V Číně se v kanceláři netopí

05. února 2007, 00:00 - admin
05. února 2007, 00:00

MARTIN WICHTERLE, MAJITEL WIKOV INDUSTRYV průběhu ledna si Martin Wichterle odskočil na několik dní do Číny. Uvažuje totiž o tom, že by zde vybudoval výrobní závod. Přestože strávil Wichterle několik let svého života v Jihovýchodní Asii, v nejlidnatější zemi světa byl poprvé.

MARTIN WICHTERLE, MAJITEL WIKOV INDUSTRY

V průběhu ledna si Martin Wichterle odskočil na několik dní do Číny. Uvažuje totiž o tom, že by zde vybudoval výrobní závod. Přestože strávil Wichterle několik let svého života v Jihovýchodní Asii, v nejlidnatější zemi světa byl poprvé.

MYSLEL SI, ŽE UMŘE

„Jednali jsme v oblasti severně od Šanghaje. Čína mě hodně překvapila. Nečekal jsem, že je tak rozvinutá a technologicky na výši. Překvapilo mě ale také na druhou stranu to, že se tam v kancelářích netopí a je tam strašná zima,“ shrnuje svoje pocity majitel Wikov Industry.

A zažil Wichterle při své návštěvě nějaké trapasy vyplývající z naprosto rozdílných kultur obou zemí? „Možná, že jsem udělal hodně věcí, které se nesluší, ale naštěstí jsem o tom nevěděl,“ zní jeho reakce.

Trochu majitele strojírenského impéria zaskočil také fakt, že Číňané hodně konzumují alkohol. „A navíc se to nedá pít. Ochutnal jsem tamní červené víno a destilát Mao Thai a obojí bylo naprosto úděsné, myslel jsem, že umřu,“ říká milovník dobrého vína Wichterle.

ZÁCHRANÁŘI Z BALKÁNU

Na cestě z Šanghaje do Pekingu ukořistil vnuk vynálezce kontaktních čoček další kousek do své sbírky pytlíků na zvracení, tentokráte od Air China.

Vášnivý sběratel také v lednu sehnal nové ozubené kolo, staví si z nich pyramidu ve své pražské kanceláři. „Když jsem tam dával to poslední, tak jsem se hodně bál, že to ta skříňka pod tím už nevydrží. Byla by to pěkná řacha,“ vypráví Martin Wichterle.

Jeho firma už se pomaličku začíná rozhlížet po 170 zaměstnancích, které přijme do nového závodu v Hronově, který by měl stát na konci tohoto roku. „Je to velká výzva, ti lidé prostě nejsou. Jsou to vysoce kvalifikované pozice a není lehké je obsadit. Díváme se proto také na Ukrajinu, do Bulharska či Rumunska. Posledně dvě jmenované země jsou z tohoto hlediska po vstupu do Unie velmi zajímavé. Ale má to i své háčky. Strojařina je silnější v Rumunsku než v Bulharsku, ale Rumunovi abyste najal překladatele. My totiž neděláme pásovou výrobu, kdy tomu člověku jenom vysvětlíte, kterou matičku má jak utáhnout,“ hodnotí situaci majitel Wikov Industry.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít