V Číně se v kanceláři netopí

05. února 2007, 00:00 - admin
05. února 2007, 00:00

MARTIN WICHTERLE, MAJITEL WIKOV INDUSTRYV průběhu ledna si Martin Wichterle odskočil na několik dní do Číny. Uvažuje totiž o tom, že by zde vybudoval výrobní závod. Přestože strávil Wichterle několik let svého života v Jihovýchodní Asii, v nejlidnatější zemi světa byl poprvé.

MARTIN WICHTERLE, MAJITEL WIKOV INDUSTRY

V průběhu ledna si Martin Wichterle odskočil na několik dní do Číny. Uvažuje totiž o tom, že by zde vybudoval výrobní závod. Přestože strávil Wichterle několik let svého života v Jihovýchodní Asii, v nejlidnatější zemi světa byl poprvé.

MYSLEL SI, ŽE UMŘE

„Jednali jsme v oblasti severně od Šanghaje. Čína mě hodně překvapila. Nečekal jsem, že je tak rozvinutá a technologicky na výši. Překvapilo mě ale také na druhou stranu to, že se tam v kancelářích netopí a je tam strašná zima,“ shrnuje svoje pocity majitel Wikov Industry.

A zažil Wichterle při své návštěvě nějaké trapasy vyplývající z naprosto rozdílných kultur obou zemí? „Možná, že jsem udělal hodně věcí, které se nesluší, ale naštěstí jsem o tom nevěděl,“ zní jeho reakce.

Trochu majitele strojírenského impéria zaskočil také fakt, že Číňané hodně konzumují alkohol. „A navíc se to nedá pít. Ochutnal jsem tamní červené víno a destilát Mao Thai a obojí bylo naprosto úděsné, myslel jsem, že umřu,“ říká milovník dobrého vína Wichterle.

ZÁCHRANÁŘI Z BALKÁNU

Na cestě z Šanghaje do Pekingu ukořistil vnuk vynálezce kontaktních čoček další kousek do své sbírky pytlíků na zvracení, tentokráte od Air China.

Vášnivý sběratel také v lednu sehnal nové ozubené kolo, staví si z nich pyramidu ve své pražské kanceláři. „Když jsem tam dával to poslední, tak jsem se hodně bál, že to ta skříňka pod tím už nevydrží. Byla by to pěkná řacha,“ vypráví Martin Wichterle.

Jeho firma už se pomaličku začíná rozhlížet po 170 zaměstnancích, které přijme do nového závodu v Hronově, který by měl stát na konci tohoto roku. „Je to velká výzva, ti lidé prostě nejsou. Jsou to vysoce kvalifikované pozice a není lehké je obsadit. Díváme se proto také na Ukrajinu, do Bulharska či Rumunska. Posledně dvě jmenované země jsou z tohoto hlediska po vstupu do Unie velmi zajímavé. Ale má to i své háčky. Strojařina je silnější v Rumunsku než v Bulharsku, ale Rumunovi abyste najal překladatele. My totiž neděláme pásovou výrobu, kdy tomu člověku jenom vysvětlíte, kterou matičku má jak utáhnout,“ hodnotí situaci majitel Wikov Industry.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít