Užitečné gesto Janoty

16. září 2009, 03:44 - Pavel Páral
16. září 2009, 03:44

Ministr financí Eduard Janota nakonec předloží končící sněmovně balík opatření, které by srazily deficit státního rozpočtu na příští rok z 203 miliard na 160 miliard. Udělá to přesto, že pravděpodobnost schválení tohoto balíčku je zhruba stejná jako to, že Česko vyhraje fotbalové mistrovství světa v Jihoafrické republice.

Teď se totiž vede předvolební kampaň a během ní není podstatné, co je důležité pro tuto zem, ale poplivat jednoho soupeře, druhého kopnout do kotníku a třetímu roztrhnout košili.

Pod správou měnového fondu

Přitom je docela dobře možné, že bez razantního zásahu proti pádu veřejných financí do chaosu, jenž nepochybně hrozí, bude celkem jedno, jak nakonec volby dopadnou. Neboť tím, kdo bude v příštích letech rozhodovat o tom, jak vysoké budou důchody, kolik budou vydělávat učitelé a jestli postavíme ještě nějakou dálnici, se stane úředník Mezinárodního měnového fondu pověřený správou nouzového úvěru pro Českou republiku. Tak nějak to momentálně vypadá v Maďarsku a Lotyšsku.

Jen ať se podepíší**

Eduard Janota by musel být hodně hloupý, kdyby odpovědnost za tento vývoj nechal na sobě. Je moc dobře, že dělá tohle gesto. Nechť jsou konkrétní politici svými jmény podepsáni pod odmítnutím tohoto návrhu a nechť existuje veřejně přístupný seznam volených zástupců lidu s konkrétními jmény a údaji o jejich hlasování o tomto, pro budoucnost země tak důležitém

balíčku opatření.

Je úplně jedno, že se nyní Jiří Paroubek rozhořčuje nad tím, že Janota chce zdražit potraviny zvýšením DPH (mimochodem pokles cen potravin je podle posledních statistických údajů momentálně na rekordních hodnotách). Stejně jako je lhostejné, že Mirek Topolánek odhodlaně hlásá, že nechce zvedat žádné daně. Ve skutečnosti schválení Janotova balíku na jeden rok by dalo jakékoli příští vládě časový prostor pro důkladnou přípravu reformy veřejných financí, které se tak jako tak nevyhneme. Jenže přiznat voličům realitu znamená pro politiky přiznat se, že za posledních deset let na nejdůležitějším úkolu, který před nimi stál, a na nějž upozorňovali nejen domácí experti, ale i všechny mezinárodní instituce, co jich po světě je, neodpracovali téměř vůbec nic.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít