V IT nástupní mzdy rostou, pohoršili si bankovní specialisté

01. května 2012, 16:09 - Miloslav Hamřík
01. května 2012, 16:09

Podle nejnovějšího průzkumu pracovního portálu Jobs.cz se nejnižší průměrné nástupní platy dotýkají výhradně nekvalifikovaných profesí. Při meziročním srovnání se nástupní mzdy nejvíce zvýšily softwarovým architektům a to o 12 procent.

Foto: Profimedia

Ti si přijdou v průměru na 52 557 korun. Naopak ve třetině profesí nástupní mzda za poslední rok klesla.

Při porovnání průměrných nástupních mezd na českém trhu v 1. čtvrtletí letošního roku se ukázalo, že u 22 profesí se nástupní mzda zvýšila o více než 2 procenta. Právě o tolik ve stejném období v ČR vzrostla průměrná mzda. Ve třech případech kopíruje nárůst meziroční vývoj mezd a u dalších osmi profesí rostly nástupní mzdy pomalejším tempem. U 17 z 50 sledovaných profesí došlo k poklesu nástupních mezd.

V uplynulém roce jsme zaznamenali další růst již tak vysoce nadprůměrných mezd v IT, kde firmám stále chybí dostatek schopných lidí,“ uvádí Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC. „Mezi deseti často obsazovanými pozicemi s nejvyššími průměrnými nástupními platy je jich nyní z oblasti IT pět, tři profese jsou obchodní.

Mimo již zmiňované pozice SW architekt, která dosahuje 216 procent průměrné mzdy je nejlépe placenou nástupní pozicí Business Development Manager s průměrným příjmem 51 548 korun. Tato pozice si ovšem oproti loňsku pohoršila a přišla tudíž o první příčku. Na chvostu tabulky se nachází trojice pozic pokladní, dělník a prodavač s nástupní mzdou 15 639, 17 268 a 19 157 korun. I další profese s nejnižšími nástupními platy patří do kategorie nekvalifikovaných: administrativní pracovník, asistent či pracovník call centra.

Relativní meziroční srovnání vývoje nástupních mezd naopak rozdíly v kvalifikaci stírá. Největší nárůst zaznamenali SW architekti - 12 procent, následovaní dělníky - 8 procent a skupinou, do níž patří bankovní poradci, technici ve strojírenství, pokladní, programátoři a IT analytici, ti všichni mohou získat v průměru o 7 procent vyšší nástupní mzdu než vloni. Naopak největší poměrný pokles se týká výhradně bílých límečků. Bankovním specialistům nástupní mzdu klesla o 8 procent na v průměru 32 824 korun. I na pozicích v marketingové komunikaci mzdy poklesly o více než 7 procent na 29 587 korun a zaměstnanci v roli Business Development Manager se musejí spokojit s počátečním příjmem o takřka 6 procent nižším než vloni.

V absolutních číslech si nejvíce polepšili softwaroví architekti. Těm se nástupní mzda proti roku 2011 zvýšila o 5 653 korun. Rovněž další dvě profese s nejvyšším absolutním nárůstem nástupní mzdy patří do oboru IT. V případě IT analytiků jde o nárůst o 2 892 korun a u programátorů o 2 790 korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít