Užitečné rady a informace

05. dubna 2004, 00:00 - admin
05. dubna 2004, 00:00

NEJDŘÍVE UVAŽUJME, ZDA POTŘEBUJEME PRO ZAMĚSTNANCE POJIŠTĚNÍ JEDNORÁZOVÉ KRÁTKODOBÉ PRO JEDNU CESTU, NEBO DLOUHODOBÉ ČI OPAKOVANÉ NA ČASTÉ KRÁTKODOBÉ VÝJEZDY.

Třebaže pojišťovny nabízejí až nepřehlednou řadu možných pojištění, vpodstatě se liší jen názvem arozsahem pojistného krytí NEJDŘÍVE UVAŽUJME, ZDA POTŘEBUJEME PRO ZAMĚSTNANCE POJIŠTĚNÍ JEDNORÁZOVÉ KRÁTKODOBÉ PRO JEDNU CESTU, NEBO DLOUHODOBÉ ČI OPAKOVANÉ NA ČASTÉ KRÁTKODOBÉ VÝJEZDY.

Podle toho volíme typ pojištění buď roční přenosnou kartou, kterou může využívat více zaměstnanců firmy, nebo nepřenosnou pro jednoho konkrétního pracovníka. Možná je i forma ohlašování cest, kdy je třeba před každou konkrétní zahraniční cestou zaslat pojišťovně podrobný seznam cestujících. Rozhodně ale doporučuji nespoléhat se na pojištění související s platebními kartami. Jednak nejsou pojistné podmínky vždy přehledné, jednak pojištění z platebních karet funguje většinou tak, že si v případě potřeby zdravotnické zařízení z karty „stáhne“ úhradu a pojišťovna ji někdy v budoucnu vrací. Otázkou je, jak by se situace vyvíjela, kdyby na kartě nebyla dostatečná hotovost.

Asistenční služba

Těžko lze dnes najít cestovní pojištění, které jako samozřejmou součást péče o klienta nenabízí čtyřiadvacetihodinovou možnost komunikovat s asistenční službou. Důležité je informovat se, zda příslušná služba poskytuje rady a konzultace v češtině, nebo jen v některém světovém jazyce, zda se jí telefonuje někam poblíž, nebo přes půl světa. Podstatné jsou i její velikost a zkušenosti. Pokud pojišťovna nabízí největší asistenční službu AXA Asisstance se samostatnou pražskou pobočkou, není už se třeba více ptát. A nabízí ji většina našich velkých pojišťoven.

Splatnost pojistného

Obecně lze říci, že jednotlivec nemá na výběr - musí přijmout podmínky pojišťovny. Ale čím větší počet osob pojišťujeme (větší objem pojistného), tím širší se otevírají možnosti dohody o postupném splácení.

Volný pohyb pracovních sil v Evropské unii

Velmi významným momentem po vstupu do EU bude rovněž volný pohyb pracovních sil. Občané jiného státu Unie pracující v českých firmách budou muset být příslušně pojištěny stejně, jako je to už dnes u pracovníků z východních zemí. Náročnější pro zaměstnavatele to ale bude v tom, že se budou muset o pojištění občana EU zajímat sami, zatímco u pracovníků z východu je uzavřené pojištění podmínkou k pracovnímu povolení v České republice. Ani to nejlepší cestovní pojištění však není možné využít k provozování sportů. Pokud by zaměstnanci chtěli v zahraničí provozovat nějaký jiný než rekreační sport, je třeba je poučit, že při něm nejsou pojištěni. A pokud se jedná o zaměstnance například fotbalového klubu, kteří jedou „pracovně“ sehrát zápas do zahraničí, musí mít zcela speciální pojistnou smlouvu. Když se jí nebude moci majitel klubu vykázat, zápas se pravděpodobně vůbec neuskuteční, protože v případě jakéhokoli zranění by lékařskou péči musel hradit vlastník stadionu.

NESPOLÉHEJTE NA SOCIÁLNÍ PROGRAMY

Řada pojišťoven svým větším klientům poskytuje i balíčky tzv. sociálních programů, jejichž obsahem mohou být i zlevněná pojištění pro cesty a pobyt. Je ale potřebné zjistit, zda pojišťovna nemá (jak se často stává) dvojí sazby cestovního pojištění - levnější pro turistické cesty a dražší pro cesty pracovní. Jen pro úplnost uvádím možné pojištění zaměstnanců, vyskytující se v balíčcích sociálních programů:

Kapitálové životní pojištění

Kombinace pojištění se spořením, zaměstnavatel může přispívat a až do výše 8000 Kč ročně si tyto příspěvky může započítat do nákladů.

Důchodové pojištění

Nadstandardní pojištění doplňující dávky ze sociálního pojištění.

Kombinované pojištění

Kapitálové životní pojištění včetně úrazového, důchodové včetně úrazového apod.

Skupinové pojištění

Pojištění skupin zaměstnanců - životní nebo důchodové, úrazové, cestovní.

Pojištění v případě hospitalizace

Pomáhá řešit sociální situaci vzniklou hospitalizací pro nemoc či úraz.

Pojištění pro cesty a pobyt

Pro případ léčení nenadálého úrazu či akutní změny zdravotního stavu při pobytu v zahraničí v kombinaci s pojištěním zavazadel a odpovědnosti za škodu způsobenou třetím osobám.

Pojištění občana za škodu způsobenou zaměstnavateli při výkonu povolání

Vztahuje se na obecnou odpovědnost za škodu způsobenou při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi.

Pojištění pro případ smrti

Pojištění pohřebních výloh, eventuálně v kombinací s úrazovým či životním pojištěním.

CO OBSAHUJE CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ Už téměř všechny pojišťovny prodávají ucelené balíčky pojistných produktů pro cesty a pobyt, které lze použít jak pro cesty pracovní, tak i soukromé. Všechny obsahují v zásadě stejnou nabídku. Pojištění léčebných výloh Zahrnuje závazek pojišťovny uhradit nutnou a neodkladnou léčbu v zahraničí včetně hospitalizace, převozů, léků, repatriace nemocného či převozu tělesných ostatků. Většinou se tak děje prostřednictvím asistenční služby. Výše pojistných limitů je sjednávána tak, aby plně pokrývala možnou finanční náročnost léčby v příslušných zemích. Odlišné (nižší) limity se stanovují na stomatologická ošetření, někdy i léčiva. Vyloučena je obvykle úhrada kosmetických zásahů a porodů v poslední fázi těhotenství. Pojištění úrazové Sjednává se na riziko smrti a riziko trvalé invalidity následkem úrazu. Pojistné částky bývají pro smrt úrazem okolo 100 000 Kč (u dospělých), 10 000 Kč (u dětí) a pro trvalou invaliditu 200 000 Kč (u dospělých) a 100 000 Kč (u dětí). Za trvalou invaliditu následkem úrazu se poskytuje plnění od různého procenta poškození zdraví ze sjednané částky. Pojištění zavazadel Zavazadla bývají pojištěna proti škodám způsobeným živlem, vodou z vodovodního zařízení a proti odcizení (většinou je-li překonána překážka) do výše cca 15 000 Kč (u dospělých) a do 5000 Kč (u dětí). Pojištění odpovědnosti**

Způsobí-li pojištěný při cestách a pobytu škodu na zdraví, uhradí pojišťovny rozdílné částky, ale většinou do výše 2 miliony korun (u dětí do 500 000 Kč). Škody způsobené na věci se obvykle hradí u dospělých do cca 100 000 Kč a u dětí do 80 000 Kč.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít