V Číně se v kanceláři netopí

05. února 2007, 00:00 - admin
05. února 2007, 00:00

MARTIN WICHTERLE, MAJITEL WIKOV INDUSTRYV průběhu ledna si Martin Wichterle odskočil na několik dní do Číny. Uvažuje totiž o tom, že by zde vybudoval výrobní závod. Přestože strávil Wichterle několik let svého života v Jihovýchodní Asii, v nejlidnatější zemi světa byl poprvé.

MARTIN WICHTERLE, MAJITEL WIKOV INDUSTRY

V průběhu ledna si Martin Wichterle odskočil na několik dní do Číny. Uvažuje totiž o tom, že by zde vybudoval výrobní závod. Přestože strávil Wichterle několik let svého života v Jihovýchodní Asii, v nejlidnatější zemi světa byl poprvé.

MYSLEL SI, ŽE UMŘE

„Jednali jsme v oblasti severně od Šanghaje. Čína mě hodně překvapila. Nečekal jsem, že je tak rozvinutá a technologicky na výši. Překvapilo mě ale také na druhou stranu to, že se tam v kancelářích netopí a je tam strašná zima,“ shrnuje svoje pocity majitel Wikov Industry.

A zažil Wichterle při své návštěvě nějaké trapasy vyplývající z naprosto rozdílných kultur obou zemí? „Možná, že jsem udělal hodně věcí, které se nesluší, ale naštěstí jsem o tom nevěděl,“ zní jeho reakce.

Trochu majitele strojírenského impéria zaskočil také fakt, že Číňané hodně konzumují alkohol. „A navíc se to nedá pít. Ochutnal jsem tamní červené víno a destilát Mao Thai a obojí bylo naprosto úděsné, myslel jsem, že umřu,“ říká milovník dobrého vína Wichterle.

ZÁCHRANÁŘI Z BALKÁNU

Na cestě z Šanghaje do Pekingu ukořistil vnuk vynálezce kontaktních čoček další kousek do své sbírky pytlíků na zvracení, tentokráte od Air China.

Vášnivý sběratel také v lednu sehnal nové ozubené kolo, staví si z nich pyramidu ve své pražské kanceláři. „Když jsem tam dával to poslední, tak jsem se hodně bál, že to ta skříňka pod tím už nevydrží. Byla by to pěkná řacha,“ vypráví Martin Wichterle.

Jeho firma už se pomaličku začíná rozhlížet po 170 zaměstnancích, které přijme do nového závodu v Hronově, který by měl stát na konci tohoto roku. „Je to velká výzva, ti lidé prostě nejsou. Jsou to vysoce kvalifikované pozice a není lehké je obsadit. Díváme se proto také na Ukrajinu, do Bulharska či Rumunska. Posledně dvě jmenované země jsou z tohoto hlediska po vstupu do Unie velmi zajímavé. Ale má to i své háčky. Strojařina je silnější v Rumunsku než v Bulharsku, ale Rumunovi abyste najal překladatele. My totiž neděláme pásovou výrobu, kdy tomu člověku jenom vysvětlíte, kterou matičku má jak utáhnout,“ hodnotí situaci majitel Wikov Industry.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít