V krátké době nemusejí mít lidé ve městech dostatek jídla

27. února 2006, 00:00 - Richard Dos
27. února 2006, 00:00

POTRAVIN BUDE DOST, HLAD PŘESTO HROZÍ! PSALI JSME PŘED 15 LETY Přes vysoké ceny potravin se řada zemědělských podniků dostala do platební neschopnosti, jiné k ní mají velmi blízko. Lze říci, že to platí pro skoro celou zemědělskou výrobu. Její odběratelé (potravinářský průmysl) nakupují méně, za nižší ceny a ještě ke všemu neplatí včas.

POTRAVIN BUDE DOST, HLAD PŘESTO HROZÍ! PSALI JSME PŘED 15 LETY

Přes vysoké ceny potravin se řada zemědělských podniků dostala do platební neschopnosti, jiné k ní mají velmi blízko. Lze říci, že to platí pro skoro celou zemědělskou výrobu. Její odběratelé (potravinářský průmysl) nakupují méně, za nižší ceny a ještě ke všemu neplatí včas.

Změněnou situaci ve výrobě potravin přiblížil Jan Zavíral z českého ministerstva zemědělství. Podle informací, které se mu v lednu podařilo získat, klesl prodej hovězího masa místy až na polovinu. U masných výrobků je to poněkud lepší, snížení dosáhlo přibližně 25 procent. Jen u vepřového masa, které je levnější, lze hovořit o přibližně stejném zájmu, místy i o větším.

Jinak tomu není ani u mléka. Jeho spotřeba se snížila, i když ne tak jako hovězího masa, ale zato prodej zakysaných výrobků klesl místy až na čtvrtinu. Přitom v obchodech si musí každý povšimnout, že sortiment mléčných výrobků je chudší než dříve. Roste produkce másla, aby se zpracovalo mléko. Másla pak přibývá ve skladech, stejně jako sušeného mléka či masa v mrazicích boxech.

CO S PRODUKCÍ?

V zemědělských podnicích si v zásadě s produkcí nevědí rady. Potravinářský průmysl odebírá málo, protože sám nemá odbyt a nutí výrobce k co nejnižším cenám, většinou pod úroveň cen loňského roku.

Televize či noviny každou chvíli přinesou informaci, že ten či onen zemědělský podnik zahájil prodej masa a některých masných výrobků a stejně tak mléka rovnou z kravína, část mléka se zkrmuje. Ale stejně si tak zemědělci poradí jen s malým podílem produkce.

Přes tento relativní nadbytek potravin hrozí rozpad potravinového trhu, lidé ve městech budou mít veliké potíže, aby si opatřili potraviny.

Odběratelé zemědělcům totiž stále více nabízejí ceny, které jsou nižší než loni. Mlékárny například neuzavírají smlouvy na veškerou produkci, ale třeba jen na 70 procent a k tomu za nižší cenu.

BEZ PROSTŘEDKŮ

Co s tím mohou zemědělci udělat, když dojnice se dvakrát denně podojit musí? Snížit stavy dojnic není věc krátkého času - řada jich je březí a pak, někdo by musel stát o jejich maso. (Mimochodem, 20procentní snížení stavu skotu znamená podle Zavírala zánik asi 30 tisíc pracovních míst s nadprůměrnou namáhavostí i výdělky.)S dodávkami zvířat z výkrmu je to stejné.

ŽÁDNÁ KONCEPCE

K tomu všemu odběratelé zemědělcům neplatí, a ti se tak dostávají do platební neschopnosti, kterou přenášejí dál. Chvíli to mohou vydržet, ale za krátký čas nebudou chtít dodávat nic víc než to, co budou muset. Proč taky, když nedostávají zaplaceno? Aby získaly hotové peníze, prodávají některé zemědělské podniky, co mohou.

V zemědělství rovněž trvale obracející se zásoby jsou na úvěry, které se jednak zdražují, jednak vypovídají. Když připočteme neexistenci zemědělské koncepce, máme i obraz zásobení potravinami. Nezapomeňme, že hlad dokáže rozhýbat národy nejrychleji.

Richard Dos, Profit č. 9/1991

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít