V Česku nám jde o střední firmy

23. června 2008, 19:23 - ing. Miroslav Tryner
23. června 2008, 19:23

Romanem Popovem

První česko-ruská banka (PČRB) je první bankou od dob pádu SSSR, která získala v České republice licenci. „Připouštím však, že jednání s Českou národní bankou (ČNB) byla velice náročná a zdlouhavá. ČNB se držela přísných právních mantinelů, ale její přístup byl naprosto korektní. Její důvěry si velmi vážíme,“ říká v rozhovoru pro týdeník EURO ruský bankéř Roman Popov (36), šéf PČRB. Její dceřiná firma zahájí v Česku činnost letos v listopadu. „Právě pro ni hledáme sídlo v samotném srdci Prahy,“ dodává Popov.

EURO: Při získání licence jste uspěli až na třetí pokus, ten první PČRB učinila už v roce 2004. V médiích se poté letos v dubnu objevily informace, že za kladným verdiktem ČNB stála intervence ze strany ruské vlády? POPOV: Tyto otázky a spekulace nechápu. Proces získání licence byl v ryze zákonných intencích. Byly nám kladeny požadavky, které jsou dány bankovním zákonem České republiky a my jsme se snažili je splnit. Za udělení licence jsme ČNB velice vděční a v budoucnosti budeme veškeré požadavky regulace, které jsou v ČR dány, plnit a dodržovat. Obecně mohu ještě říci, že pokud se dělá nějaký velký projekt mezi českými a ruskými společnostmi, samozřejmě zazní i na mezivládní komisi, při nějakých oficiálních setkáních ruských a českých kolegů, ale to ještě neznamená, že jde o politický proces.

EURO: Pokud jste označil naší ČNB za přísnou a náročnou, chová se tak i ruský regulátor trhu? POPOV: Ano, centrální banka je v Rusku skutečně klíčovým hráčem na finančním trhu. Na rozdíl od západoevropských bank jsou ruské banky povinny každý den odevzdávat centrální bance svoji bilanci. Ta pak podle svých normativů hodnotí činnost a stabilitu banky. Patří sem například likvidita, úvěrová a investiční rizika. Každá banka má přiděleného kurátora od centrální banky a pokud subjekt poruší nějaké povinné normativy dané centrální bankou, dostaví se reakce kurátora zpravidla do dvou dnů. Pro bankéře není jednoduché dělat tolik výkazů. Náš finanční trh je však ve vývoji a na optimalizaci bankovního dozoru se neustále pracuje.

EURO: Můžete PČRB krátce představit? POPOV: Na ruském trhu mělo na počátku letošního roku licenci od centrální banky 1136 finančních subjektů, o rok dříve to bylo 1189. Co se týká aktiv, patříme do první stovky. Z hlediska spolehlivosti jsme však mezi TOP 10. Aktiva PČRB měla na začátku roku hodnotu 20,8 miliardy rublů, vlastní prostředky banky byly šest miliard, úvěrové portfolio činilo 12 miliard rublů. V Rusku máme šest prodejních míst a zaměstnáváme zhruba 600 pracovníků, naše centrála je v Moskvě. Banka uskutečňuje všechny druhy operací na území Ruska, orientuje se však hlavně na drobné podnikatele. Mezi její klienty patří v Moskvě i české velvyslanectví či tamní pobočka Českých aerolinií. Já v PČRB držím 74,55 procenta akcií, zbytek patří další fyzické osobě – Viktoru Lorencovi.

EURO: S jakým trumfem chcete uspět na českém trhu? POPOV: Hlavním směrem naší činnosti bude podpora zahraniční obchodní výměny mezi českými a ruskými firmami. Naší konkurenční předností je možnost přijímat i zajišťovat jak česká, tak ruská rizika. Specifikou PČRB je, že se detailně a konzervativně věnuje otázce ohodnocení klienta a vydání úvěrů. Naše úvěrové portfolio v roce 2007 vzrostlo o 75 procent a při takovém růstu jsme zaznamenali pouze jeden případ nesplacení úvěru. Navíc šlo o malý podnik i malou částku. Obsluhovat chceme především střední byznys s obchody od půl milionu po 25 milionů eur. Budeme schopni komunikovat, úřadovat a pracovat s dokumenty v češtině, ruštině i angličtině. Zúčtování můžeme provádět v korunách i rublech. Nabízet chceme i zprostředkování investic do ruských akcií a fondů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít