V Česku chybí až tři tisíce lůžek pro seniory

25. ledna 2013, 10:57 - Tomáš Stingl
25. ledna 2013, 10:57

Přestože jí není ani 30 let, Helena Bednářová, majitelka společnosti Centrin CZ, už dává práci 185 zaměstnancům a způsobila malou revoluci v sociálních službách pro seniory. Podnikatelka Bednářová je průkopnicí provozu domovů pro seniory na soukromé bázi. Na počátku jejího podnikatelského příběhu stála silná osobní motivace.

„Podnikat v tomto oboru jsem se rozhodla, když mí prarodiče zemřeli ve státním zařízení pobytových sociálních služeb. Nebyla jsem spokojena s kvalitou péče. Navíc jsem vystudovala psychoterapii, takže jsem měla k tomuto oboru i náležitou průpravu a chtěla jsem nabídnout seniorům lepší péči,“ říká Helena Bednářová.

Sauna i Josef Zíma

V roce 2007 tak po několikaleté praxi Bednářová založila vlastní firmu Centrin a otevřela ve Zruči nad Sázavou první dům zaměřený na fyzioterapii a rehabilitační medicínu. Později ještě otevřela podobná zařízení v Praze a ve středočeské Unhošti. Celkově tak už mají její domovy kapacitu téměř 300 lůžek.

Nyní se Bednářová chystá otevřít v Praze už čtvrté zařízení. V České republice je totiž podle ní v současnosti akutní nedostatek lůžek pro seniory či starší lidi s různým zdravotním omezením a poptávka výrazně převyšuje nabídku. „Můj soukromý odhad je, že chybí tisíc až tři tisíce lůžek.

Přesná statistika bohužel není k dispozici. Domovy pro seniory sice evidují velké množství žádostí, které jsou ale často podávány na několik míst současně a v případě úmrtí zájemce rodiny už žádosti nestahují,“ vysvětluje podnikatelka.

Obrovský nedostatek pečovatelských služeb tedy otevírá velkou příležitost i pro soukromé podnikání. Nestátně provozované domovy pro seniory mohou přitom státním zařízením podle Bednářové konkurovat zejména kvalitou služeb. Senioři v domovech Centrinu si tak mohou vedle všech základních služeb užít například i klubu kuchařek, terapie za využití hudby nebo výtvarných dílen, návštěvu klasika dechovky Josefa Zímy nebo třeba saunu, pedikúru či kadeřnictví.

Zneužívané příspěvky na péči

Roční obrat Centrinu je v současnosti už na úrovni 80 milionů korun. Na výstavbu domovů využívá Bednářová standardní podnikatelský úvěr u banky. Z čeho pak plynou u soukromě provozovaného domova základní výnosy?

Základní částka, kterou klienti platí, je dána zákonem. Za ubytování, úklid a stravu to vychází na necelých 11 tisíc korun měsíčně. Zákon zároveň stanovuje, že po této úhradě musí uživateli zůstat alespoň 15 procent jeho příjmu.

Další služby jsou hrazeny ze státního příspěvku na péči, případně si je může klient připlatit z vlastních peněz. Bez plateb za nadstandardní služby by nebylo možné finančně udržet provoz domovů v černých číslech.

Vedle těchto příjmů může podnik získat i některé veřejné dotace, závislost na nich je ale pro soukromý provoz podobného zařízení zranitelným místem.

„Za zásadní nedostatek považuji nemožnost plánovat financování sociálních služeb v horizontu několika let. Dotace z ministerstva práce a sociálních věcí a z krajských úřadů jsou totiž nenárokové a jejich výše je ve většině případů nepředvídatelná. Zároveň vidím jako chybně nastaveno vyplácení příspěvků na péči, které jsou mnohdy zneužívány rodinnými příslušníky a jsou často chápány jako nedaňový příjem pro rodinu,“ poukazuje Helena Bednářová na to, co by měl stát změnit.


Helena Bednářová (29), vystudovala mimo jiné obory sportovní a kondiční specialista a sociální práce se zaměřením na komunikaci a psychoterapii. Je diplomovaným fyzioterapeutem. Pracovala mimo jiné v Olivově dětské léčebně v Říčanech či ve společnosti STOB zaměřené na boj s obezitou. Podnikat začala v roce 2007, kdy založila firmu Centrin a otevřela dům pro seniory ve Zruči nad Sázavou. Dnes vede podobná zařízení v Unhošti a v Praze.

Za její podnikatelské úsilí, které je zároveň spojeno se společenským a sociálním přínosem, jí v uplynulém ročníku soutěže Ocenění českých podnikatelek udělila odborná komise titul Výjimečná podnikatelka. Jako své koníčky uvádí Helena Bednářová fotografování, cestování a v souvislosti s jejím profesním životem samozřejmě také různé sporty – aerobik, fitness a squash.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít