V Brně a Ostravě přebývají novostavby

26. května 2011, 07:38 - Renata Lichtenegerová
26. května 2011, 07:38

Stejně jako v Praze také na brněnském a ostravském realitním trhu čeká řada dokončených bytů na své majitele. Potenciální kupci preferují okrajové části měst a ceny bydlení v novostavbách za poslední roky klesly.

Foto: Profimedia.cz

Současná převaha nabídky nového bydlení nad poptávkou se netýká jen Prahy. Také v dalších dvou největších městech v zemi, v Brně a Ostravě, je řada novostaveb zatím neobsazena. „V Brně se to týká především větších bytů, naopak malometrážních bytů do 50 metrů čtverečních je ve městě nedostatek,“ říká Miroslav Jonáš, obchodní ředitel realitní kanceláře M&M reality holding. Průměrné ceny nových bytů v moravské metropoli podle něho za dobu ekonomické recese poklesly z původních 50 tisíc za metr čtvereční na současných 34 tisíc. „V případě, že dojde k dalšímu snížení cen, zhruba na 32 tisíc korun za metr čtvereční, bude to pro trh zajímavý impulz, aby se novostavby začaly prodávat,“ konstatuje Jonáš s tím, že v současné době lidé přes M&M reality holding poptávají spíše starší, levnější byty.

Nové byty ve výstavbě

Zájemci o nové bydlení v Brně v současné době preferují okrajové části města s dobrou dostupností do centra. Výhodou je nákupní centrum v okolí. Jmenovitě jsou pak žádanými lokalitami Řečkovice, Chrlice, Černovice či Žabovřesky. V Brně jako v jediném jihomoravském okrese zaznamenali statistici meziroční nárůst dokončované výstavby v kraji, a to o téměř 51 procent. V ostatních okresech Jihomoravského kraje naopak dokončená výstavba klesala.

Z aktuálních větších projektů ve městě je možné jmenovat bytový komplex Kovařka ve čtvrti Žabovřesky, jehož hrubá stavba byla dokončena v červnu loňského roku. Dokončení projektu s celkem 51 byty s plochou od 23 do 116 metrů čtverečních plánuje developer Zone Invest na červenec letošního roku. Neobsazených je posledních 16 bytů.

Obce se rychle rozrůstají

Přímo v Brně developeři během prvního letošního čtvrtletí zahájili výstavbu 127 bytů. Ještě více se pak staví ve vesnicích v okolí města, kde bylo zahájeno 253 nových bytů. Moravská metropole už vidí jako nezbytné výstavbu v okolí města regulovat. Požaduje, aby krajský územní plán stanovil limity a etapy pro další rozvoj obcí s ohledem na rozvoj dopravní infrastruktury. Je to jedna z připomínek, kterou koncem dubna schválila městská rada a odeslala k vypořádání krajskému úřadu. Připomínka se týká především obcí na sever od města, tedy Bílovic nad Svitavou, Adamova, Babic, Kanic a Řícmanic. V posledních letech se v této oblasti na hranici Moravského krasu zástavba rozrůstá a zvyšuje se počet obyvatel. Mnoho z nich dojíždí za prací právě do Brna. Tomu ale není přizpůsobena kapacita silnic a lidé z přilehlých brněnských částí, jako jsou Obřany nebo Maloměřice, neúměrným zatížením silnic trpí. Město také požaduje stanovení limitů pro další rozvoj obce Moravany na jih od Brna.

Město bohatých i chudých

Také v Ostravě nabídka nového bydlení roste a developeři přicházejí s novými projekty. Aktuálně je ve výstavbě například Rezidence Sazečská Ostrava v klidné lokalitě městského obvodu Slezská Ostrava. V domě se nachází 24 bytových jednotek převážně nad 100 metrů čtverečních, které jsou provedeny ve vysokém standardu s prostornými terasami, balkony a bohatým příslušenstvím. Developerem tohoto projektu, který má být dokončen letos na podzim, je společnost SuReS.

Realitní kanceláře ale stále inzerují byty i v projektech, které byly dokončeny před několika lety. Příkladem je Atrium Slezská, které bylo kolaudováno v roce 2008, a řada dalších projektů. „Na ostravském trhu se stále objevují dokončené nové byty, které jsou ještě neobsazené. U specifických projektů to může být otázka specifické klientely. Často jsou ale byty neobsazené kvůli vyšší ceně, protože se stavěly ještě v době, kdy se ceny pohybovaly na jiné úrovni,“ říká obchodní manažerka společnosti Sting Development Michaela Banasiová. Vzhledem ke vzdálenosti od hlavního města je Ostravsko lokalitou s poměrně nízkými cenami ve srovnání s ostatními regiony. Ceny nových projektů navíc podle Banasiové během posledních dvou let mírně klesly. „V dnešní době inzerují developeři ceny ve městě již od 29 tisíc korun za metr čtvereční. Reálné ceny se ale pohybují až do 40 tisíc korun za metr čtvereční,“ přibližuje Banasiová.

Kvůli vysoké nezaměstnanosti je na Ostravsku menší kupní síla. „Jsou zde i výraznější rozdíly mezi nejbohatšími a ekonomicky nejslabšími lidmi. Daleko častěji se zde setkáváme s výkupy nemovitostí z důvodu zadlužení majitelů,“ popisuje Jana Římanová, regionální manažerka společnosti Sting v Ostravě, místní specifika. Žádanými lokalitami pro bydlení jsou tak jak samotné centrum města, v rámci něhož hraje prim okolí Komenského sadů, tak oblasti mimo centrum jako Stará Bělá, Poruba či Slezská Ostrava.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním…
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Technologie
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít