V Česku jsme investovali přes dvě miliardy

30. listopadu 2009, 17:24 - Vadim Fojtík
30. listopadu 2009, 17:24

Barbarou Frei

Ekonomická krize ovlivnila aktivity společnosti ABB v ČR jen mírně. „Díky širokému portfoliu výrobků a služeb dokážeme pokles v jedné oblasti vyvážit nárůstem v jiné. Celkově si výkon naší společnosti zachovává úroveň roku 2007, což při celkovém pozastavení růstu hodnotím jako velmi uspokojivý stav,“ tvrdí generální ředitelka ABB ČR Barbara Frei.

EURO: Projeví se recese nějakým způsobem i na hospodaření společnosti? FREI: Projevuje se zejména tím, že se více zaměřujeme na strukturu nákladů a na hledání možností úspor a zvyšování efektivity a produktivity. Dokladem těchto snah je například brněnská jednotka PPMV vyrábějící rozváděče středního napětí, která počátkem roku převzala odpovědnost za německý trh a jíž se za první půlrok práce podařilo získat objednávky v hodnotě 200 milionů korun.

EURO: Jste nuceni kvůli ekonomické krizi propouštět zaměstnance? FREI: Současná situace v ABB je stabilizovaná, ve společnosti neprobíhá žádné významné propouštění ani zásadní restrukturalizace. Změnou je pokles objemu práce přesčas a podstatně menší využívání externích pracovníků, i když některé původně externí zaměstnance společnost nyní přijala do hlavního pracovního poměru, aby doplnila základnu lidí pro práci na čekajících zakázkách. Dalších pracovníků je nadále potřeba zejména v brněnském regionu.

EURO: Česko v následujících letech čeká obnova výrobní základny a rekonstrukce rozvodných sítí. Jak velkou příležitost vidí ve zmíněné oblasti společnost ABB? FREI: Na modernizaci energetiky se ABB podílí již od roku 1990 a přirozeně chce i nadále využívat všechny příležitosti, kdy bude moci zákazníkům z oblasti výroby, přenosu a distribuce energie poskytnout buď komplexní dodávky na klíč, nebo samostatné produkty pokrývající jejich potřeby v oblasti velmi vysokého, vysokého i nízkého napětí. Významným aspektem nabídky ABB je cenné místní a mezinárodní know-how. Neméně důležitý je i fakt, že veškeré dodávky podporujeme servisními aktivitami.

EURO: V Ostravě budujete novou divizi robotika. Proč právě na severu Moravy? FREI: Měli jsme tři hlavní důvody, proč jsme se rozhodli zřídit Aplikační centrum pro robotizované svařování a Evropské centrum pro repase robotů právě v Ostravě. Za prvé právě do tohoto regionu v posledních pěti letech směřovala největší část zahraničních investic, především z automobilového průmyslu. Za druhé jsme chtěli využít zdejší ideální kombinaci kvalitních znalostí a zkušeností, vysoké produktivity a příznivých nákladů. Třetím důvodem byla potřeba dalšího zázemí pro naše projektové a servisní aktivity vyvolané expanzí divize.

EURO: Jak jste v této oblasti v Česku úspěšní? FREI: Asi nejlépe bychom mohli naši úspěšnost prezentovat na tržním podílu divize. U robotů jako takových se tento podíl pohybuje v průměru kolem 38 procent (liší se aplikace od aplikace), z hlediska finančního objemu je náš podíl kolem 50 procent. (Je to především díky tomu, že ABB Robotika nedodává pouze roboty, ale věnuje se dodávkám celků na klíč). Očekáváme, že tento podíl bude nadále vzrůstat spolu s tím, jak si firmy začnou jasněji uvědomovat, že automatizace a robotizace jsou základní podmínkou (ne-li jedinou možností) pro to, aby uspěly v náročné konkurenci asijské produkce.

EURO: Kolik již firma po svém vstupu do Česka v tuzemsku investovala? FREI: Jako jeden z prvních zahraničních investorů ABB od počátku devadesátých let investovala do nákupu českých firem i do vytváření společných podniků nemalé prostředky a vybudovala si tak svou silnou pozici na českém i slovenském trhu. Nikdy nešlo o investice jednorázové, protože do rozvoje výrobních jednotek investujeme nepřetržitě. Současně ABB vybudovala i zbrusu nová inženýrská centra a Centrum robotiky v Ostravě. Investice do dnešního dne přesáhly dvě miliardy korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít