V Africe už nejsou pouze lvi

31. března 2008, 00:00 - Petr Bayer
31. března 2008, 00:00

Naše země nemá pošramocenou pověst z koloniální éry a toho lze využít.

Afriku mám rád. Učarovala mi drsná, leč krásná krajina a její pohostinní obyvatelé. Existuje však i jiná Afrika, nemocná, hladová, zoufalá, zapomenutá.

Proč tomu tak je, když právě zde se zrodil první člověk? Dlouhé soužití lidí se zvířaty umožnily chorobám se plně rozvinout do nejhrůznějších forem, nedostatek hospodářsky využitelného dobytka a plodin zase přibrzdil rozvoj společenství. Proto Afrika podléhala vyspělejším dobyvatelům a byla dále vykořisťována. Nechvalně se zde podepsaly především evropské mocnosti, které braly černý kontinent za výhodnou oblast k vydrancování všeho, co se dá ukrást.

Naše země zde nemá takto pošramocenou pověst a její výrobky požívají dobrého jména. Pochopitelně všudypřítomná korupce nedbá minulosti a vládní převraty zamíchají kartami nejednomu byznysu. Přesto máme řadu šancí, vždyť povědomí o vzdálené zemi v srdci Evropy vybudovali naši předkové hned po osamostatnění v roce 1918. Obrovskou popularitu nám zajistili cestovatelé Hanzelka a Zikmund během výpravy napříč světadílem, ne náhodou jej projeli automobilem české provenience.

Temný kontinent, přes svou magičnost a tajemství, je ostatně Evropě nejblíže. Africká chudoba je tváří v tvář sice skličující, blýská se však na lepší časy. Hovoří se zde například o nejrychleji rostoucím trhu s mobilními telefony, což vypovídá o bohatnutí určité části populace a rozvoji podnikatelských aktivit. Stačí jen překonat strach a předsudky o podřadné úloze tohoto teritoria. Pochopitelně se podnikatelé musí sžít alespoň se základními pravidly, jako všude jinde ve světě. V muslimských zemích vás rozhodně nepochválí za dárek v podobě lahve s alkoholem. V Egyptě se považuje za neslušné, jestliže si dáte nohu přes nohu tak, že „odhalíte“ podrážku boty. Také noc prohýřená s místními kráskami se může krutě vymstít, vzhledem k široce rozšířenému výskytu pohlavních chorob.

Staří Římané o většině kontinentu prohlašovali, že tam jsou lvi. Měli tím na mysli, že jde o neprobádané kraje, kam se není radno pouštět. V Africe však již neběhají pouze divoká zvířata, ale rýsují se základy moderní budoucnosti. A kdo dřív přijde, ten dřív mele.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít