V Dánsku a Nizozemsku to jde za den

14. listopadu 2005, 00:00 - PETR GOLA
14. listopadu 2005, 00:00

ZALOŽENÍ S. R. O. Uvažujete o zřízení zahraniční pobočky ve formě "eseróčka"? Nejvyšší základní jmění požadují rakouské úřady, naopak ve Spojených státech vám stačí tisíc dolarů. Za pouhý den firmu kromě USA zřídíte i v Nizozemsku a Dánsku, naopak v Portugalsku čekáte na zápis do rejstříku až dva měsíce.

ZALOŽENÍ S. R. O. Uvažujete o zřízení zahraniční pobočky ve formě „eseróčka“? Nejvyšší základní jmění požadují rakouské úřady, naopak ve Spojených státech vám stačí tisíc dolarů. Za pouhý den firmu kromě USA zřídíte i v Nizozemsku a Dánsku, naopak v Portugalsku čekáte na zápis do rejstříku až dva měsíce.

Společnost s ručením omezeným je spolu s akciovkou nejrozšířenějším typem firmy v evropských zemích. Její základní kapitál je tvořen vklady společníků. Za porušení závazků firma odpovídá celým majetkem. Jak dlouho trvá její založení a kolik peněz spolyká?

ZÁKLADNÍ JMĚNÍ Základní kapitál společnosti s ručením omezeným je důležitým ukazatelem o finanční síle firmy. Jeho minimální výše se v Evropské unii pohybuje od 2555 eur v Estonsku po 35 tisíc eur v Rakousku. Nižší základní jmění než v Česku je zákonem stanoveno v šesti členských zemích Evropské unie (Estonsko, Lotyšsko, Litva, Slovensko, Španělsko a Portugalsko). Všechny evropské země ovšem trumfnou Spojené státy americké, kde činí zákonem stanovené základní jmění tohoto typu společnosti jen 1000 dolarů. DÉLKA ZÁPISU DO REJSTŘÍKU

Ve třech zemích trvá zápis do obchodního rejstříku jediný den - v Dánsku, Nizozemsku a USA. Nejdelší lhůty jsou naopak v Portugalsku (60 dní), Španělsku a Maďarsku (45 dní), Slovinsku aNěmecku (35 dní). Přitom právě rychlost jednotlivých potřebných administrativních úkonů je jedním ze základních kritérií pro volbu sídla firmy.

V Česku trvá zapsání do obchodního rejstříku v současné době 30 dní, což je v rámci Evropské unie mírně podprůměrná hodnota. Nicméně ostatní registrační povinnosti (zaregistrování na finančním úřadu, Okresní správě sociálního zabezpečení a u zdravotní pojišťovny) jsou u českého „eseróčka“, na rozdíl od některých jiných zemí, poměrně rychlé a zvládnete je během jednoho dne.

DÁNSKÝ MODEL JE NEJJEDNODUŠŠÍ Založení společnosti s ručením omezeným je nejjednodušší a finančně nejméně nákladné v Dánsku. Celá procedura trvá maximálně čtyři dny. Na začátku si společnost vyřídí digitální podpis pro jednatele firmy. Elektronický podpis totiž usnadní proces všech následujících povinností, protože registraci v dánské obdobě obchodního rejstříku lze provést přes internet. Poté je vznikající společnosti přiděleno ID číslo potřebné pro všechny povinnosti společnosti vůči státním institucím. Na základě uvedených údajů potom dochází k uveřejnění informací o společnosti v National Gazette. Ještě před zaevidováním do obchodního rejstříku musí firma vložit na bankovní účet minimální výši základního jmění. Posledním úkonem před faktickým podnikáním je zaevidování vzniklého subjektu na finančním úřadu. NÁKLADY NA ZALOŽENÍ**

Průměrná výše nákladů na založení nové společnosti s ručením omezeným se v Evropě pohybuje od nuly v Dánsku po 6167 eur v Řecku. V Česku tyto náklady činí 492 eur a patří k nejnižším.

Do nákladů na založení společnosti jsou zahrnuty výdaje na zapsání do obchodního rejstříku, registrace u obchodní komory, odměna notáře, výpisy z rejstříku trestů, získání požadované licence či ceny potřebných kolků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít