V hejtmanství se bude vařit pivo

09. října 2006, 00:00 - (čtk, pk)
09. října 2006, 00:00

STAVEBNÍ PROJEKTYBývalý královéhradecký pivovar se promění na nové sídlo hejtmanství. V krajském městě se ale pivo vařit nepřestane.Na začátku září začala v Hradci Králové stavba nového autobusového nádraží, která patří mezi nejočekávanější počiny následujících měsíců v krajské metropoli.

STAVEBNÍ PROJEKTY Bývalý královéhradecký pivovar se promění na nové sídlo hejtmanství. V krajském městě se ale pivo vařit nepřestane.

Na začátku září začala v Hradci Králové stavba nového autobusového nádraží, která patří mezi nejočekávanější počiny následujících měsíců v krajské metropoli. Samotný autobusový terminál by měl být hotov příští rok v srpnu, do podzimu 2008 pak má být pro městskou dopravu upraveno i nedaleké Riegrovo náměstí u nádraží Českých drah.

Hradec Králové dosud žádné klasické autobusové nádraží nemá. Autobusy odjíždějí od provizorních stání u vlakového nádraží a z nedaleké panelové plochy. Stavba byla jednou z hlavních priorit radnice a současně jednou z největších investic města v jeho novodobé historii, neboť náklady činí kolem 470 milionů korun.

Panelovou plochu dnešního nádraží chce radnice nabídnout investorům. Podmínkou bude i výstavba parkovacího domu pro automobily.

Další sledovanou stavbou je přestavba bývalého pivovaru, kde vznikne nové sídlo hejtmanství. To dosud sídlí v zrekonstruovaném bývalém sídle KSČ, více než třetina úředníků se do něj ale nevejde. Projekt za více než miliardu korun je dosud největším investičním projektem kraje, hotov má být na podzim 2007. V části areálu najdou sídlo i katedra výtvarné kultury hradecké univerzity a další instituce. Součástí bude také pekařství, kavárna, restaurace či pobočka banky.

Původní pivovar přestal vařit pivo v roce 1999 a od té doby chátral. Tradici vaření piva ve městě udržuje ve svém minipivovaru na Velkém náměstí Milan Rambousek. Ve vznikajícím areálu hejtmanství chce od příštího roku vařit Eliščino královské pivo, a to jako světlou dvanáctku a tmavou šestnáctku.

Přestavbou má projít i areál bývalé mlékárny v centru města. Developerská společnost Eube tu plánuje postavit polyfunkční dům se zhruba 150 byty, obchody, kancelářemi a parkovištěm. Stejná firma chce přestavět i zchátralý areál bývalé koželužny v Kuklenách. Ten zatím patří městu, o jeho prodeji rozhodne až nové zastupitelstvo. Eube zde zamýšlí postavit kanceláře, prostory pro služby a kolem 40 loftových bytů.

Oživení se patrně dočká i nedokončená chátrající budova odborů ležící v těsném sousedství kongresového centra Aldis. Stejnojmenná společnost ji chce přeměnit na kongresový hotel s kapacitou asi 100 pokojů. Podobný záměr má ve stejné lokalitě společnost Unimex Group.

V kraji čekají na oživení mimo jiné také zchátralé lázně vNáchodě-Bělovsi. Radnice nyní jedná s dosavadními vlastníky. Pokud by neuspěla, je rozhodnuta vybudovat zcela nové lázně. Zajímavou investiční příležitostí může být i chátrající areál kláštera v Nové Pace na Jičínsku, který nyní kraj prodává.

Přeměna čeká i bývalé vojenské objekty. Na dřívějším vojenském letišti v Hradci Králové sice již podniká řada firem, magistrát ale nyní vybral nového partnera pro rozvoj areálu, poradenskou společnost A-sangeo. Vzniknout zde má republiková centrála integrovaného záchranného systému hasičů, základna humanitární pomoci nebo technologické centrum pro začínající podnikatele.

Nadějně to nyní vypadá i s bývalými kasárnami v Jičíně, kde chce zahraniční investor vybudovat luxusní sanatorium pro Čechy, kteří dlouhodobě žijí v zahraničí a stáří by rádi strávili v rodné zemi. Součástí komplexu mají být i byty, hotely, obchody, konferenční centrum a hokejová hala. Investory do města přivedla Čechoameričanka s jičínskými kořeny.

Trutnov pro firmy chystá novou průmyslovou zónu o rozloze 25 hektarů vedle hlavního silničního tahu na Krkonoše. Radnice by v ní ráda viděla investory z lehkého průmyslu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít