V Chile má šanci hlavně těžba a energetika

18. října 2004, 00:00 - admin
18. října 2004, 00:00

PODPORA EXPORTU Asociační dohoda mezi EU a Chile může pomoci českému exportu na tento latinskoamerický trh. Uspět mohou zejména české vývozní aliance v oblasti dobývací techniky a energetiky.

PODPORA EXPORTU Asociační dohoda mezi EU a Chile může pomoci českému exportu na tento latinskoamerický trh. Uspět mohou zejména české vývozní aliance v oblasti dobývací techniky a energetiky. Rozvíjející se chilská ekonomika je otevřená zahraničnímu obchodu. „Chilská ekonomika je velmi liberální. Česko dnes může profitovat z preferenčních dohod mezi EU a Chile, které zlepšují náš přístup na chilský trh. Obchodní bariéry díky tomu téměř neexistují. Vedle toho je Chile země s nízkým politickým i obchodním rizikem. Navíc je nám blízká i obchodními zvyklostmi,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR Martin Tlapa. PŘÍLEŽITOST PRO DŮLNÍ TECHNIKU Nejdůležitější surovinou Chile je měď. Podle údajů z konce 90. let se na chilském území nalézá více než čtvrtina světových zásob. Chilská těžba se honosí největším povrchovým dolem na měď na světě (v Chuquicamatě) i největším hlubinným dolem (El Teniente). Odvětví zůstává ve státních rukou prostřednictvím státní společnosti CODELCO, která je největší měďařskou společností na světě. Právě ona výrazně investuje. Poslední velkou investicí chilské CODELCO je výstavba dolu Radomiro Tomic v roce 1998. Projekt za 700 milionů dolarů znamená roční těžbu mědi v objemu 150 tisíc tun. „Do připravované přestavby povrchových dolů na hlubinné bychom chtěli zapojit naši vývozní alianci Česká důlní technika (CDT), jež je schopna zrealizovat kompletní projekt na klíč. V Rusku již sdružení získalo zakázky za stovky milionů korun,“ komentuje generální ředitelka CzechTrade Jitka Hanzlíčková. „Dnes máme v alianci 13 členů, které jsme vybrali tak, aby si vzájemně nekonkurovali. Celá Latinská Amerika patří mezi teritoria našeho zájmu,“ dodává tajemník sdružení CDT Jiří Šářec. Na první polovinu roku 2005 chystá CzechTrade zpracování studie chilského trhu, která precizněji odkryje příležitosti pro české vývozce na trhu. ELEKTRÁRNY A STAVEBNICTVÍ

Chile má velmi omezené energetické zdroje, pro pokrytí potřeb proto hledá spolupráci s okolními zeměmi a alternativní zdroje energie. Tři čtvrtiny produkce elektřiny pochází z vodních elektráren. „CzechTrade připravuje vývozní sdružení Czech Power Team, které by se svými technologiemi pro vodní a parní elektrárny mohlo stát dodavatelem pro další energetické projekty Chile,“ říká Jitka Hanzlíčková. Do budoucna vidí příležitosti pro české firmy také v sektoru stavebnictví. „Motorem expanze stavebnictví je poptávka po nových bytech, kde se deficit pohybuje kolem 500 tisíc,“ doplňuje Jitka Hanzlíčková. Zajímavou příležitostí pro uplatnění českého průmyslu je i chilský chov lososů. Možnosti se otevírají pro dodávky českých zařízení pro chov lososů na moři.

ZÁJEM O STROJE

Ačkoli CzechTrade dnes nemá v Chile své zastoupení, příležitosti pro české firmy se daří získávat spoluprácí s českou ambasádou v zemi i s ambasádou Chile v ČR. Existuje také dohoda CzechTrade s P roChile a Eurochile (organizace na podporu obchodu). „Od chilských firem jsme od loňského roku získali zatím 24 poptávek. Nejvíce znich se týká strojních součástí a strojů, například na obrábění či zpracování dřeva. Zájem je také o český nábytek a osvětlovací techniku, chemické výrobky, šperky či tkaniny,“ vyjmenovává Jitka Hanzlíčková. Agentura CzechTrade na latinskoamerickém trhu působí prostřednictvím zastoupení v brazilském Sao Paulu. Kancelář však zjišťuje i možnosti uplatnění českých firem v dalších latinskoamerických zemích.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít