V Bavorsku prudce roste zájem Čechů o práci

05. srpna 2011, 19:45 - Ce-press
05. srpna 2011, 19:45

Německý pracovní trh se Čechům otevřel přesně před 100 dny. Po otevření pracovního trhu v Německu rapidně vzrostl počet Čechů, kteří chtějí pracovat v Bavorsku.

Foto: ce-press

Jak informují německé pracovní agentury v příhraničí, jsou k dispozici volná místa hlavně v technických oborech, řemeslech a pečovatelství. Právě o tyto pozice mají Češi zájem. Zásadním problémem ale stále zůstává jazyková bariéra a vzájemné uznávání dosažených pracovních výsledků. Ulehčit situaci se tak uchazečům snaží speciálně proškolení poradci, ve městech na obou stranách hranice se konají i pravidelné informační semináře.      

Čeští občané smějí v Německu bez jakéhokoliv omezení pracovat už přesně 100 dnů. O vývoji na pracovním trhu po 1. květnu 2011 se přitom hodně spekulovalo. Někteří experti byli přesvědčeni, že přinese nápor Východoevropanů pracujících pod cenou. Další zastávali názor, že otevření trhu pomůže ve východním Bavorsku vyrovnat nedostatek kvalifikované pracovní síly. Žádný z krajních scénářů se nepotrvdil, zájem o práci v Bavorsku však prudce roste. To potvzuje například Karin Hartungová, poradkyně Iniciativy evropského pracovního trhu EURES z pracovní agentury v hornofalckém Weidenu. Stejný trend pozorují také soukromé pracovní agentury v česko-bavorském pohraničí.

Německé agentury nabízejí volné pozice, které je těžké obsadit. Poptávají techniky, řemeslníky, ošetřovatele, elektrikáře. Češi směřují většinou právě do těchto oblastí,” uvedla Karin Hartungová. Jako EURES poradkyně pomáhá německým i českým uchazečům orientovat se v otázkách otevřeného přeshraničního pracovního trhu na pravidelných seminářích ve Weidenu, Plzni a Tachově. Žádosti o práci podle jejích slov přicházejí jak od vysoce kvalifikovaných Čechů, tak i od pomocných pracovních sil.

Také bavorské soukromé agentury zatím hodnotí vývoj na pracovním trhu pozitivně, v německých podnicích může podle nich najít práci mnoho zájemců ze všech možných oborů. “Zaměstnali jsme českou spolupracovnici a uspořádali jsme zatím dva dny pro uchazeče v Čechách,” uvedl Dieter Dessel, vedoucí pobočky Ratisbona Zeitarbeit GmbH ve Straubingu. Podle něj v minulosti řadu lidí odradil uzavřený pracovní trh a s ním spojené komplikace, což se po letošním 1. květnu změnilo. Potvrzuje to také Stefan Schießl, personální zástupce firmy Hofmann Personal v Chamu. “Přichází stále více uchazečů z Čech,“ dodal.

Mobilita uchazečů o práci v česko-bavorském regionu je snazší, překážkou však nadále zůstává jazyková bariéra. “Největším problémem jsou pro Němce i Čechy jazykové znalosti a vzájemné uznání dosažených pracovních výsledků,” dodala Hartungová.

Zájemcům o práci na druhé straně hranice pomáhají kromě soukromých agentur nejvíce právě EURES poradci, kteří fungují kromě Weidenu také v Hofu, Schwandorfu, Deggendorfu a Pasově. Vyškolení pracovníci se starají o to, aby všem uchazečům o práci ulehčili první krok do sousední země. Na svých stránkách www.eures-by-cz.com nabízí EURES rady i podnikatelům, kteří chtějí v česko-bavorském pohraničí rozšířit své obchodní sítě.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít