V Česku nám jde o střední firmy

23. června 2008, 19:23 - ing. Miroslav Tryner
23. června 2008, 19:23

Romanem Popovem

První česko-ruská banka (PČRB) je první bankou od dob pádu SSSR, která získala v České republice licenci. „Připouštím však, že jednání s Českou národní bankou (ČNB) byla velice náročná a zdlouhavá. ČNB se držela přísných právních mantinelů, ale její přístup byl naprosto korektní. Její důvěry si velmi vážíme,“ říká v rozhovoru pro týdeník EURO ruský bankéř Roman Popov (36), šéf PČRB. Její dceřiná firma zahájí v Česku činnost letos v listopadu. „Právě pro ni hledáme sídlo v samotném srdci Prahy,“ dodává Popov.

EURO: Při získání licence jste uspěli až na třetí pokus, ten první PČRB učinila už v roce 2004. V médiích se poté letos v dubnu objevily informace, že za kladným verdiktem ČNB stála intervence ze strany ruské vlády? POPOV: Tyto otázky a spekulace nechápu. Proces získání licence byl v ryze zákonných intencích. Byly nám kladeny požadavky, které jsou dány bankovním zákonem České republiky a my jsme se snažili je splnit. Za udělení licence jsme ČNB velice vděční a v budoucnosti budeme veškeré požadavky regulace, které jsou v ČR dány, plnit a dodržovat. Obecně mohu ještě říci, že pokud se dělá nějaký velký projekt mezi českými a ruskými společnostmi, samozřejmě zazní i na mezivládní komisi, při nějakých oficiálních setkáních ruských a českých kolegů, ale to ještě neznamená, že jde o politický proces.

EURO: Pokud jste označil naší ČNB za přísnou a náročnou, chová se tak i ruský regulátor trhu? POPOV: Ano, centrální banka je v Rusku skutečně klíčovým hráčem na finančním trhu. Na rozdíl od západoevropských bank jsou ruské banky povinny každý den odevzdávat centrální bance svoji bilanci. Ta pak podle svých normativů hodnotí činnost a stabilitu banky. Patří sem například likvidita, úvěrová a investiční rizika. Každá banka má přiděleného kurátora od centrální banky a pokud subjekt poruší nějaké povinné normativy dané centrální bankou, dostaví se reakce kurátora zpravidla do dvou dnů. Pro bankéře není jednoduché dělat tolik výkazů. Náš finanční trh je však ve vývoji a na optimalizaci bankovního dozoru se neustále pracuje.

EURO: Můžete PČRB krátce představit? POPOV: Na ruském trhu mělo na počátku letošního roku licenci od centrální banky 1136 finančních subjektů, o rok dříve to bylo 1189. Co se týká aktiv, patříme do první stovky. Z hlediska spolehlivosti jsme však mezi TOP 10. Aktiva PČRB měla na začátku roku hodnotu 20,8 miliardy rublů, vlastní prostředky banky byly šest miliard, úvěrové portfolio činilo 12 miliard rublů. V Rusku máme šest prodejních míst a zaměstnáváme zhruba 600 pracovníků, naše centrála je v Moskvě. Banka uskutečňuje všechny druhy operací na území Ruska, orientuje se však hlavně na drobné podnikatele. Mezi její klienty patří v Moskvě i české velvyslanectví či tamní pobočka Českých aerolinií. Já v PČRB držím 74,55 procenta akcií, zbytek patří další fyzické osobě – Viktoru Lorencovi.

EURO: S jakým trumfem chcete uspět na českém trhu? POPOV: Hlavním směrem naší činnosti bude podpora zahraniční obchodní výměny mezi českými a ruskými firmami. Naší konkurenční předností je možnost přijímat i zajišťovat jak česká, tak ruská rizika. Specifikou PČRB je, že se detailně a konzervativně věnuje otázce ohodnocení klienta a vydání úvěrů. Naše úvěrové portfolio v roce 2007 vzrostlo o 75 procent a při takovém růstu jsme zaznamenali pouze jeden případ nesplacení úvěru. Navíc šlo o malý podnik i malou částku. Obsluhovat chceme především střední byznys s obchody od půl milionu po 25 milionů eur. Budeme schopni komunikovat, úřadovat a pracovat s dokumenty v češtině, ruštině i angličtině. Zúčtování můžeme provádět v korunách i rublech. Nabízet chceme i zprostředkování investic do ruských akcií a fondů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít