V IT nástupní mzdy rostou, pohoršili si bankovní specialisté

01. května 2012, 16:09 - Miloslav Hamřík
01. května 2012, 16:09

Podle nejnovějšího průzkumu pracovního portálu Jobs.cz se nejnižší průměrné nástupní platy dotýkají výhradně nekvalifikovaných profesí. Při meziročním srovnání se nástupní mzdy nejvíce zvýšily softwarovým architektům a to o 12 procent.

Foto: Profimedia

Ti si přijdou v průměru na 52 557 korun. Naopak ve třetině profesí nástupní mzda za poslední rok klesla.

Při porovnání průměrných nástupních mezd na českém trhu v 1. čtvrtletí letošního roku se ukázalo, že u 22 profesí se nástupní mzda zvýšila o více než 2 procenta. Právě o tolik ve stejném období v ČR vzrostla průměrná mzda. Ve třech případech kopíruje nárůst meziroční vývoj mezd a u dalších osmi profesí rostly nástupní mzdy pomalejším tempem. U 17 z 50 sledovaných profesí došlo k poklesu nástupních mezd.

V uplynulém roce jsme zaznamenali další růst již tak vysoce nadprůměrných mezd v IT, kde firmám stále chybí dostatek schopných lidí,“ uvádí Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC. „Mezi deseti často obsazovanými pozicemi s nejvyššími průměrnými nástupními platy je jich nyní z oblasti IT pět, tři profese jsou obchodní.

Mimo již zmiňované pozice SW architekt, která dosahuje 216 procent průměrné mzdy je nejlépe placenou nástupní pozicí Business Development Manager s průměrným příjmem 51 548 korun. Tato pozice si ovšem oproti loňsku pohoršila a přišla tudíž o první příčku. Na chvostu tabulky se nachází trojice pozic pokladní, dělník a prodavač s nástupní mzdou 15 639, 17 268 a 19 157 korun. I další profese s nejnižšími nástupními platy patří do kategorie nekvalifikovaných: administrativní pracovník, asistent či pracovník call centra.

Relativní meziroční srovnání vývoje nástupních mezd naopak rozdíly v kvalifikaci stírá. Největší nárůst zaznamenali SW architekti - 12 procent, následovaní dělníky - 8 procent a skupinou, do níž patří bankovní poradci, technici ve strojírenství, pokladní, programátoři a IT analytici, ti všichni mohou získat v průměru o 7 procent vyšší nástupní mzdu než vloni. Naopak největší poměrný pokles se týká výhradně bílých límečků. Bankovním specialistům nástupní mzdu klesla o 8 procent na v průměru 32 824 korun. I na pozicích v marketingové komunikaci mzdy poklesly o více než 7 procent na 29 587 korun a zaměstnanci v roli Business Development Manager se musejí spokojit s počátečním příjmem o takřka 6 procent nižším než vloni.

V absolutních číslech si nejvíce polepšili softwaroví architekti. Těm se nástupní mzda proti roku 2011 zvýšila o 5 653 korun. Rovněž další dvě profese s nejvyšším absolutním nárůstem nástupní mzdy patří do oboru IT. V případě IT analytiků jde o nárůst o 2 892 korun a u programátorů o 2 790 korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít