V Brně vyrůstají nové kanceláře

29. dubna 2011, 09:22 - Renata Lichtenegerová
29. dubna 2011, 09:22

Komerční nemovitosti staví v moravské metropoli především společnost CTP Invest. Brno ale láká i další investory. Vyrůstá zde například nejvyšší mrakodrap v zemi.

Foto: AZ Tower

Brněnský realitní trh má mnohá specifika. Jedním z nich je podpora moderních technologií, technologických inkubátorů a vývojových center ze strany města i kraje. „Za posledních 10 let se Brno vyvinulo z kvalitního místa pro výrobu v lokalitu, ve které mnoho firem vidí potenciál pro umístění nejrůznějších druhů aktivit, od inženýrských center až po řadu kancelářských provozů,“ konstatuje Paul Deverell, obchodní ředitel společnosti CTP, v současné době nejaktivnějšího investora na brněnském realitním trhu.

Co se týče kancelářských ploch, má moravská metropole už dnes co nabídnout. „I díky tomu, že bylo Brno prvním tuzemským městem po Praze, kde vznikaly moderní kancelářské komplexy, mohou současní developeři pracovat s daty z předchozích pronájmů, nikoliv pouze s odhady,“ říká Eduard Forejt, vedoucí oddělení pronájmu kancelářských ploch analytické společnosti Jones Lang LaSalle. Brno je tak podle něho v porovnání s ostatními regionálními městy již vnímáno jako vyspělejší trh.

Nyní je ve městě zhruba 343 tisíc metrů čtverečních moderních kancelářských prostor, které vznikly po roce 1992. Vyplývá to z údajů sdružení Regional Research Forum.

V loňském roce byly ve městě dokončeny dvě kancelářské budovy, a to CTPark Brno Honeywell Office Campus (osm tisíc metrů čtverečních) a Administrativní centrum Magnum (5,7 tisíce metrů čtverečních). Koncem loňského roku bylo v Brně 38,3 tisíce metrů čtverečních volných kancelářských prostor. Míra neobsazenosti tak dosáhla zhruba 11 procent.

Kanceláře v oblacích

Letos by mělo v Brně vzniknout asi 17,5 tisíce metrů čtverečních nových moderních kancelářských prostor. Dokončena by měla být například poslední fáze areálu Spielberk Office Center společnosti CTP Invest. Administrativní budova Tower s výškou 85 metrů bude dočasně nejvyšší v Brně. Vystřídat ji má v tomto směru administrativní budova AZ Tower investora eTower. Stavba tohoto 109,5 metru vysokého mrakodrapu, který bude vůbec nejvyšší stavbou v zemi, byla zahájena 20. dubna.

Výstavbu nových kancelářských, obchodních a skladovacích ploch v komerční zóně v Heršpické ulici chce letos zahájit developer Raiffeisen Leasing Real Estate. Projekt s názvem H-park nabídne asi osm tisíc čtverečních komerčních ploch.

Strategie, nikoliv náhoda

Obchodní transakce uzavřené v minulém roce podle analytiků prokazují, že se trh v regionálních městech, jako je Brno, oživuje. Největšími nájemními transakcemi v moravské metropoli byly loni pronájmy pro firmy AVG Technologies (8 400 metrů čtverečních) ve Spielberk Office Centre, Českou spořitelnu (2 000 metrů čtverečních) v The Campus a Miele (1 900 metrů čtverečních) v Spielberk Office Centre. „Skutečnost, že je poptávka realizována především velkými společnostmi, potvrzuje, že se jedná o strategická rozhodnutí, nikoli nahodilý jev,“ říká Eduard Forejt.

Nájemné se u těch nejlepších moderních kanceláří ve městě pohybuje v rozmezí 10 až 12 eur za metr čtvereční a měsíc, u ostatních moderních kanceláří je to pak od sedmi eur výše.

Zájem investorů roste

Pro investory je Brno atraktivní lokalitou již delší dobu. „Většina zahraničních investorů se u kancelářských nemovitostí zaměřuje na hlavní města, avšak jakmile je kancelářský trh i v dalších městech dostatečně veliký a etablovaný, začíná být i pro zahraniční kapitál zajímavý,“ konstatuje investiční analytik společnosti Jones Lang LaSalle Štefan Puci.

V roce 2007, tedy rok před propuknutím krize v realitním sektoru, se zahraniční investoři v Brně „postarali“ o několik významných transakcí. Příkladem je koupě projektu Brno Business Park rakouskou společností Immofinanz. V době recese ale aktivita zahraničních investorů utichla, jelikož se většina z nich stáhla na domácí trhy. V současné době přitažlivost města pro investory opět roste.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít