prevenci a odhalování podvodů.
Podvodné jednání může v organizaci nastat, jednak pokud nejsou zavedeny interní kontroly či jsou slabé nebo nedostatečné. Za druhé jsou-li zaměstnanci přijímaní bez předchozího ověření jejich čestnosti a integrity. Za třetí nejsou-li dostatečně řízení nebo je na ně vyvíjen tlak kvůli finančním cílům. Za čtvrté pokud zaměstnanci s důvěrou vedení nemají vyřešeny osobní problémy, zejména finanční, nebo jsou na něčem závislí – alkohol, drogy, herní automaty. Za páté je-li odvětví, ve kterém organizace působí, náchylné ke korupci nebo je v něm běžná. Za šesté má-li organizace problémy – finanční, ztrácí podíl na trhu, její služby nebo výrobky jsou neprodejné a tak dále.

Vyšetřování

Finanční podvody často páchají členové vedení a mohou se pohybovat v řádech desítek milionů korun. Kromě vrcholných manažerů však také zaměstnanci různých oddělení – účetních a finančních, informačních technologií při zpracování dat, nákupních a prodejních či mzdové účtárny. Speciální pozornost by se proto měla věnovat dvěma podvodným aktivitám v organizacích – obcházení interních kontrol managementem a koluznímu jednání (tajným dohodám) mezi zaměstnanci a třetími stranami – nejčastěji zástupci dodavatelů nebo odběratelů. Ze všech průzkumů zaměřených na podvody v organizacích vyplynulo, že nejčastějším takovým jednáním je korupce a přijímání či nabízení úplatků, manipulace a zkreslování údajů při fakturacích, nepřiznání výnosů nebo machinace při bezhotovostních transakcích.
Hlavním cílem forenzního auditu je potvrdit podvodné jednání, nebo je vyvrátit. A následně, pokud to lze, vyčíslit škody, odhalit motiv a způsob spáchání podvodu zapojenými osobami a jejich odpovědnost – zejména o něm získat důkazy. Forenzní auditoři mají techniky a osvědčené postupy, kterými mohou odhalit i zdánlivě bezvýznamné podvodné jednání, a tím zabránit dalšímu poškozování organizace a prohlubování jejích finančních ztrát. Kromě vyšetřování podvodů mohou forenzní auditoři pomoci při ochraně před podvody v organizaci – zejména nastavením interních kontrol a jejich prováděním.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla…
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít