Užitečné gesto Janoty

16. září 2009, 03:44 - Pavel Páral
16. září 2009, 03:44

Ministr financí Eduard Janota nakonec předloží končící sněmovně balík opatření, které by srazily deficit státního rozpočtu na příští rok z 203 miliard na 160 miliard. Udělá to přesto, že pravděpodobnost schválení tohoto balíčku je zhruba stejná jako to, že Česko vyhraje fotbalové mistrovství světa v Jihoafrické republice.

Teď se totiž vede předvolební kampaň a během ní není podstatné, co je důležité pro tuto zem, ale poplivat jednoho soupeře, druhého kopnout do kotníku a třetímu roztrhnout košili.

Pod správou měnového fondu

Přitom je docela dobře možné, že bez razantního zásahu proti pádu veřejných financí do chaosu, jenž nepochybně hrozí, bude celkem jedno, jak nakonec volby dopadnou. Neboť tím, kdo bude v příštích letech rozhodovat o tom, jak vysoké budou důchody, kolik budou vydělávat učitelé a jestli postavíme ještě nějakou dálnici, se stane úředník Mezinárodního měnového fondu pověřený správou nouzového úvěru pro Českou republiku. Tak nějak to momentálně vypadá v Maďarsku a Lotyšsku.

Jen ať se podepíší**

Eduard Janota by musel být hodně hloupý, kdyby odpovědnost za tento vývoj nechal na sobě. Je moc dobře, že dělá tohle gesto. Nechť jsou konkrétní politici svými jmény podepsáni pod odmítnutím tohoto návrhu a nechť existuje veřejně přístupný seznam volených zástupců lidu s konkrétními jmény a údaji o jejich hlasování o tomto, pro budoucnost země tak důležitém

balíčku opatření.

Je úplně jedno, že se nyní Jiří Paroubek rozhořčuje nad tím, že Janota chce zdražit potraviny zvýšením DPH (mimochodem pokles cen potravin je podle posledních statistických údajů momentálně na rekordních hodnotách). Stejně jako je lhostejné, že Mirek Topolánek odhodlaně hlásá, že nechce zvedat žádné daně. Ve skutečnosti schválení Janotova balíku na jeden rok by dalo jakékoli příští vládě časový prostor pro důkladnou přípravu reformy veřejných financí, které se tak jako tak nevyhneme. Jenže přiznat voličům realitu znamená pro politiky přiznat se, že za posledních deset let na nejdůležitějším úkolu, který před nimi stál, a na nějž upozorňovali nejen domácí experti, ale i všechny mezinárodní instituce, co jich po světě je, neodpracovali téměř vůbec nic.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít