V Africe už nejsou pouze lvi

31. března 2008, 00:00 - Petr Bayer
31. března 2008, 00:00

Naše země nemá pošramocenou pověst z koloniální éry a toho lze využít.

Afriku mám rád. Učarovala mi drsná, leč krásná krajina a její pohostinní obyvatelé. Existuje však i jiná Afrika, nemocná, hladová, zoufalá, zapomenutá.

Proč tomu tak je, když právě zde se zrodil první člověk? Dlouhé soužití lidí se zvířaty umožnily chorobám se plně rozvinout do nejhrůznějších forem, nedostatek hospodářsky využitelného dobytka a plodin zase přibrzdil rozvoj společenství. Proto Afrika podléhala vyspělejším dobyvatelům a byla dále vykořisťována. Nechvalně se zde podepsaly především evropské mocnosti, které braly černý kontinent za výhodnou oblast k vydrancování všeho, co se dá ukrást.

Naše země zde nemá takto pošramocenou pověst a její výrobky požívají dobrého jména. Pochopitelně všudypřítomná korupce nedbá minulosti a vládní převraty zamíchají kartami nejednomu byznysu. Přesto máme řadu šancí, vždyť povědomí o vzdálené zemi v srdci Evropy vybudovali naši předkové hned po osamostatnění v roce 1918. Obrovskou popularitu nám zajistili cestovatelé Hanzelka a Zikmund během výpravy napříč světadílem, ne náhodou jej projeli automobilem české provenience.

Temný kontinent, přes svou magičnost a tajemství, je ostatně Evropě nejblíže. Africká chudoba je tváří v tvář sice skličující, blýská se však na lepší časy. Hovoří se zde například o nejrychleji rostoucím trhu s mobilními telefony, což vypovídá o bohatnutí určité části populace a rozvoji podnikatelských aktivit. Stačí jen překonat strach a předsudky o podřadné úloze tohoto teritoria. Pochopitelně se podnikatelé musí sžít alespoň se základními pravidly, jako všude jinde ve světě. V muslimských zemích vás rozhodně nepochválí za dárek v podobě lahve s alkoholem. V Egyptě se považuje za neslušné, jestliže si dáte nohu přes nohu tak, že „odhalíte“ podrážku boty. Také noc prohýřená s místními kráskami se může krutě vymstít, vzhledem k široce rozšířenému výskytu pohlavních chorob.

Staří Římané o většině kontinentu prohlašovali, že tam jsou lvi. Měli tím na mysli, že jde o neprobádané kraje, kam se není radno pouštět. V Africe však již neběhají pouze divoká zvířata, ale rýsují se základy moderní budoucnosti. A kdo dřív přijde, ten dřív mele.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem…
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít