V krizi přibývá podvodů

03. listopadu 2009, 14:26 - Pavla Hladká
03. listopadu 2009, 14:26

Společnosti by měly posílit kontrolní systémy zaměřené na prevenci a odhalování podvodů

V důsledku finanční krize se neustále zvyšuje riziko podvodného jednání v organizacích. Management některých firem může kvůli stanoveným cílům a splnění finančních ukazatelů použít nečestné praktiky. Nejčastěji formou „kreativního“ účetnictví a zkreslování finančních výkazů, aby vykázal vyšší tržby nebo lepší výsledky hospodaření. Důvodem může být „zlepšení“ finanční výkazů pro mateřské společnosti, banky, věřitele a další uživatele účetní závěrky. Podobně však mohou podvádět i jednotlivci.

Trend

Zkreslování finančních výkazů nebo manipulace s nimi mohou být prováděny kvůli poškození vnějších subjektů, akcionářů či věřitelů, nebo namířeny přímo proti organizaci – kupříkladu zpronevěra, vyvádění peněžních prostředků, krádeže, neoprávněné nakládání s majetkem zaměstnanci.
Podvodného jednání se však lze dopouštět i zvenku. Například dodavatelé materiálu a služeb, odběratelé, agenti a další smluvní partneři neoprávněnou vyšší či dvojí fakturací za tutéž dodávku, dodáním podřadného materiálu, zfalšováním hodnoty nebo kvality nakupovaného zboží, nabízením úplatků zaměstnancům. Forenzní šetření z prvního pololetí 2009 dokládají nárůst počtu podvodů v organizacích. Ty by proto měly posílit kontrolní systémy zaměřené na prevenci a odhalování podvodů.
Podvodné jednání může v organizaci nastat, jednak pokud nejsou zavedeny interní kontroly či jsou slabé nebo nedostatečné. Za druhé jsou-li zaměstnanci přijímaní bez předchozího ověření jejich čestnosti a integrity. Za třetí nejsou-li dostatečně řízení nebo je na ně vyvíjen tlak kvůli finančním cílům. Za čtvrté pokud zaměstnanci s důvěrou vedení nemají vyřešeny osobní problémy, zejména finanční, nebo jsou na něčem závislí – alkohol, drogy, herní automaty. Za páté je-li odvětví, ve kterém organizace působí, náchylné ke korupci nebo je v něm běžná. Za šesté má-li organizace problémy – finanční, ztrácí podíl na trhu, její služby nebo výrobky jsou neprodejné a tak dále.

Vyšetřování

Finanční podvody často páchají členové vedení a mohou se pohybovat v řádech desítek milionů korun. Kromě vrcholných manažerů však také zaměstnanci různých oddělení – účetních a finančních, informačních technologií při zpracování dat, nákupních a prodejních či mzdové účtárny. Speciální pozornost by se proto měla věnovat dvěma podvodným aktivitám v organizacích – obcházení interních kontrol managementem a koluznímu jednání (tajným dohodám) mezi zaměstnanci a třetími stranami – nejčastěji zástupci dodavatelů nebo odběratelů. Ze všech průzkumů zaměřených na podvody v organizacích vyplynulo, že nejčastějším takovým jednáním je korupce a přijímání či nabízení úplatků, manipulace a zkreslování údajů při fakturacích, nepřiznání výnosů nebo machinace při bezhotovostních transakcích.
Hlavním cílem forenzního auditu je potvrdit podvodné jednání, nebo je vyvrátit. A následně, pokud to lze, vyčíslit škody, odhalit motiv a způsob spáchání podvodu zapojenými osobami a jejich odpovědnost – zejména o něm získat důkazy. Forenzní auditoři mají techniky a osvědčené postupy, kterými mohou odhalit i zdánlivě bezvýznamné podvodné jednání, a tím zabránit dalšímu poškozování organizace a prohlubování jejích finančních ztrát. Kromě vyšetřování podvodů mohou forenzní auditoři pomoci při ochraně před podvody v organizaci – zejména nastavením interních kontrol a jejich prováděním.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít